Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Apple iPhone 5

Apple iPhone 5 to smartfon klasy premium, który trudno pomylić z produktami innych marek. Jest to też jedno z najbardziej kontrowersyjnych urządzeń, które pomimo olbrzymiej krytyki pobiło rekordy sprzedaży. Czy jednak warto się nim zainteresować?

specyfikacje-apple-iphone-5-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jakość wykonania, to najwyższa półka. Szkoda tylko, że zmiany, które zaszyły w wyglądzie urządzenia są marginalne. Obudowa nadal zrobiona jest z dwóch tafli szkła (z przodu i tyłu) oraz metalowej ramki. Nadal jest minimalistycznie i gustownie, ale po dwóch latach można oczekiwać czegoś nowego. Zmniejszyła się jedynie waga i grubość urządzenia. Niestety, styl dalej stoi ponad praktycznością, dlatego bardzo trzeba uważać na kruchość urządzenia (pęknąć może zarówno ekran, jak i tył obudowy) oraz tendencję do brudzenia się z każdej strony.

Jedną z nowości w Piątce jest obecność złącza „Lightining”, które zastąpiło gniazdo znane ze starszych modeli. Oferuje ono szybszy transfer danych i jest bardziej zaawansowane, ale uniemożliwia podłączenie do telefonu starszych akcesoriów.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany system iOS to świetna, lecz niepozbawiona wad platforma. Dzięki długiemu wsparciu producenta najnowsze oprogramowanie jest dostępne dla kilku generacji wstecz. Z tego powodu najświeższy iPhone pod względem interfejsu będzie wyglądać bardzo podobnie do znacznie starszego brata. Oczywiście, trzeba być przy tym gotowym na pewne ustępstwa. Ale i tak w porównaniu do konkurencji wsparcie produktów robi wrażenie.

IOS jest jednym z najbardziej intuicyjnych i prostych, mobilnych systemów operacyjnych, którego obsługa nie powinna sprawić problemu nawet nieobytej z technologiami osobie. Interfejs jest świetnie dostosowany do obsługi palcem, ale przez 5 lat zdążył się zestarzeć i niektórzy uważają, że przydałaby mu się gruntowna renowacja. Jego prostota jest też okupiona sporymi brakami w kwestii personalizacji.

Użytkownicy iOS mają dostęp do setek tysięcy świetnych aplikacji i gier dostępnych w sklepie Apple. Znaleźć tam można przeróżne narzędzia, które znacznie rozszerzają możliwości telefonu. Każdy dostępny w nim tytuł przeszedł weryfikację producenta, czy nie jest on szkodliwy lub odbiega od norm Apple. Ciemną stroną takiej polityki jest możliwość niedopuszczania aplikacji, które są z jakiś powodów „niewygodne” dla producenta. Optymalizacja oprogramowania (zarówno systemu jak i programów) stoi na najwyższym poziomie i nie może być w ich przypadku mowy o jakichkolwiek przycięciach lub spadku płynności. Z czasem mogą pojawić się jedynie problemy z najnowszymi grami 3D, które w celu poprawienia płynności mogą zostać pozbawione niektórych efektów graficznych, jednak zanim to nastąpi upłynie sporo czasu.

Znany z iPhone`a 4S asystent głosowy Siri dostępny jest też w Piątce. Można z nim „porozmawiać”o pogodzie, filmach, nowinkach technologicznych itp. Niestety, smartfon nadal nie rozumie języka polskiego, więc funkcja ta jest bezużyteczna dla osób nieznających języka Szekspira.

Warto też wspomnieć o konieczność kopiowania treści na telefon za pomocą programu iTunes. Nie wszystkim się on podoba, a konieczność korzystania z niego jest sporym ograniczeniem.

Wyświetlacz

Zastosowany panel IPS LCD jest bardzo podobny do tego z poprzednika. Wzrósł jego rozmiar do czterech cali i podniosła się przy tym rozdzielczość (640×1136 pikseli). Jego proporcje są jedna dosyć nietypowe, jak na smartfona i urządzenie wydaje się dosyć długie. Ze względu na większy wyświetlacz, niektóre, starsze aplikacje są na nim wyświetlane z czarnymi pasami na dole i górze. Nadal charakteryzuje się on świetną ostrością obrazu, ale konkurencja stosuje już ekrany o znacznie wyższym zagęszczeniu pikseli na cal (PPI). Najczęściej jest to jednak tylko chwyt marketingowy bez wpływu na jakość. Pozostałe cechy wyświetlacza (jasność, czytelność w słońcu, odwzorowanie kolorów itd.) są porównywalne do najlepszych wyświetlaczy konkurencji.

