Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Asus Vivo Tab Smart

Dziesięciocalowy tablet, który w 2013 roku należał do wysokiej półki cenowej. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Windows 8, czyli tym, znanym z komputerów. Daje on znacznie większe możliwości niż Android czy iOS i pozwala na zrobienie z Vivo Tab Smart pełnoprawnego laptopa (po dokupieniu pokrowca z klawiaturą). Na rynku dostępne są dwie wersje tego urządzenia – ME400C oferująca tylko łączność Wi-Fi oraz droższa ME400CL, obsługująca 4G LTE.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę wykonano z niezłej jakości plastiku, który na tyle urządzenia pokryto gumą. Dzięki temu zabiegowi tablet dobrze leży w dłoni i sprawia wrażenie solidnego. Niestety, ma tendencję do rysowania się i daleko mu do aluminium znanego np. Apple iPada. Samo urządzenie jest dosyć ciężkie (580 g), więc dłuższe trzymanie go w jednej dłoni potrafi być kłopotliwe. Wizualnie niczym się ono nie odróżnia na tle dziesiątek innych tego typu urządzeń, aczkolwiek dostępne jest w dwóch wariantach kolorystycznych (czarnym i białym). Trzeba też pamiętać, że spore rozmiary tabletu uniemożliwiają jego przenoszenie w kieszeni i w tym celu trzeba skorzystać z torby lub plecaka.

-~- Menu i aplikacje -~-

Asus Vivo Tab Smart działa na znanym z komputerów Windows 8. System podzielony jest na dwie części. Tzw. desktop to znany od lat pulpit, który nie jest zbyt dobrze dostosowany do obsługi dotykiem, ale pozwala na instalowanie gier i aplikacji znanych z komputerów. Do korzystania z niego warto podłączyć klawiaturę lub myszkę (co jest znacznie utrudnione bez skorzystania z przejściówki). Drugim trybem jest Metro UI. Interfejs trochę przypomina wtedy Windows Phone 8 i składa się z kolorowych kafelków. Korzystając z ekranu dotykowego to właśnie na nim pracuje się najwygodniej. Niestety, dopasowane do niego są tylko aplikacje dostępne w sklepie z programami, których jest znacznie mniej niż w przypadku iOS lub Androida.

Windows 8 daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o oprogramowanie. Jedyną przeszkodą jest stosunkowo niewielka wydajność tabletu, dlatego o graniu w większość nowszych gier znanych z PC można zapomnieć. Trzeba też pamiętać, że wielu z „stacjonarnych” aplikacji nie nadaje się do obsługi dotykiem. Za to urządzenie zostało fabrycznie wyposażone w szereg znanych wszystkim narzędzi (notatnik, Internet Explorer, Paint itd.).

Do obsługi interfejsu trzeba przywyknąć, ale po jakimś czasie jest ona szybka i bezproblemowa. Jedynym irytującym elementem systemu jest ekranowa klawiatura, która w trybie Desktop nie zawsze pojawia się automatycznie i czasami trzeba wyświetlić ją ręcznie (np. podczas wprowadzania adresu strony w przeglądarce internetowej). Niestety, do komfortu korzystania z interfejsu iOS lub nawet Androida Windowsowi 8 trochę brakuje. Dla wielu będzie on dlatego mniej przystępny.

Wyświetlacz

Tablet ma całkiem niezły, dziesięciocalowy panel typu LCD IPS o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Jak na laptopowe standardy jest on całkiem przyzwoity. Niestety, nie ma on startu do wyświetlaczy z czołowych tabletów z Androidem czy iOS. O ile reprodukcja kolorów, jasność czy kąty widoczności są przyzwoite, tak ostrość obrazu pozostawia sporo do życzenia, a pojedyncze piksele są dosyć widoczne. Nie wpływa to jednak znacznie na komfort korzystania z przeglądarki internetowej czy plików tekstowych.

