Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Apple iPad

Urządzenie z 2010 roku, które zrewolucjonizowało tę gałąź rynku mobilnego i przez wielu uważane jest za podręcznikowy przykład tego typu urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że jest to już leciwy sprzęt i lepiej zainteresować się którąś z jego nowszych generacji.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jak przystało na Apple, jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie. Obudowę zrobiono z jednego kawałka matowego aluminium oraz hartowanego szkła ochraniającego ekran. Całość prezentuje się bardzo minimalistycznie, a jedynym charakterystycznym elementem jest okrągły przycisk znajdujący się pod wyświetlaczem. Niestety, całość jest dosyć masywna (około 700 gramów) i trzymanie tabletu w jednej dłoni jest dosyć uciążliwe. W oczy rzuca się też spora ramka wokół ekranu, która dodatkowo powiększa (i tak duże) gabaryty. Zapomnieć dlatego można o przenoszeniu iPada w kieszeni czy małej torebce.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

System, z którego korzysta iPad nosi nazwę iOS. Od czasu pierwszej edycji iPhone`a nie zmienił się on nadmiernie, a jego rozwój, to powolna ewolucja polegająca na dodawaniu doń kolejnych funkcji, niejednokrotnie dostępnych wcześniej w konkurencyjnych urządzeniach. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych w obsłudze i najspójniejszych graficznie interfejsów mobilnych. Z tego powodu świetnie sprawdza się on w przypadku tabletów i poradzi sobie z nim nawet dziecko. W porównaniu do wersji smartfonowej zmieniono go nieznacznie, ale w przemyślany sposób wykorzystano większą przestrzeń roboczą. Kolejną jego zaletą jest bardzo rozbudowany sklep z aplikacjami, który oferuje setki tysięcy ciekawych programów i gier, a wiele z nich dostosowano specjalnie pod iPady. Istotnym szczegółem jest proces weryfikacji każdej nowej pozycji, która ma zostać umieszczona w sklepie. Dzięki temu użytkownicy są chronieni przez producenta przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość cenzurowania aplikacji według uznania Apple, niekoniecznie kierując się dobrem swoich klientów.

Warto też zwrócić uwagę, że brak rewolucyjnych zmian między poszczególnymi urządzeniami Apple umożliwia płynne przechodzenie między nimi bez konieczności nauki. Z drugiej zaś strony, może to powodować znudzenie iOS i chęć zmiany producenta urządzeń.

Oprogramowanie dostępne w pierwszej generacji iPada jest już dosyć stare, a model stracił wsparcie producenta. Co za tym idzie, pozbawione jest ono nowych funkcji (np. asystenta głosowego Siri, który pozwala korzystać z telefonu bez jego dotykania), a nowe aplikacje mogą być niekompatybilne. Nadal jednak system ten jest niezawodny i daje duże możliwości.

Wyświetlacz

Ówcześnie był to jeden z najlepszych ekranów w urządzeniach mobilnych. Jednak z dzisiejszego punktu widzenia trudno się nim zachwycać, a w porównaniu do iPadów nowszej generacji wypada wręcz śmiesznie. Rozdzielczość 1024 x 768 pikseli na takiej powierzchni prezentuje się po prostu źle. Wyświetlany obraz wygląda na lekko poszarpany, co szczególnie przeszkadza podczas czytania tekstu. Znacznie lepiej prezentują się za to kąty widoczności, odwzorowanie kolorów i jasność, do których trudno się przyczepić. Uwagę zwracają również nietypowe proporcje wyświetlacza (4:3), które powodują, że iPad świetnie sprawdza się podczas przeglądania stron internetowych (mieści się na nim więcej treści). Niestety, większa szerokość ekranu powoduje, że wyświetlane na nim filmy mają szersze, czarne pasy zmniejszające faktyczną wielkość wideo.

