Test Apple iPhone 3G

apple-iphone-3g-0-kopia

iPhone 3G to smartfon klasy premium z 2008. roku. Jest drugą generacją iPhone’ów, które znacząco odmieniły rynek urządzeń mobilnych. Obecnie jest on jednak trudno dostępny, przestarzały i nieciekawy z punktu widzenia dzisiejszego użytkownika.

Wykonanie i wygląd

Obudowa została zrobiona z hartowanego szkła osłaniającego ekran, metalowej ramki oraz fortepianowego plastiku z tyłu urządzenia. Należy pamiętać, że baterii w tym modelu nie da się wymienić samodzielnie. Oczywiście, wszystkie wykorzystane materiały są najwyższej jakości, sam wygląd obudowy był przez wielu uważany za wzór wyrafinowania i minimalizmu.

Menu i aplikacje

Smartfon korzysta z systemu iOS, który jest szybki i bardzo prosty w obsłudze. W przeciwieństwie do ówczesnych interfejsów jest on świetnie przystosowany do obsługi palcem. Nawet ktoś, kto rzadko ma styczność z ekranami dotykowymi bez problemu powinien poradzić sobie z tym oprogramowaniem.

Niestety, wiek smartfona zaowocował utratą wsparcia producenta, co oznacza, że system w jego przypadku nie jest już aktualizowany. Niewielka wydajność nie pozwala przy tym w pełni cieszyć się z setek tysięcy aplikacji i gier dostępnych w sklepie Apple, który jest jedną z głównych zalet iPhone’ów. Zapomnieć też można o obsłudze np. asystenta głosowego Siri, dzięki któremu można komunikować się z telefonem głosem.

Warto jednak też wspomnieć o konieczności kopiowania muzyki na telefon za pomocą programu iTunes. Nie wszystkim on odpowiada, a konieczność korzystania z niego jest sporym ograniczeniem.

Wyświetlacz

Zastosowany wyświetlacz jest taki sam, jak w nowszym modelu 3GS. Charakteryzuje się on świetną jakością obrazu, ale ma bardzo niską rozdzielczość (320×480 pikseli), która na 3,5 cala jest po prostu za mała i negatywnie wpływa na ostrość.

Aparat

Matryca 2 Mpix po prostu robi zdjęcia. Są one niespecjalnej jakości, a brak diody doświetlającej tylko pogarsza sytuację w słabym oświetleniu.

Multimedia i Internet

Jak już zostało wspomniane, iPhone 3G ma bardzo niską wydajność, dlatego jego multimedialne zastosowania ograniczają się do minimum. Można na nim obejrzeć jakiś film z Youtube lub pograć w proste gry, ale nic ponad to. Dużo lepiej sprawdza się on w roli odtwarzacza muzycznego, dzięki ponadprzeciętnej jakości dźwięku na słuchawkach. Całkiem nieźle wypada też szybkość wczytywania stron i ich obsługa, ale i tak jest to poziom daleki od obecnego.

Wydajność

W przypadku iPhone’ów wydajność ma drugorzędne znaczenie. Ważniejsza jest świetna optymalizacja oprogramowania, które działa szybko i niezawodnie. Niestety, nawet w przypadku tych urządzeń czas działa nieubłaganie, a kilka lat to w dla elektroniki wieczność. Z tego powodu model 3G raczej słabo sobie radzi z jakimikolwiek bardziej skomplikowanymi zadaniami.

Bateria

Bateria umożliwia około jednego dnia pracy podczas uruchomionego trybu łączności 3G.

Podsumowanie

Jest to urządzenie stare, raczej już niespotykane i mocno ograniczone swoimi podzespołami. Z tego powodu lepiej zainteresować się którymś z nowszych modeli, które też można kupić w atrakcyjnych cenach (np. iPhone 3GS lub iPhone 4).

Co nam się podoba

Niska cena
Dobry ekran dotykowy, który uprzyjemnia korzystanie z urządzenia
Wysoka jakość odtwarzanego na słuchawkach dźwięku i ergonomiczny odtwarzacz
Piękna, dobrze wykonana, lekka obudowa, która przykuwa uwagę
Bardzo duży wybór dodatkowych akcesoriów
Niesamowicie prosty w obsłudze, przejrzysty i intuicyjny interfejs
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w AppStore jest zdecydowanie wyższa niż w Google

Co nam się nie podoba

Brak nowych egzemplarzy i trudna dostępność na rynku
Krótki czas pracy na baterii, gdy telefon jest mocno eksploatowany (np. grając)
Przestarzałe podzespoły
Sporadyczne problemy ze stabilnością działania
Przeciętny aparat, który bardzo się zestarzał i robi słabe zdjęcia
Brak obsługi kart pamięci zmusza do kupna droższej, pojemniejszej wersji
Niewymienna w domowych warunkach bateria
Brak radia FM
Ograniczenia systemu operacyjnego i możliwości personalizacji
Brak funkcji zarządzania zawartością pamięci urządzenia
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
Cenzurowanie niektórych aplikacji zgłoszonych do publikacji w sklepie Apple
Brak dalszego wsparcia aktualizacyjnego producenta
Konieczność korzystania z programu komputerowego iTunes do przenoszenia na telefon muzyki

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top