Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Asus Google Nexus 7

To jeden z najlepszych tabletów działających na systemie operacyjnym Android z 2012 roku. Urządzenie charakteryzuje się świetnym stosunkiem wydajności do ceny, niezłą jakością wykonania i długim wsparciem aktualizacyjnym producenta. Na rynku są dostępne dwa warianty tego modelu. Jeden wyposażono tylko w łączność Wi-Fi, a drugi dodatkowo obsługuje sieć 3G. Należy jednak mieć na uwadze, że pojawił się już następca tego tabletu, czyli Nexus 7 2013, który oferuje m.in. w lepszy procesor oraz ekran.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Asus Nexus 7 zrobiono z plastiku, który pokryto gumą, dzięki czemu urządzenie dobrze leży w dłoni i się nie ślizga. Ekran przykryto odpornym na zarysowania szkłem, które dobrze spełnia swoje zadanie. Całość jest dobrze spasowana, nic nie trzeszczy i nie ma się wrażenia korzystania z dosyć taniego sprzętu. Niewielki rozmiar tabletu czyni z niego świetne urządzenie mobilne, stanowiące uzupełnienie niewielkiego smartfona. Szkoda tylko, że obudowa ma szeroką ramkę nad i pod wyświetlaczem, która wygląda niezbyt atrakcyjnie, a do tego niepotrzebnie powiększa gabaryty tabletu. Siedmiocalowce spokojnie mieszczą się w kieszeni marynarki czy damskiej torebce i są znacznie bardziej mobilne od swoich większych odpowiedników. W awaryjnej sytuacji mogą nawet zastąpić smartfona (w przypadku wariantu obsługującego łączność 3G). Nie sprawdzają się jednak do końca w domowych zastosowaniach czy w podróży, czyli w sytuacjach, w których liczy się duży ekran (np. do komfortowego oglądania filmów).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Przynależność do serii Nexus oznacza, że urządzenie działa na niezmodyfikowanym przez producenta Androidzie i jest aktualizowane do najnowszej wersji systemu (aktualnie 4.4) przez półtora roku od swojej premiery. Modele te cieszą się też dużą popularnością wśród osób, które zajmują się modyfikowaniem oprogramowania smartfonów. Interfejs Nexusa 7 jest minimalistyczny. Najwięcej jest białego i czarnego, a całość prezentuję się ciekawie. Użytkownik ma do czynienia z narzędziami domyślnie wbudowanymi w Androida (sklep z aplikacjami, odtwarzacz muzyczny i wideo, przeglądarka internetowa, Gmail, e-mail i kilka innych). Z jednej stron jest to zaleta, bo pamięć urządzenia nie jest marnowana na bezużyteczne, fabryczne programy, ale z drugiej, wszystkie przydatne narzędzia trzeba znaleźć własnoręcznie.

Niestety, trzeba pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. Toshiba Encore).

Wyświetlacz

Tablet wyposażono w siedmiocalowy ekran o rozdzielczości 800 x 1280 pikseli. W tego typu urządzeniach można uznać to za wystarczająco. Obraz jest dosyć ostry i wyraźny. Nie mniej, do najnowszych iPadów lub jego następcy (Nexus 7 2013) sporo mu brakuje. Do innych jego cech trudno się przyczepić. Czerń jest głęboka, kąty widoczności szerokie i czytelność w słońcu akceptowalna. Jedynie kolory są odrobinę przekłamane względem innych ekranów LCD, ale jest to drobiazg.

-~- Aparat -~-

Tablet wyposażono w kamerkę do wideorozmów, którą bez dodatkowego modyfikowania oprogramowania nie można robić zdjęć. Można nią za to rejestrować wideo w rozdzielczości HD (720p). Nie zmienia to jednak faktu, że nadaje się ona głównie do komunikacji, a przechwytywany obraz jest niezbyt szczegółowy i ma przekłamane kolory i niski kontrast.

-~- Multimedia i Internet -~-

Nexus 7, to urządzenie stworzone do korzystania na nim z multimediów. Oglądanie filmów może nie jest tak komfortowe, jak na dziesięciocalowcach, ale jest nadal przyjemne. Konieczne jest jednak znalezienie w sklepie z aplikacjami odtwarzacza, który obsługuje popularne pliki wideo DivX i XviD, bo fabryczny program tego nie potrafi. Zupełnie bezproblemowe jest za to przeglądanie Internetu przez wbudowane przeglądarkę. Strony wczytywane są szybko, a ich obsługa jest płynna. Brakuje jedynie wsparcia dla elementów flash, więc niektóre animacje, mapki oraz gry nie są wyświetlane. Korzystając z tańszego wariantu pozbawionego łączności 3G trzeba wcześniej podłączyć się do jakieś lokalnej sieci Wi-Fi. Model z 3G pozwala na łączenie się z operatorem komórkowym (o ile w tablet wsadziło się kartę SIM) i korzystanie z Internetu mobilnego tak samo jak w smartfonie. Nexus 7 bez problemu radzi sobie też z większością dostępnych na Androida gier, a spory ekran pozytywnie wpływa na komfort zabawy.

Odtwarzacz muzyczny niczym się nie wyróżnia. Jest prosty w obsłudze i oferuje tylko podstawowe funkcje. Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest przeciętna, ale jeszcze gorzej prezentują się głośniki zewnętrzne. Łatwo je zasłonić ręką, są ciche, a wydobywający się z nich dźwięk jest pozbawiony basu. Ilość wbudowanej pamięci zależy od wersji urządzenia (do wyboru 8, 16 lub 32 GB) i możliwości jej rozszerzenia kartami pamięci. Jest to tym bardziej bolesne, ponieważ ok. 6 GB przestrzeni pochłania system! Oznacza to, że na tablecie zmieszczą się kilka filmów w rozdzielczości HD albo parę tysięcy piosenek w wersji 16 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Asus Nexus 7,7 korzysta z pięciordzeniowego procesora taktowanego 1,2 Ghz (piąty, dodatkowy rdzeń działa, gdy nie ma zapotrzebowania na dużą moc obliczeniową), wspartego przez 1 GB pamięci RAM. Był to jeden z najsłabszych układów tego typu z 2012 roku, jednak jego wydajność i tak jest bardzo przyzwoita. Niewiele jest gier, które stanowią dla niego wyzwanie, a całkiem sporo tytułów zostało specjalnie zoptymalizowanych pod ten układ oferując np. dodatkowe efekty graficzne. Działanie interfejsu czy aplikacji też jest bez zarzutu, a 1 GB pamięci RAM umożliwia korzystanie z kilku programów jednocześnie.

Bateria

Czas pracy na baterii jest przeciętny. Tablet pozwala na 4-5 godzin intensywnej pracy (Internet, gry), co jest standardem w tego typu urządzeniach. Można go jednak niemal dwukrotnie wydłużyć poprzez ograniczenie podświetlenia ekranu do 50%.

Podsumowanie

Niewiele jest na rynku tabletów z Androidem, które charakteryzują się tak dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Pomimo przestarzałych podzespołów jest to nadal szybkie urządzenie, które zadowoli większość użytkowników. Ci najbardziej wymagający powinni zastanowić się jednak nad zakupem Nexusa 7 2013, który jest równie atrakcyjny cenowo, ale oferuje znacznie wyższą wydajność. Z kolei osobom poszukującym tabletu do pracy polecić można np. Asusa T100 z klawiaturą i Windowsem 8, z którego w prosty sposób zrobić można pełnoprawny komputer.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button