Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Asus Google Nexus 7 (2013)

Siedmiocalowy tablet ze średniej półki cenowej, który jest odświeżoną, poprawioną wersją pierwszego Nexusa 7. Urządzenie wyposażono w lepszy ekran, szybszy procesor oraz lepiej wykonaną obudowę. Zachowano przy tym dobry stosunek jakości do ceny. Na rynku dostępne są dwa warianty tego modelu różniące się obsługą (lub jej brakiem) sieci 4G LTE. Co ciekawe, urządzenie to zostało zrobione przez Asusa, a nie Samsunga, tak jak ma to miejsce w przypadku Nexusa 10.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa w większości zrobiona jest z dobrej jakości poliwęglanu, który nie został pokryty gumą (w przeciwieństwie do Nexusa 7). W efekcie, tablet wygląda bardziej stylowo, ale trochę gorzej się go trzyma i szybciej się brudzi. Ramkę urządzenia wykonano z metalu, dzięki czemu całość jest sztywna. Tablet dobrze leży w dłoni (ale gorzej niż poprzednik), nie ślizga się, a jego poręczne rozmiary i niewielki ciężar czynią z niego bardzo mobilny sprzęt. Bez większych problemów mieści się on w kieszeni marynarki czy niewielkiej, damskiej torebce. Warto jeszcze wspomnieć, że ekran chroniony jest przez odporne na zarysowania, wzmacniane szkło Gorilla Glass. Niestety, kiepsko prezentują się spore krawędzie ramki nad i pod wyświetlaczem, które po prostu szpecą całość.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Przynależność do serii Nexus oznacza, że urządzenie działa na niezmodyfikowanym przez producenta Androidzie i jest aktualizowane do najnowszej wersji systemu (obecnie 4.4) przez półtora roku od swojej premiery. Modele te cieszą się też dużą popularnością wśród osób, które zajmują się modyfikowaniem oprogramowania smartfonów. Interfejs Nexusa 7 2013 jest minimalistyczny. Najwięcej jest białego i czarnego, a całość prezentuję się ciekawie. Użytkownik ma do czynienia z narzędziami domyślnie wbudowanymi w Androida (sklep z aplikacjami, odtwarzacz muzyczny i wideo, przeglądarka internetowa, Gmail, e-mail i kilka innych). Z jednej stron jest to zaleta, bo pamięć urządzenia nie jest marnowana na bezużyteczne, fabryczne programy, ale z drugiej, wszystkie przydatne narzędzia trzeba znaleźć własnoręcznie.

Niestety, trzeba pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. Toshiba Encore).

Wyświetlacz

Czyli największa i najbardziej widoczna zmiana względem poprzednika. Rozdzielczość siedmiocalowego panelu została podniesiona z 800 x 1280 pikseli do 1200 x 1920. Efekt? Idealna ostrość obrazu dorównująca najlepszym smartfonom. Teraz nawet najdrobniejsze litery są czytelne, a strony internetowe przeglądać można bez ich powiększania. Pozostałe parametry obrazu (jasność, odwzorowanie kolorów, kąty widoczności) też są satysfakcjonujące, ale nieznacznie ustępują takim urządzeniom jak iPad Air, Lumia 2520 czy Samsung Galaxy Note 2014. Pewne zastrzeżenia można jedynie mieć do stosunkowo słabej czytelności ekranu w słońcu, która utrudnia korzystanie z urządzenia poza pomieszczeniami.

-~- Aparat -~-

Ten element również doczekał się znacznej poprawy. W końcu pojawiła się tylna kamerka 5 Mpix, która robi znośne zdjęcia, chociaż niczym na tle smartfonów się nie wyróżnia. Fotografie są dosyć szczegółowe, mają dobrze odwzorowane kolory i wysoki kontrast. Przeszkadza tylko dosyć duża ilość cyfrowego (kolorowego) szumu niezależna od warunków oświetleniowych. Trzeba też pamiętać, że fotografowanie tabletem nie jest zbyt komfortowe ze względu na jego rozmiary, a brak diody doświetlającej pozwala na robienie zdjęć tylko w dobrym świetle.

