Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Apple iPad Mini 2

Ośmiocalowy tablet z wysokiej półki cenowej z 2013 roku. Jest on pod każdym względem lepszy od swojego poprzednika, szczególnie biorąc pod uwagę wyświetlacz i procesor. Niestety, iPad Mini 2 jest też wyraźnie droższy od podobnej klasy urządzeń (np. Nexusa 7 2013). Na rynku dostępne są dwa warianty tego tabletu – tańsza, bardziej popularna wyposażona tylko w Wi-Fi i pozbawiona GPS-a oraz droższa z modułem łączności 4G LTE.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jakość wykonania obudowy stoi na wyjątkowo wysokim poziomie, do czego Apple przyzwyczaiło już swoich klientów. Gadżet zrobiono z aluminium oraz wzmacnianego szkła chroniącego ekran. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że tablet niewiele różni się od swojego poprzednika i mając wyłączone ekrany można je łatwo pomylić. Jedynymi różnicami między nimi jest odrobinę większy ciężar nowszego modelu, różne odcienie obudowy oraz pojawienie się złącza lightning. To ostatnie gwarantuje np. szybszą transmisję danych, ale jest niekompatybilne z akcesoriami stworzonymi dla starszych iPadów.

Najważniejszą cechą iPada Mini 2 jest jego rozmiar. 8 cali to świetny kompromis między mobilnością, a możliwościami multimedialnymi. Tablet bez problemu można trzymać w jednej dłoni oraz przenosić w marynarce lub niewielkiej torebce (w przeciwieństwie do np. iPada Air).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Apple iPad Mini 2 korzysta z systemu operacyjnego iOS. Od czasu pierwszego iPada nie zmienił się on nadmiernie, a jego rozwój, to powolna ewolucja polegająca na dodawaniu doń kolejnych funkcji, niejednokrotnie dostępnych wcześniej w konkurencyjnych urządzeniach. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych w obsłudze i najspójniejszych graficznie interfejsów mobilnych. Z tego powodu świetnie sprawdza się on w przypadku tabletów i poradzi sobie z nim nawet dziecko. W porównaniu do wersji smartfonowej zmieniono go nieznacznie, ale w przemyślany sposób wykorzystano większą przestrzeń roboczą. Kolejną jego zaletą jest bardzo rozbudowany sklep z aplikacjami, który oferuje setki tysięcy ciekawych programów i gier, a wiele z nich dostosowano specjalnie pod iPady. Istotnym szczegółem jest proces weryfikacji każdej nowej pozycji, która ma zostać umieszczona w sklepie. Dzięki temu użytkownicy są chronieni przez producenta przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość cenzurowania aplikacji według uznania Apple, niekoniecznie kierując się dobrem swoich klientów.

Warto też zwrócić uwagę, że brak rewolucyjnych zmian między poszczególnymi urządzeniami Apple umożliwia płynne przechodzenie między nimi bez konieczności nauki. Z drugiej zaś strony, może to powodować znudzenie iOS i chęć zmiany producenta urządzeń.

Między innymi dlatego pojawiła się wersja iOS 7, w którym dokonano wielu wizualnych zmian w systemie i dodano np. wyczekiwany pasek ustawień. Dzięki niemu zmiana siły podświetlenia ekranu czy uruchomienie Wi-Fi nie wymaga już wchodzenia w ustawienia. Całkiem ciekawe są również nowe gesty wykorzystujące cztery palce, dzięki którym można szybko przełączać się między uruchomionymi aplikacjami.

Wyświetlacz

Czyli największa i najbardziej widoczna zmiana względem poprzednika. Rozdzielczość ośmiocalowego panelu wzrosła dwukrotnie (do 1536 x 2048 pikseli), zapewniając tym samym perfekcyjną ostrość wyświetlanego obrazu. Bez problemu odczytać można nawet najdrobniejsze litery, a przeglądanie stron internetowych nie wymaga ich powiększania. Bez zarzutu prezentują się też kąty widoczności oraz jasność ekranu, ale pewne zastrzeżenia można mieć do reprodukcji kolorów. Paleta barw jest węższa niż w przypadku np. iPada Air, a obraz jest trochę bardziej wyblakły. Nie mając jednak dwóch urządzeń obok siebie trudno to zauważyć.

-~- Aparat -~-

Tylna kamerka ma 5 Mpix i robi wyjątkowo dobre zdjęcia, co w przypadku tabletu jest miłą niespodzianką. Fotografie są szczegółowe, ostre, niezbyt podatne na spadek ilości światła i mają poprawnie odwzorowane kolory. Oczywiście, w ciemniejszym otoczeniu jakość zdjęć widocznie się obniża, ale nadal jest więcej niż akceptowalna. Brakuje tylko diody doświetlającej, która umożliwiłaby fotografowanie niedoświetlonych obiektów.

