Recenzje

Test Apple iPhone 5C

Apple iPhone 5C, to smartfon klasy premium z 2013. roku. Producent zmienił strategię wydawania swoich urządzeń. Teraz, zamiast obniżać ceny starszych modeli po premierze nowszych, wycofuje je ze sprzedaży. W zamian wypuścił tańszą wersję iPhone’a 5S, która w praktyce jest tylko gorzej wykonanym iPhone’em 5.

specyfikacje-apple-iphone-5c-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jest to największa zmiana względem poprzednich modeli producenta. Obudowę zrobiono z poliwęglanowego, błyszczącego tworzywa, które, według wielu, wygląda tanio. Efekt potęgują dostępne, pstrokate kolory telefonu (zielony, żółty, różowy, niebieski itd.). Zapomnieć też można o uczuciu obcowania z produktem z najwyższej półki, które towarzyszyło poprzednim modelom. Nie można jednak powiedzieć, że słuchawka wykonana jest źle. Spasowanie elementów jest na najwyższym poziomie i trudno się do czegokolwiek przyczepić. Po prostu plastik nie jest tym, z czym od lat kojarzą się smartfony Apple, nawet jeśli wiąże się on z obniżeniem ceny urządzenia.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany system iOS 7 to świetna, lecz niepozbawiona wad platforma. Dzięki długiemu wsparciu producenta najnowsze oprogramowanie jest dostępne dla kilku generacji wstecz. Z tego powodu najświeższy iPhone pod względem interfejsu będzie wyglądać bardzo podobnie do znacznie starszego brata. Oczywiście, trzeba być przy tym gotowym na pewne ustępstwa. Ale i tak w porównaniu do konkurencji wsparcie produktów robi wrażenie.

IOS jest jednym z najbardziej intuicyjnych i prostych, mobilnych systemów operacyjnych, którego obsługa nie powinna sprawić problemu nawet nieobytej z technologiami osobie. Interfejs jest świetnie dostosowany do obsługi palcem, a jego siódma wersja wprowadza sporo zmian zarówno wizualnych jak i funkcji (którego nie każdemu się podobają).

Użytkownicy iOS mają dostęp do setek tysięcy świetnych aplikacji i gier dostępnych w sklepie Apple. Znaleźć tam można przeróżne narzędzia, które znacznie rozszerzają możliwości telefonu. Każdy dostępny w nim tytuł przeszedł weryfikację producenta, czy nie jest on szkodliwy lub odbiega od norm Apple. Ciemną stroną takiej polityki jest możliwość niedopuszczania aplikacji, które są z jakiś powodów „niewygodne” dla producenta. Optymalizacja oprogramowania (zarówno systemu jak i programów) stoi na najwyższym poziomie i nie może być w ich przypadku mowy o jakichkolwiek przycięciach czy spadku płynności. Z czasem mogą pojawić się jedynie problemy z najnowszymi grami 3D, które w celu poprawienia płynności mogą zostać pozbawione niektórych efektów graficznych, jednak zanim to nastąpi upłynie sporo czasu.

Znany z iPhone’a 4S asystent głosowy Siri dostępny jest też w 5C. Można z nim „porozmawiać”o pogodzie, filmach, nowinkach technologicznych itp. Niestety, smartfon nadal nie rozumie języka polskiego, więc funkcja ta jest bezużyteczna dla osób nieznających języka Szekspira.

Wyświetlacz

Zastosowany panel IPS LCD jest taki sam jak w iPhone’ach 5 i 5S. Nadal ma cztery cale i rozdzielczości 640×1136 pikseli. Jego proporcje są jednak dosyć nietypowe jak na smartfona i urządzenie wydaje się dosyć długie. Ze względu na większy wyświetlacz względem wersji 4 i 4S, niektóre, starsze aplikacje są na nim wyświetlane z czarnymi pasami na dole i górze. Nadal charakteryzuje się on świetną ostrością obrazu, ale konkurencja stosuje już ekrany o znacznie wyższym zagęszczeniu pikseli na cal (PPI). Najczęściej jest to jednak tylko chwyt marketingowy bez wpływu na jakość. Pozostałe cechy wyświetlacza (jasność, czytelność w słońcu, odwzorowanie kolorów itd.) są porównywalne do najlepszych wyświetlaczy konkurencji.

-~- Aparat -~-

Zamontowana matryca ma 8 Mpix. Na zdjęciach widać bardzo dużo detali, a aparat radzi sobie nawet w ciemniejszym otoczeniu. Niektórym może jednak przeszkadzać znaczne podbijanie nasycenia kolorów. Innym problemem jest tendencja do pojawiania się fioletowych plam podczas fotografowania pod światło. Niestety, brakuje mu kilku funkcji dodanych do modelu 5S, czyli lepszej kontroli barwy światła wytwarzanego przez diodę doświetlającą (poprawia kolorystykę fotografii) oraz opcji robienia zdjęć seryjnych.

Jakość nagrań to rynkowa czołówka(Full HD, 1080p). Widać na nich bardzo dużo szczegółów, są bardzo ostre, a obraz jest płynny. Podobnie do zdjęć, są one jednak trochę przekolorowane. W tym przypadku też brakuje funkcji znanej z iPhone’a 5S, czyli opcji nagrywania wideo w zwolnionym tempie.

-~- Multimedia i Internet -~-

Dzięki nietypowym proporcjom ekranu iPhone 5C świetnie sprawdza się w roli odtwarzacza wideo (proporcje obrazu 16:9). Dzięki produkcji odtwarzaczy muzycznych iPod, Apple zdobyło na tym polu sporo doświadczenia, które przekuli w świetną jakość dźwięku iPhone’ów, w tym 5C. Bez zarzutu sprawuje się też przeglądarka internetowa, która działa szybko i sprawnie ale pozbawiona jest obsługi elementów flash (reklamy, gry itd.). Jakość rozmów jest bardzo dobra.

Trzeba jedna wspomnieć o konieczność kopiowania muzyki na telefon za pomocą programu iTunes. Nie wszystkim on odpowiada, a konieczność korzystania z niego jest sporym ograniczeniem.

Największą wadą iPhone’a jako sprzętu multimedialnego jest brak obsługi kart pamięci. Wybrać można jedynie ilość wbudowanej w urządzenie pamięci, jednak dopłata za nią jest nieadekwatna do jej faktycznej wartości.

Sporym postępem, ale też obecnym standardem jest obsługa sieci LTE (4G), która również w Polsce zdobywa coraz większą popularność.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Podobnie jak w przypadku innych modeli, w tym też procesor i pamięć mają drugorzędne znaczenie. Liczy się tylko perfekcyjna optymalizacja oprogramowania i płynność działania. Niestety, brak jakichkolwiek zmian w tej kwestii (względem starszego modelu) może pozostawiać pewien niedosyt.

Bateria

Bateria wytrzymuje około jeden dzień pracy, co jest raczej standardem dla urządzeń tego typu. Równie przeciętnie wypada czas rozmów, który wynosi ok. 10 godzin. W porównaniu do ponad 20 godzin Sony Xperii Z1, iPhone 5C wypada nad wyraz słabo.

Mimo że jest to świetny telefon, trudno ocenić go pozytywnie. iPhone 5C to wsadzony w plastikową obudowę iPhone 5 bez żadnych znaczących zmian. Co gorsza, smartfon ten jest dosyć drogi, a sprawia według wielu osób wrażenie zabawki, dlatego mając możliwość lepiej jest zaopatrzyć się w starszy model, lub dołożyć do znacznie lepszego iPhone’a 5S.

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close