Tylna kamerka umożliwia nagrywanie całkiem przyzwoitych filmików w rozdzielczości Full HD (1080p). Nie można ich nazwać rewelacyjnymi, ale nie są one też złe. Ich płynność i liczba widocznych detali jest zadowalająca.

Niewiele zmienił się przedni aparat do wideorozmów. Nadal ma 1,2 Mpix i raczej nie nadaje się robienia nim zdjęć czy nagrywania filmików względu na niską jakość obrazu.

-~- Multimedia i Internet -~-

Nexus 7 (2013), to urządzenie stworzone do korzystania na nim z multimediów. Oglądanie filmów może nie jest tak komfortowe, jak na dziesięciocalowcach, ale nadal jest bardzo przyjemne. Konieczne jest jednak znalezienie w sklepie z aplikacjami odtwarzacza, który obsługuje popularne pliki wideo DivX i XviD oraz radzi sobie z dołączonymi do nich napisami, bo fabryczny program tego nie potrafi. Zupełnie bezproblemowe jest za to przeglądanie Internetu przez wbudowaną przeglądarkę. Strony wczytywane są szybko, a ich obsługa jest płynna. Niestety, tablet nie wspiera elementów flash, więc niektóre gry, animacje i np. mapki nie będą wyświetlane. Podczas przeglądania Internetu pazur pokazuje świetny wyświetlacz, który znacznie poprawia czytelność stron bez ich powiększania. Korzystając z tańszego wariantu pozbawionego łączności 4G trzeba jednak wcześniej podłączyć się do jakieś lokalnej sieci Wi-Fi. Model z 4G LTE pozwala za to na łączenie się z operatorem komórkowym (o ile w tablet wsadziło się kartę SIM) i korzystanie z Internetu mobilnego tak samo jak w smartfonie.

Odtwarzacz muzyczny niczym się nie wyróżnia. Jest prosty w obsłudze i oferuje tylko podstawowe funkcje. Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest bardzo dobra, ale trudno to samo powiedzieć o zewnętrznych głośnikach stereo. Łatwo je zasłonić ręką, są ciche, a wydobywający się z nich dźwięk jest pozbawiony basu. Ilość wbudowanej pamięci zależy od wersji urządzenia (do wyboru 16 lub 32 GB) i, niestety, nie ma możliwości jej rozszerzenia kartami pamięci. Do tego należy pamiętać, że aż 5 GB jest niedostępnych dla użytkownika. Oznacza to, że na tablecie zmieszczą się odpowiednio kilka lub kilkanaście filmów w jakości Full HD albo parę tysięcy piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Tablet działa dzięki szybkiemu, czterordzeniowemu procesorowi Snapdragon S4 Pro. Nie jest to może najświeższa i najwydajniejsza jednostka na rynku, ale nadal bez problemu radzi sobie ona ze wszystkimi grami oraz aplikacjami dostępnymi na Androida. Wspierają ją 2 GB pamięci RAM, której w zupełności wystarcza do korzystania z wielu programów jednocześnie. Jedynym problemem może być nagrzewanie się procesora, co po kilkudziesięciu minutach grania potrafi skutkować obniżeniem jego wydajności i np. mniej płynną animacją w najbardziej rozbudowanych graficznie tytułach.

Bateria

Bateria pozwala na oglądanie filmów przez około 7 godzin, co jest rewelacyjnym wynikiem, biorąc pod uwagę grubość i lekkość Nexusa 7 (2013). Mniej imponujący jest czas ładowania ogniwa – ponad 3 godziny to sporo.

Podsumowanie

Świetny tablet za stosunkowo niewielkie pieniądze. Szukając mobilnego urządzenia ze sporym ekranem do konsumpcji treści będzie to całkiem niezły wybór. Trzeba jednak pamiętać, że mając dużego smartfona (ponad 5 cali) zakup Nexusa 7 (2013) może być bezsensowny ze względu na niewiele większy wyświetlacz. Inną kwestią jest też sam Android, który nie jest zbyt dobrze dostosowany do działania na tabletach, dlatego warto rozważyć również zakup np. iPada Mini z iOS lub Toshiby Encore z Windows 8.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button