-~- Multimedia i Internet -~-

IPad bez dwóch zdań jest urządzeniem multimedialnym, ale ma spore ograniczenia. Przykładowo – tablet radzi sobie z materiałami wideo w jakości HD, ale ich przeniesienie na pamięć urządzenia wymaga skorzystania z programu komputerowego iTunes. Zapomnieć też można o odtwarzaniu popularnych formatów wideo DivX i XviD. Takie pliki trzeba skonwertować powyższym programem (chociaż proces ten jest bardzo prosty). Brakuje też czytnika kart pamięci i zwykłego wejścia micro USB, więc korzystać trzeba z niestandardowych rozwiązań Apple co dla wielu może być uciążliwe. Pomijając te niedogodności, oglądanie filmów na iPadzie to czysta przyjemność. Przeglądarka internetowa działa sprawnie, chyba że na stronie jest bardzo dużo grafik, wtedy daje o sobie znać mocno niedzisiejsza specyfikacja tabletu i wszystko zwalnia. Brakuje też obsługi elementów flash, więc sporo stron pozbawionych będzie animacji, mapek, gier itp. Trzeba też pamiętać, że tylko droższy wariant wyposażony w modem 3G pozwala na łączność z Internetem mobilnym i dostęp do niego bez konieczności korzystania z lokalnych sieci Wi-Fi. Niestety, pierwszy iPad niezbyt nadaje się do grania. Jego podzespoły uniemożliwiają uruchomienie wielu nowszych tytułów z rozbudowaną grafiką 3D. Kolejnym problemem jest niezgodność wielu gier i aplikacji z jego przestarzałą wersją systemu.

Muzycznie jest jednak bardzo dobrze, do czego użytkowników przyzwyczaiły inne produkty Apple. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo przyzwoita, a rozbudowany odtwarzacz uprzyjemnia korzystanie z niego. Pewien niedosyt pozostawia za to obecność tylko jednego głośnika (brak stereo), który jest do tego bardzo przeciętny i dosyć cichy. W przypadku muzyki też konieczne jest korzystanie z iTunes do wcześniejszego przeniesienia piosenek na tablet. W zależności od wariantu urządzenie dysponuje 16, 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci, która zmieści kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w dobrej jakości. Nie ma jednak możliwości jej rozszerzeni kartami microSD, a pojemniejsze warianty gadżetu są o wiele droższe.

Sporą niedogodnością jest brak jakiegokolwiek aparatu (zarówno z przodu jak i tyłu), przez co tablet nie nadaje się do prowadzenia wideokonferencji np. za pomocą popularnego komunikatora Skype. Skoro mowa o brakach, to trzeba też wspomnieć, że wersja pozbawiona łączności 3G nie oferuje również odbiornika GPS, bez którego tablet nie może służyć jako nawigacja samochodowa.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Jednordzeniowy procesor taktowany 1 Ghz i 256 MB znośnie radzi sobie z obsługą systemu, jednak w porównaniu do nowszych generacji działa on widocznie wolniej. Problemy sprawiają mu też niektóre aplikacje i wiele gier, które są niekompatybilne. Ograniczona pamięć RAM w przypadku tego urządzenia nie ma kluczowego znaczenia, bo nie pozwala ono na korzystanie z kilku programów jednocześnie.

Bateria

Czas pracy na baterii to imponujące 10 godzin w przypadku odtwarzania materiału w rozdzielczości HD, co plasuje pierwszego iPada w rynkowej czołówce. Rezultat ten można dodatkowo poprawić o godzinę lub dwie np. korzystając z niezbyt wymagających aplikacji, takich jak czytnik elektronicznych książek. Niestety, czas ładowania ogniwa również jest ponadprzeciętnie długi i wynosi prawie 7 godzin!

Podsumowanie

Podobnie jak pierwszy iPhone na zawsze zmienił rynek smartfonów, tak Apple iPad rozpoczął erę tabletów, na kilka lat kształtując wygląd i standardy tego typu urządzeń. Nie da się jednak ukryć, że model ten znacznie się zestarzał i trudno uznać go za interesujący z dzisiejszego punktu widzenia.

Jest sporo znacznie ciekawszych tabletów, takich jak np. smukły i niezawodny Apple iPad 3, wyposażony w stację dokującą z klawiaturą Asus Transformer Prime lub mogący zastąpić komputer Asus T100 z Windows 8. Natomiast w przypadku pierwszego iPada najbardziej doskwierają jego niska wydajność, przeciętny ekran oraz brak najnowszej wersji systemu operacyjnego.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button