-~- Aparat -~-

Zamontowana matryca nadal ma 8 Mpix, jednak niektóre jej parametry zostały poprawione względem iPhone`a 4S. Zmniejszono opóźnienie migawki, dzięki czemu zdjęcia wykonywane są szybciej. Można też ręcznie ustawić czułość filmu (ISO) regulując tym samym współczynnik jasność/jakość. Bardzo praktycznym dodatkiem jest fizyczny spust migawki na obudowie, o którym inni producenci często zapominają. Smartfon zachowuje bardzo dużo detali i radzi sobie nawet w ciemniejszym otoczeniu. Poprawiła się przy tym ostrość zrobionych zdjęć. Niektórym może za to przeszkadzać znaczne podbijanie nasycenia kolorów. Innym problemem jest tendencja do pojawiania się fioletowych plam podczas fotografowania pod światło.

Jakość nagrań to rynkowa czołówka(Full HD, 1080p). Widać na nich bardzo dużo szczegółów, są bardzo ostre, a obraz jest płynny. Podobnie do zdjęć, są one jednak trochę przekolorowane.

Iphone 5 ma też wyższej rozdzielczości przednią kamerkę (z 0,3 Mpix podniesiono ją do 1,2 Mpix), co owocuje lepszym obrazem podczas wideorozmów oraz wyższą jakością robionych nią autoportretów.

-~- Multimedia i Internet -~-

Dzięki nietypowym proporcjom ekranu iPhone 5 świetnie sprawdza się w roli odtwarzacza wideo (proporcje obrazu 16:9).Dzięki produkcji odtwarzaczy muzycznych iPod, Apple zdobyło na tym polu sporo doświadczenia, które przekuli w świetną jakość dźwięku iPhone`ów, w tym Piątki. Bez zarzutu sprawuje się też przeglądarka internetowa, która działa szybko i sprawnie ale pozbawiona jest obsługi elementów flash (reklamy, gry itd.). Jakość rozmów jest bardzo dobra.

Największą wadą iPhone`a jako sprzętu multimedialnego jest brak obsługi kart pamięci. Wybrać można jedynie ilość wbudowanej w urządzenie pamięci, jednak dopłata za nią jest nieadekwatna do jej faktycznej wartości.

Sporym postępem, ale też obecnym standardem jest obsługa sieci LTE (4G), która również w Polsce zdobywa coraz większą popularność.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Podobnie jak w przypadku innych modeli, w tym też procesor i pamięć ma drugorzędne znaczenie. Liczy się tylko perfekcyjna optymalizacja oprogramowania i płynność działania. Telefon jest jednak sporo wydajniejszy od swojego poprzednika. Producent zamiast zwiększać liczbę rdzeni procesora (jak konkurencja) postanowił zainwestować w bardzo wydajny chip graficzny, co jest odczuwalne nie tylko w grach ale też w całym interfejsie.

Bateria

Bateria wytrzymuje około jednego dnia pracy, co jest raczej standardem dla urządzeń tego typu.

Podsumowanie

Jest to świetny sprzęt. Ale to samo można powiedzieć o jego poprzednikach, którzy zawsze czymś potrafili zaskoczyć. Piątka jest do bólu wtórna i oklepana. Jej wygląd zdążył się już wielu osobom znudzić, a odrobinę lepsze podzespoły i większy ekran (który i tak jest dosyć mały w porównaniu do konkurencji), to trochę za mało żeby zachęcić użytkowników do przejścia na nowszy model. Konkurencja też nie śpi i można znaleźć wiele znacznie bardziej zaawansowanych urządzeń niż iPhone 5 (np. szklana Sony Xperia Z lub aluminiowy HTC One) . Oczywiście, jeśli ktoś szuka nowego, łatwego w obsłudze, dopracowanego smartfona, to będzie to na pewno bardzo dobry wybór. Ale czy najlepszy?

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button