Recenzje

Test Apple iPhone 5S

Uwaga! Zanim kupisz przetestuj w WezNaProbe.pl

Smartfon z 2013. roku, który charakteryzuje się świetną jakością wykonania, dopracowanym oprogramowaniem i… stosunkowo niewielką liczbą zmian względem poprzedników. Nie mniej, jest to jeden z najlepszych smartfonów na rynku. Został on zastąpiony przez znakomitego Apple iPhone 6.

specyfikacje-apple-iphone-5s-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa zrobiona jest ze szkła oraz metalu i prezentuje się po prostu świetnie. Biorąc telefon do ręki od razu wiadomo, że ma się do czynienia z produktem najwyższej klasy. Nie można mieć też zastrzeżeń do spasowania elementów czy rozmieszczenia przycisków. Urządzenie jest jednak dosyć kruche i lepiej nie próbować nim rzucać. Nowością względem poprzednich wersji jest czytnik linii papilarnych (przykłada się do niego opuszek palca), który służy do odblokowywania smartfona i autoryzacji płatności w sklepie z aplikacji. Przykładowo – do poszczególnych palców można przypisać programy, które uruchomią się po dotknięciu. Jest to też jedyna wizualna zmiana względem iPhone’a 5, nie licząc nowych kolorów obudów (złoty i szary).

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany system iOS 7 to świetna, lecz niepozbawiona wad platforma. Dzięki długiemu wsparciu producenta najnowsze oprogramowanie jest dostępne dla kilku generacji wstecz. Z tego powodu najświeższy iPhone pod względem interfejsu będzie wyglądać bardzo podobnie do znacznie starszego brata. Oczywiście, trzeba być przy tym gotowym na pewne ustępstwa. Ale i tak w porównaniu do konkurencji wsparcie produktów robi wrażenie.

IOS jest jednym z najbardziej intuicyjnych i prostych, mobilnych systemów operacyjnych, którego obsługa nie powinna sprawić problemu nawet nieobytej z technologiami osobie. Interfejs jest świetnie dostosowany do obsługi palcem, a jego siódma wersja wprowadza sporo zmian zarówno wizualnych jak i funkcji (którego nie każdemu się podobają).

Użytkownicy iOS mają dostęp do setek tysięcy świetnych aplikacji i gier dostępnych w sklepie Apple. Znaleźć tam można przeróżne narzędzia, które znacznie rozszerzają możliwości telefonu. Każdy dostępny w nim tytuł przeszedł weryfikację producenta, czy nie jest on szkodliwy lub odbiega od norm Apple. Ciemną stroną takiej polityki jest możliwość niedopuszczania aplikacji, które są z jakiś powodów „niewygodne” dla producenta. Optymalizacja oprogramowania (zarówno systemu jak i programów) stoi na najwyższym poziomie i nie może być w ich przypadku mowy o jakichkolwiek przycięciach czy spadku płynności. Z czasem mogą pojawić się jedynie problemy z najnowszymi grami 3D, które w celu poprawienia płynności mogą zostać pozbawione niektórych efektów graficznych, jednak zanim to nastąpi upłynie sporo czasu.

test-apple-iphone5s-18

Znany z iPhone’a 4S asystent głosowy Siri dostępny jest też w 5S. Można z nim „porozmawiać” o pogodzie, filmach, nowinkach technologicznych itp. Niestety, smartfon nadal nie rozumie języka polskiego, więc funkcja ta jest bezużyteczna dla osób nieznających języka Szekspira.

Wyświetlacz

test-apple-iphone5s-3

Zastosowany panel IPS LCD jest taki sam jak w iPhone’ie 5 i 5C. Nadal ma cztery cale i rozdzielczości 640×1136 pikseli. Jego proporcje są jednak dosyć nietypowe jak na smartfona i urządzenie wydaje się dosyć długie. Ze względu na większy wyświetlacz względem wersji 4 i 4S, niektóre, starsze aplikacje są na nim wyświetlane z czarnymi pasami na dole i górze. Nadal charakteryzuje się on świetną ostrością obrazu, ale konkurencja stosuje już ekrany o znacznie wyższym zagęszczeniu pikseli na cal (PPI). Najczęściej jest to jednak tylko chwyt marketingowy bez wpływu na jakość. Pozostałe cechy wyświetlacza (jasność, czytelność w słońcu, odwzorowanie kolorów itd.) są porównywalne do najlepszych wyświetlaczy konkurencji.

