Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test BlackBerry Bold 9720

Budżetowy model wyposażony w sprzętową klawiaturę QWERTY i niewielki ekran dotykowy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że prawie niczym się on nie odróżnia od kilkunastu innych modeli kanadyjskiego producenta BlackBerry. Co ciekawe, jest to następca modelu BlackBerry 9700, który jest o aż 4 lata starszy!

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie urządzenia jest bez zastrzeżeń, ale słuchawka sprawia wrażenie taniości, co może przeszkadzać. Szczególnie źle wygląda gumowa ramka, która jest niestety dosyć brzydka. Znacznie ułatwia ona jednak pewne i wygodne chwycenie smartfona. Wizualnie telefon przypomina inne modele BlackBerry, co dla niektórych może być zaletą, ale nie ma w nim niczego ciekawego (może poza gumą przypominającą skórę węża). Jego zaletami są jednak poręcznie rozmiary, więc słuchawkę bez problemu obsługiwać można jedną ręką.

Klawiatura jest największą (i jedną z nielicznych) zalet tego modelu. Pisanie na niej jest bardzo wygodne i szybkie. Nie jest ona jednak idealna dla osób z dużymi palcami, gdyż w ich przypadku często może zdarzać się naciskanie kilku przycisków jednocześnie.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany BlackBerry OS 7, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod wyświetlaczem) i ekranu dotykowego, z którego wcale nie trzeba korzystać. Sama struktura systemu BlackBerry też jest specyficzna. Interfejs nie przypomina iOS czy Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki czy jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatora, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube czy udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS 7 jest już przestarzałą platformą. Wprowadziła ona jednak kilka nowości względem swojego poprzednika, takich jak: wyszukiwanie głosowe, obsługa technologii zbliżeniowej NFC czy podział systemu na profil prywatny i służbowy. Nie są to jakieś kluczowe nowości, ale na pewno uprzyjemniają one korzystanie z urządzenia.

Wyświetlacz

Zamontowany panel ma 2.8 cala i niezbyt imponującą rozdzielczość 480 x 360 pikseli. Jest ona jednak wystarczająca w przypadku tak niewielkiej powierzchni i zapewnia akceptowalną ostrość obrazu. Niestety, poza tym wyświetlacz jest bardzo przeciętny i swoją jakością ustępuje konkurencyjnym rozwiązaniom (np. temu z BlackBerry Q5). W oczy rzucają się stosunkowo wąskie kąty widoczności, jasna czerń oraz niski współczynnik kontrastu.

-~- Aparat -~-

Telefon wyposażono w matrycę 5 Mpix, która robi bardzo przeciętne zdjęcia, aczkolwiek widoczny jest nieznaczny postęp względem starszych modeli. Zamontowany aparat jest podobnej klasy, co w budżetowej Nokii Lumii 520. Największym problemem jest brak autofocusa, bez którego fotografowanie bliskich obiektów i tekstu jest bardzo utrudnione (obiekty wychodzą nieostre). Mimo to aparat dobrze radzi sobie z odwzorowaniem kolorów (w dobrych warunkach oświetleniowych) i w awaryjnej sytuacji może służyć do utrwalenia jakiegoś momentu. W ciemniejszym otoczeniu BlackBerry 9720 zupełnie sobie nie radzi. Pomimo diody LED fotografie wychodzą nieostre, pełne kolorowych plam i po prostu brzydkie.

Niewiele lepiej prezentują się nagrane telefonem filmiki w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Są one pozbawione detali, przycinają się i raczej nikogo nie zadowolą. Trzeba też wspomnieć, że nagrywając skrajnie oświetlone lub niedoświetlone obiekty, telefon nie radzi sobie z poprawnym dobraniem ustawień i nadmiernie przyciemnia lub rozjaśnia obraz.

-~- Multimedia i Internet -~-

Multimedia nie są mocną stronę tego modelu. Malutki ekran nie nadaje się do oglądania filmów i nawet fabryczne wsparcie dla plików DivX oraz XviD nie jest w stanie tego zmienić. Kiepsko prezentuje się też przeglądarka internetowa, która działa powoli i ociężale. Natomiast mały, panoramiczny wyświetlacz powoduje, że witryny trzeba cały czas przewijać i powiększać.

Odtwarzacz muzyczny jest bardzo łatwy w obsłudze i poprawnie spełnia swoje zadanie. Jakość odtwarzanego dźwięk jest przeciętna i raczej nikogo nie zachwyci, ale też nie powinna przeszkadzać. Konieczne jest jednak korzystanie z karty pamięci (do 32 GB), bo wbudowane 512 MB pomieści raptem 100 piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon działa dzięki jednordzeniowemu, niezbyt wydajnemu procesorowi 806 MHz i 512 MB pamięci RAM. Niestety, takie podzespoły nie zapewniają płynnej i bezproblemowej pracy systemu. W praktyce telefon wykonuje polecenia z opóźnieniem. Dodatkowymi utrudnieniami są mocno niedzisiejszy interfejs oraz mały ekran.

Bateria

Bateria umożliwia rozmawianie przez 7 godzin lub czuwanie przez kilka dni. Jest to dobry wynik, chociaż korzystanie z ekranu i Internetu skraca go do około 3 dób. Ale nawet w takiej sytuacji rezultat ten znacznie przebija nowoczesne smartfony z Androidem lub Windows Phone.

Podsumowanie

Wybór telefonów ze sprzętowymi klawiaturami QWERTY jest stosunkowo nieduży, dlatego każdy model BlackBerry wydawać się może interesujący. Jednak ten sprzęt, poza odświeżonym wyglądem, nie odróżnia się od niejednokrotnie tańszych, innych słuchawek kanadyjskiego producenta. Nie licząc dobrej baterii i niezłej, sprzętowej klawiatury, która świetnie sprawdza się do komunikacji, nie ma w niej niczego interesującego. Z tego powodu jest to telefon idealny dla osób, które dużo piszą, ale nie potrzebują multimedialnego kombajnu. Jeśli jednak ktoś nie potrzebuje klawiatury, na której można wprowadzać tekst jedną ręką, to Nokia E7 może okazać się znacznie lepszym urządzeniem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button