Aparat pozwala też nagrywać całkiem niezłej jakości filmiki w rozdzielczości Full HD (1080p). W tym przypadku przeszkadzać mogą jednak gabaryty urządzenia, przez które trudno utrzymać je w rękach przez dłuższy czas.

Przednia kamerka nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Ma 1,2 Mpix i pozwala rejestrować obraz HD (720p). Najlepiej sprawdza się podczas prowadzenia wideorozmów, ale w ostateczności nadaje się też do zrobienia autoportretu.

-~- Multimedia i Internet -~-

To główne zastosowanie dla iPada Mini 2. Owszem, jest on może trochę mniej multimedialny od iPada Air ze względu na mniejszy ekran, ale w ostatecznym rozrachunku jest naprawdę dobrze. Oglądanie na nim filmów to czysta przyjemność, a na obrazie w wysokiej rozdzielczości można dopatrzeć się najdrobniejszych detali. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, specyficzne proporcje ekranu (4:3) powodują, że wideo wyświetlane jest z większymi niż zazwyczaj pasami na górze i dole. Zapobiec temu można zmieniając proporcje obrazu, jednak zabieg ten wiąże się ze znacznym obniżeniem jakości wideo, a także jego nienaturalnym wyglądem. Po drugie, iPady nie obsługują zbyt wielu rodzajów plików. Z tego powodu często konieczne jest konwertowanie filmów w programie iTunes. Służy on również do kopiowania plików na tablet – bez niego jest to niemożliwe, co wielu osobom może przeszkadzać.

„Kwadratowy” ekran przydaje się za to w przypadku stron internetowych. Dzięki temu rzadziej trzeba je przewijać i przestrzeń po bokach wyświetlacza nie jest tak marnotrawiona jak w przypadku ekranów panoramicznych. Z kolei wysoka rozdzielczość pozwala przeglądać witryny bez ich powiększania. Niestety, tablet nie obsługuje elementów flash, więc niektóre strony pozbawione np. gier, mapek i animacji. Trzeba też zwrócić uwagę, że osoby decydujące się na tańszy wariant urządzenia (bez 4G LTE) skazane będą na korzystanie z lokalnych sieci Wi-Fi lub udostępnianie połączenia sieciowego ze smartfona, bo tablet nie obsłuży Internetu mobilnego.

Jakość odtwarzanego przez iPada Mini 2 stoi na bardzo wysokim poziomie. Słuchanie muzyki w podłączonych do niego słuchawkach to czysta przyjemność. Trochę gorzej wypadają głośniki, ale też trudno na nie narzekać. Tablet sprzedawany jest z 16, 32, 64 lub 128 GB wbudowanej pamięci, co odpowiednio wystarcza na zmieszczenie w nim ok. 8, 16, 32 lub 64 filmów w dobrej jakości. Niestety, brakuje gniazda na karty pamięci, dlatego zakup najtańszego wariantu nie jest dobrym pomysłem i szybko może się okazać, że użytkownikowi zacznie brakować miejsca na multimedia. Z kolei ceny pojemniejszych wersji urządzenia rosną bardzo gwałtownie i niewspółmiernie do faktycznego kosztu ich produkcji.

Godny odnotowania jest fakt, że odbiornik GPS jest obecny jedynie w droższej wersji iPada Mini 2, wyposażonej w moduł 4G. Z tego powodu tylko wspomniany wariant tabletu pełnić może rolę nawigacji samochodowej lub pieszej.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Tablet działa dzięki wydajnemu, dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu 1,3 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Połączenie to świetnie radzi sobie z obsługą systemu oraz gier (pomimo wysokiej rozdzielczości ekranu), co jest w dużej mierze zasługą świetnej optymalizacji oprogramowania. Braki w wydajności pojawić się mogą tylko w przypadku najbardziej rozbudowanych graficznie gier i to też dopiero w przyszłości.

Bateria

Czas pracy na baterii jest imponujący i wynosi około 10 godzin w przypadku odtwarzania wideo w rozdzielczości Full HD. Nie jest to rewelacyjny rezultat iPada Air (ok. 18 godzin), ale pozwala nie przejmować się ładowaniem ogniwa przez kilka dni.

Podsumowanie

To świetny sprzęt, którego jedyną wyraźną wadą jest cena. Podobnie wyposażone (co nie oznacza, że równie dobre) tablety można kupić za mniejsze pieniądze (np. Nexus 7 2013). W przypadku iPada Mini 2 trzeba jednak pamiętać, że iOS jest bardzo dobrze dostosowany do współpracy z tego typu urządzeniami, czego nie można powiedzieć o Androidzie. Z drugiej strony, na rynku znaleźć można też tablety z Windows 8 (np. Toshiba Encore), które nadają się nie tylko do konsumpcji treści, ale też ich tworzenia (np. pracy biurowej).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button