-~- Aparat -~-

Niewielkie zmiany dotknęły aparatu, który nadal ma 8 Mpix, ale zwiększono jego fizyczną powierzchnię, co pozytywnie odbija się na jakości fotografii (która i tak była bardzo wysoka). Bardziej znaczącą nowością jest podwójna dioda doświetlająca, która emituje różną barwę światła, pozytywnie wpływając na naturalność kolorystyki zdjęć zrobionych w ciemnym otoczeniu. Nadal jednak efekty są daleki od tych, uzyskiwanych przy użyciu ksenonowej lampy doświetlającej. Dodano też kilka nowych funkcji aplikacji aparatu, które nie są dostępne dla modelu 5C.

Uwaga! Polecamy sprawdzić wyniki największego testu najlepszych fotograficznych smartfonów, który Teleguru przeprowadził w Maroko. Tam Apple iPhone 5S, pomimo swojego wieku, zaczarował nie tylko czytelników, ale także ekspertów i jedynie Samsung Galaxy Note 4 i Apple iPhone 6 miały więcej głosów. Chętni mogą sami zrobić test aby sprawdzić czy iPhone 5S faktycznie robi tak ładne zdjęcia.

Kamerka umożliwia rejestrowanie świetnej jakości filmów w rozdzielczości Full HD (1080p) lub spowolnionych nagrań HD (720p). Niestety, okazuje się w przypadku drugiej opcji rozdzielczość jest niższa niż ta, podana przez producenta.

-~- Multimedia i Internet -~-

Dzięki nietypowym proporcjom ekranu iPhone 5S świetnie sprawdza się w roli odtwarzacza wideo (proporcje obrazu 16:9).Dzięki produkcji odtwarzaczy muzycznych iPod, Apple zdobyło na tym polu sporo doświadczenia, które przekuli w świetną jakość dźwięku iPhone’ów, w tym 5S. Bez zarzutu sprawuje się też przeglądarka internetowa, która działa szybko i sprawnie ale pozbawiona jest obsługi elementów flash (reklamy, gry itd.). Jakość rozmów jest bardzo dobra.

Trzeba jedna wspomnieć o konieczność kopiowania treści na telefon za pomocą programu iTunes. Nie wszystkim się on podoba, a konieczność korzystania z niego jest sporym ograniczeniem.

Największą wadą iPhone’a jako sprzętu multimedialnego jest brak obsługi kart pamięci. Wybrać można jedynie ilość wbudowanej w urządzenie pamięci, jednak dopłata za nią jest nieadekwatna do jej faktycznej wartości.

W iPhone 5S pojawiła się też obsługa nowszej wersji łączności 4G (LTE), która pozwala na jeszcze szybszy transfer danych.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zamontowany, dwurdzeniowy procesor jest jednym z najszybszych na rynku. Tak naprawdę, jego potencjał zostanie wykorzystany dopiero za jakiś czas, bo obecnie iPhone 5 z wolniejszym podzespołami i tak radzi sobie z każdą grą oraz aplikacją dostępną na iOS. Ze względu na świetną optymalizację systemu nie ma oczywiście mowy o jakichkolwiek spowolnieniach animacji czy pracy urządzenia.

test-apple-iphone5s-11

Bateria

Nowszy, bardziej energooszczędny procesor pozytywnie odbił się na baterii, która podczas przeglądania Internetu czy rozmów telefonicznych wytrzymuje o około godzinę dłużej niż w iPhone 5. Nadal jednak trzeba być przygotowanym na codzienne ładowanie smartfona, co obecnie jest standardem dla smartfonów tej klasy.

Podsumowanie

Pomimo braku naprawdę istotnych zmian względem poprzednika (iOS7 trafił również do poprzednich modeli) jest to bardzo udane urządzenie, które stanowi rynkową czołówkę smartfonów. Prostota obsługi, niezawodność, wydajność i charakterystyczny wygląd, to jego niezaprzeczalne zalety. Niestety, cena 5S jest nadal dosyć wysoka, co w przypadku jego poprzedników. I chociażby dlatego warto zainteresować się starszym, ale też tańszym iPhone’em 5 lub jego plastikowym odpowiednikiem, czyli iPhone’em 5C .

Osoby z większym budżetem powinni też rozważyć jego następcy Apple iPhone 6, który został ulepszony pod kilkoma względami (m.in. aparat) lub świetnym Samsung Galaxy S6.

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close