Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test BlackBerry 9700 Bold

Smartfon z wysokiej półki cenowej przeznaczony dla klientów biznesowych. Urządzenie odróżnia się sprzętową klawiaturą QWERTY, dobrym wykonaniem oraz systemem operacyjnym BlackBerry. Niestety, ten ostatni znacznie ustępuje możliwościami np. Androidowi lub iOS.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jak przystało na kanadyjskiego producenta, słuchawka wykonana jest wzorowo. Obudowę zrobiono ze świetnej jakości plastików, a pokrywę baterii pokryto skóropodobnym materiałem. Miłym dodatkiem jest dołączany do zestawu futerał. Sam telefon wygląda jak inne modele BlackBerry, ale są one na tyle rzadkie, że i tak przyciąga wzrok. Obsługa urządzenie jedną ręką nie sprawia problemów, ale pisanie na nim w ten sposób jest mocno utrudnione.

Klawiatura sprzętowa jest dopracowana i wygodna. Po chwili przyzwyczajenia można na niej pisać szybko i bezbłędnie.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany BlackBerry OS 6, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod ekranem). Urządzenie nie ma ekranu dotykowego, jednak poruszanie się po jego interfejsie jak i np. przeglądarce internetowej jest wygodne. Wymaga tylko przyzwyczajenia. Sama struktura systemu BlackBerry też jest inna. Interfejs nie przypomina iOS czy Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki czy jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatora, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube czy udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS6 jest już przestarzałą platformą.

Wyświetlacz

Ekran 2,44 cala w przypadku smartfonów to niewiele, ale Bold 9700 nie jest urządzeniem multimedialnym, więc w niczym to nie przeszkadza. Rozdzielczość 480 x 360 pikseli zapewnia satysfakcjonującą ostrość obrazu. W porównaniu do ówczesnych, topowych paneli (np. Super AMOLED) wypada on średnio, a do najnowszych wyświetlaczy nawet nie ma co go porównywać. Jednak niewiele zastrzeżeń można mieć też do jego czytelności w słońcu czy kątów widoczności, które są całkiem dobre.

-~- Aparat -~-

To zdecydowanie jeden z najsłabszych elementów 9700. Matryca ma 3,2 Mpix i wspiera ją funkcja autofocus, co było dosyć rzadkie w starszych słuchawkach BlackBerry. Niestety, zrobione telefonem zdjęcia są kiepskie niezależnie od warunków oświetleniowych. Liczba rejestrowanych detali nie zachwyca, łatwo też rozmazać ujęcie. Pochwalić jedynie można całkiem mocną diodę LED, która świetnie sprawdza się w roli latarki, ale nie wpływa znacząco na jakość zdjęć zrobionych nocą (widać na nich niewiele i są pełne kolorowych plam).

Kamerka umożliwia nagrywanie niskiej jakości filmików w rozdzielczości 480 x 360 pikseli. Nie nadają się one jednak do niczego poza wyświetlaniem na ekranie smartfona, a do tego zapisywane są w przestarzałym i rzadkim formacie 3GP.

-~- Multimedia i Internet -~-

Telefony BlackBerry (przynajmniej te starsze) nigdy nie aspirowały do miana multimedialnych kombajnów. Nie inaczej jest w tym przypadku. Mały ekran nie nadaje się do oglądania na nim filmów, a brak ekranu dotykowego utrudnia przeglądanie stron internetowych. W tego typu zastosowaniach znacznie lepiej sprawdzają się smartfony z dużymi wyświetlaczami i popularniejszymi systemami operacyjnymi. Oczywiście, na 9700 można sprawdzić wiadomości czy Facebooka, ale nie będzie to zbyt komfortowe. Za to pisanie na nim maili czy SMS-ów to czysta przyjemność.

Nie jest to wymarzony odtwarzacz muzyczny. Umieszczone na bocznej krawędzi gniazdo mini jack nie ułatwia korzystania ze słuchawek, gdy smartfon znajduje się w kieszeni. Jakość dźwięku jest przeciętna. Wbudowana pamięć to zaledwie 256 MB (kilkadziesiąt piosenek), więc konieczne jest zaopatrzenie się w kartę microSD (w zestawie znajduje się nośnik 2 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

BlackBerry OS nie jest zbyt wymagającym systemem i nie ma na niego rozbudowanych gier 3D, więc do płynnego działania wystarcza mu jednordzeniowy procesor 624 MHz i 256 MB pamięci RAM. Taka konfiguracja zapewnia też bezproblemowe działanie wszystkich dostępnych na telefon aplikacji.

Bateria

Czas pracy na baterii to około 3 dni przy codziennym wysyłaniu kilkunastu SMS-ów, przeglądaniu Internetu i słuchaniu muzyki, co jest całkiem niezłym wynikiem. Jeśli telefon leży nieużywany, to o ładowarce można zapomnieć na ponad tydzień.

Podsumowanie

To świetny telefon dla osób, które poszukują urządzenia do komunikacji i pracy. W przeciwieństwie do obecnych smartfonów, nie jest to multimedialny kombajn do oglądania na nim filmów, przeglądania Internetu czy grania. Nadrabia to jednak niezawodnością, jakością wykonania i wygodną klawiaturą idealną do pisania maili. Jeśli jednak obawiasz się systemu operacyjnego BlackBerry, to lepszym wyborem okazać się może Nokia E72 lub wyposażona w wysuwaną klawiaturę QWERTY Nokia E7.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button