-~- Aparat -~-

W obudowie znalazło się miejsce dla dwóch kamerek. Tylna ma 8 Mpix i jakość zrobionych nią zdjęć nie powala, ale nie jest też fatalna. Fotografie są dosyć szczegółowe i mają wysoki kontrast, jednak aparat ma problem z poprawnym ustawianiem balansu bieli, przez co kolory często mają zimny, błękitny odcień. Miłym dodatkiem jest za to dioda doświetlająca, która pozwala na robienie zdjęć w trochę ciemniejszym otoczeniu. Oczywiście, o fotografowaniu w nocy można zapomnieć (liczba rejestrowanych detali spada poniżej akceptowalnego poziomu). Trzeba mieć też na uwadze, że robienie zdjęć tak dużym urządzeniem jest niekomfortowe.

Podobnie ma się sprawa z filmikami nagrywanymi w rozdzielczości Full HD. Są przeciętne i prezentują poziom nagrań zarejestrowanych smartfonami ze średniej półki cenowej.

Przednia kamerka ma zaledwie 2 Mpix i nadaje się głownie do prowadzenia wideorozmów. Zrobione nią zdjęcia są pozbawione detali i nie zadowolą nawet niezbyt wymagających użytkowników.

–~- Multimedia i Internet -~-

Asus Vivo Tab Smart w zastosowaniach multimedialnych sprawdza się całkiem nieźle, o ile użytkownik nie robi z niego konsoli do gier. Niestety, słaby procesor powoduje, że zdecydowana większość nawet starszych tytułów jest niegrywalna. Z drugiej zaś strony, kultowe Age of Empires II czy inne klasyki niedostępne dla iOS lub Androida będą działać na nim bez zarzutu. Nie ma za to żadnych problemów z oglądaniem filmów. Spory ekran i dostęp do dziesiątek rozbudowanych odtwarzaczy wideo pozwala na odtworzenie dowolnego pliku czy dołączonych do niego napisów.

Bez zarzutu działa też przeglądarka internetowa z wbudowaną obsługą technologii flash (mapki, animacje, gry). Tablet radzi sobie ze wszystkimi internetowymi standardami, a każda strona jest poprawnie i płynnie wyświetlona (w przypadki iOS oraz Androida nie jest to takie oczywiste). W przypadku tańszej wersji bez obsługi łączności 3G użytkownik skazany jest na korzystanie z lokalnych sieci Wi-Fi lub podłączanie zewnętrznego modemu USB (przez przejściówkę). Model z 3G pozwala za to na łączenie się z operatorem komórkowym (o ile w tablet wsadziło się kartę SIM) i korzystanie z Internetu mobilnego tak samo jak w smartfonie.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest poprawna i najczęściej wypada lepiej niż w przypadku smartfonów i innych tabletów. Do tego dochodzi możliwość zainstalowania rozbudowanych odtwarzaczy muzycznych stworzonych na Windowsa (np. Winamp). Urządzenie dysponuje 64 GB wbudowanej pamięci, co w przypadku tabletów jest bardzo dużą ilością. Trzeba jednak pamiętać, że jej spora część jest zajęta przez system i rozpatrując Vivo Tab Smart w kategoriach laptopa można czuć pewien niedosyt. Można ją jednak rozszerzyć kartami microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Tablet działa dzięki energooszczędnemu, dwurdzeniowemu procesorowi znanemu z laptopów. Nie jest to zbyt wydajna jednostka (w porównaniu do innych komputerowych układów), ale do przeglądania Internetu czy pracy biurowej jest ona wystarczająca. Zupełnie nie nadaje się jednak do grania (poza bardzo starymi tytułami).

Bateria

Czas pracy na baterii nie zachwyca. Ogniwo pozwala na ok. 5 – 6 godzin odtwarzania wideo w rozdzielczości Full HD, co w porównaniu do 18 godzin iPada Air lub 12 Asusa T100 jest bardzo skromnym wynikiem. Trochę lepiej wypada za to czas przeglądania Internetu, który wynosi ok. 8 godzin.

Podsumowanie

W dniu swojej premiery był to całkiem ciekawy tablet, który odróżniał się na tle konkurentów stosunkowo niską ceną. Jednak po pojawieniu się Asusa T100, zakup tego modelu stał się znacznie mniej sensowny. Pod każdym względem ustępuje on swojemu młodszemu bratu (włącznie z ceną), więc nie ma żadnego powodu, żeby Vivo Tabem Smart w ogóle się interesować. Z kolei do konsumpcji treści i gier stworzonych na tablety znacznie lepiej sprawdzi się np. prosty w obsłudze i stylowy iPad 4.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button