Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Apple iPhone 3GS

Nie można zaprzeczyć, że iPhone stworzony przez firmę Apple zrewolucjonizowały rynek smartfonów. To on spopularyzowały dotykowy interfejs dostosowany do obsługi palcem. Jednak jego pierwsze dwie generacje były dosyć ograniczone. 3. edycja tego urządzenia, czyli iPhone 3GS był pierwszym, naprawdę kompletnym przedstawicielem tej serii i nawet dziś może zainteresować potencjalnego nabywcę.

specyfikacje-apple-iphone-3gs-~- Wykonanie i wygląd -~-

Dla wielu wykonanie i wygląd obudowy iPhone`a stanowiły niedościgniony wzór stylu i dobrego smaku. Pomijając już kwestie gustu, wykorzystane materiały są niezaprzeczalnie najwyżej klasy. Przód urządzenia w całości przykrywa szklana tafla. Srebrna ramka jest metalowa, a tył wykonano z fortepianowego plastiku, który, niestety, bardzo szybko się rysuje.

-~- Menu i aplikacje -~-

System, z którego korzysta iPhone nosi nazwę iOS. Od czasu pierwszej edycji urządzenia nie zmienił się on nadmiernie, a jego rozwój, to powolna ewolucja polegająca na dodawaniu doń kolejnych funkcji, niejednokrotnie dostępnych wcześniej w konkurencyjnych smartfonach. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych w obsłudze i najspójniejszych graficznie interfejsów mobilnych. Swoją intuicyjnością przebijał popularne w ówczesnym czasie, konkurencyjne systemy operacyjne, czyli Symbiana (najczęściej spotykany w Nokiach i Samsungach), Windows Mobile (telefony HTC i niektóre Samsungi) oraz wczesne wersje Androida. Ponadto, nawet na dość starym iPhone`ie 3GS płynność systemu jest bez zarzutu. Kolejną jego zaletą jest bardzo rozbudowany sklep z aplikacjami, który oferuje setki tysiący ciekawych programów i gier. Istotnym szczegółem jest proces weryfikacji każdej nowej pozycji, która ma zostać umieszczona w sklepie. Dzięki temu użytkownicy są chronieni przez producenta przed niebezpiecznym oprogramowaniem. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość cenzurowania aplikacji według uznania Apple, niekoniecznie kierując się dobrem swoich klientów.

Warto też zwrócić uwagę, że brak rewolucyjnych zmian między kolejnymi wersjami systemu umożliwia płynne przechodzenie między nimi bez konieczności nauki. Z drugiej zaś strony, może to powodować znudzenie iOS i chęć zmiany platformy.

Oprogramowanie dostępne w iPhone`ie 3GS jest już dosyć stare, a model stracił wsparcie producenta. Co za tym idzie, pozbawione jest ono nowych funkcji (np. asystenta głosowego Siri, który pozwala korzystać z telefonu bez jego dotykania), a nowe aplikacje mogą być niekompatybilne. Nadal jednak system ten jest niezawodny i daje duże możliwości.

Warto też wspomnieć o konieczności kopiowania muzyki na telefon za pomocą programu iTunes. Nie wszystkim on odpowiada, a konieczność korzystania z niego jest sporym ograniczeniem.

Wyświetlacz

Zastosowany ekran LCD typu IPS w dniu swojej premiery był niedościgniony jakościowo. Obecnie nie robi on już na nikim wrażenia, a na rynku można znaleźć wiele lepszych wyświetlaczy. Niemniej, jego odwzorowanie kolorów, kąty widoczności i czytelność w słońcu potrafią być lepsze, niż w przypadku niejednego, nowego smartfona z średniej półki cenowej. Jedynie rozdzielczość 320×480 pikseli jest mocno niedzisiejsza i nawet na 3,5 cala wygląda źle.

-~- Aparat -~-

Użyta matryca ma 3,15 Mpix i nawet w dniu premiery była bardzo przeciętna. Teraz jakość robionych przez nią zdjęć jest znacznie poniżej rynkowego minimum. Fotki pozbawione są szczegółów, kolory są nienaturalne, w ciemnym otoczeniu ich jakość dodatkowo spada, a niewielka rozdzielczość odstaje od dzisiejszych standardów. Kamera umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości 640×480 pikseli i robi to poprawnie. Filmiki są płynne i w miarę wiernie oddają rzeczywistość.

-~- Multimedia i Internet -~-

Możliwości 3GS pod tym względem są już niewielkie. Nadal jednak bez problemu odtworzy się na nim filmik z Youtube lub posłucha muzyki w dobrej jakości (tutaj Apple mogło wykorzystać swoje doświadczenie zdobyte podczas produkcji odtwarzaczy muzycznych iPod). Oczywiście, zapomnieć można o uruchomieniu wideo w jakości HD, ale na tak małym ekranie byłaby to i tak tylko sztuka dla sztuki. Trzeba jednak pamiętać, że iPhone 3GS nie obsługuje kart pamięci, a jej wbudowana ilość zależy od wariantu urządzenia (8, 16 lub 32 GB). Przeglądarka internetowa działa szybko, o ile strony nie są przepełnione grafikami. Smartfon nie obsługuje technologii flash, więc niektóre, ruchome elementy witryn mogą nie działać (reklamy, mapki, gry)

Telefon świetnie się też sprawdza w roli komunikatora, głównie za sprawą bardzo ergonomicznej klawiatury ekranowej, której konkurencja długo nie była w stanie przebić. Teraz jednak jest ona po prostu dobra, chociaż nie najlepsza na rynku.

Różnice względem modelu 3G

Pomimo wizualnego podobieństwa względem poprzednika (są identyczne) telefony całkiem sporo różni. W 3GS pojawiła się opcja nagrywani wideo, poprawiono czas pracy na baterii, pojawił się dwukrotnie szybszy procesor, szybsza metoda transmisji danych (wpływa na szybkość wczytywania stron internetowych) i wyposażono go w kompas. Może wydawać się, że to niewiele ale w praktyce cechy te znacznie wpływają na komfort pracy z urządzeniem.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Podzespoły w przypadku iOS zawsze miały marginalne znaczenie. System jest tak zoptymalizowany, żeby działać płynnie. Nawet aplikacje są napisane w taki sposób, żeby dostosować się do podzespołów konkretnego modelu. W grach objawia się to np. obniżeniem jakości grafiki. Oczywiście, w przypadku wiekowego 3GS sporo programów po prostu nie zadziała, ale to normalne w świecie pędzącej do przodu technologii. Niewielkim oszustwem jest za to obsługa kilku aplikacji jednocześnie. Wielozadaniowość w iOS polega na „zamrażaniu” aplikacji będących w tle. Z tego powodu zminimalizowanie programu, który np. kopiuje dane, spowoduje, że operacja ta zostanie zapauzowana, a nie będzie wykonywana, gdy użytkownik np. odpisuje na SMS-a.

Bateria

Podczas standardowego wykorzystania urządzenia (komunikacja, rozmowy telefoniczne, Internet) bateria wytrzymuje jeden dzień pracy. Gry są jednak w stanie skrócić ten czas do kilku godzin.

Podsumowanie

Jeśli jest jakiś smartfon, którym warto się zainteresować, pomimo upływu wielu lat od jego premiery, to jest nim zdecydowanie ten model. Świetna jakość wykonania, masa dostępnego oprogramowania oraz niezawodny system, to jego niezaprzeczalne zalety. Jeśli jednak ktoś ma odrobinę więcej pieniędzy, to warto zainwestować w znacznie bardziej zaawansowanego iPhone`a 4 lub iPhone`a 4S.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button