Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Blackberry Bold 9780

BlackBerry Bold 9780 to specyficzne urządzenie, które miało zainteresować telefonami tego producenta zarówno klientów biznesowych jak i indywidualnych. Jego premiera miała miejsce w 2010. roku, ale nadal może ono zainteresować osoby szukające urządzenia z fizyczną klawiaturą QWERTY.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa została zrobiona z całkiem niezłej jakości plastiku. Jej spasowanie stoi na najwyższym poziomie, chociaż efekt trochę psują przerwy między klawiszami, w których zbiera się kurz. Inną niedogodnością jest umieszczenie gniazda słuchawkowego na bocznej krawędzi urządzenia, co przeszkadza w noszeniu smartfona w kieszeni podczas słuchania muzyki. Niektórym może też przeszkadzać duże podobieństwo do starszego modelu – Bold 9700. Na plus obudowy zaliczyć za to trzeba fakturę pokrywy baterii, która z wyglądu przypomina skórę i prezentuje się bardzo elegancko.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany BlackBerry OS 6, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod ekranem). Urządzenie nie ma ekranu dotykowego, jednak poruszanie się po jego interfejsie jak i np. przeglądarce internetowej jest wygodne. Wymaga tylko przyzwyczajenia. Sama struktura systemu BlackBerry też jest inna. Interfejs nie przypomina iOS czy Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki lub jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatora, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube lub udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS6 jest już przestarzałą platformą.

Wyświetlacz

Ekran w rozmiarze 2,44 cala i rozdzielczości 480 x 360 pikseli jest przeciętnej jakości. W porównaniu do ówczesnych, topowych paneli (np. Super AMOLED) wypada on średnio, a do najnowszych wyświetlaczy nawet nie ma co go porównywać ze względu na wąskie kąty widoczności, niski kontrast oraz wyblakłe kolory. Jednak jest on wystarczający do komfortowej pracy z komunikatorami tekstowymi.

-~- Aparat -~-

Matryca 5 Mpix robi całkiem przyzwoite zdjęcia przy zachowaniu sporej liczby szczegółów i poprawnej reprodukcji kolorów. Przeszkadzać może tylko nadmierne zaszumienie fotografii (kolorowe plamki na obrazie), które najbardziej widać podczas korzystania z aparatu w ciemnym otoczeniu. Dobrze jednak, że smartfon został wyposażony w diodę doświetlającą LED, która przydaje się w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Kamerka umożliwia nagrywanie filmików w niezbyt wysokiej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Na niewielkim ekranie telefonu nagrania wyglądają przyzwoicie, są szczegółowe i płynne. Niestety, po ich wyświetleniu na większym ekranie (np. telewizorze) staje się widoczne, że brakuje im detali, a niska rozdzielczość negatywnie odbija się na czytelności obrazu.

-~- Multimedia i Internet -~-

Wyposażone w klawiaturę terminale BlackBerry niezbyt dobrze sprawdzają się w roli przenośnych odtwarzaczy wideo. Ich niewielkie, panoramiczne wyświetlacze zostały stworzone głównie do komunikacji, a nie przeglądania stron internetowych lub oglądania filmów. Dlatego szukając multimedialnego sprzętu lepiej zainteresować się smartfonami z Androidem lub iOS, które mają większe ekrany oraz znacznie pokaźniejszą bazę gier i aplikacji. Powyżej średniej wypada za to brzmienie odtwarzanej w słuchawkach muzyki. Żadnych zastrzeżeń nie można mieć też do rozmów telefonicznych, których jakość jest bardzo dobra.

Niestety, BlackBerry Bold 9780 wyposażono w zaledwie 250 MB pamięci, na której zmieści się ok. 50 piosenek. Sytuację ratuje jednak obsługa kart microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zastosowane podzespoły nie robią już na nikim wrażenia, a w dniu premiery urządzenia były bardzo przeciętne (procesor 624 MHz i 512 MB RAM). W zupełności wystarczają one jednak do zapewniania perfekcyjnej płynności systemu i umożliwiają obsługę wielu aplikacji jednocześnie. Drażnić może jedynie długi czas uruchamiania się urządzenia, który wynosi ponad dwie minuty.

Bateria

Bateria wytrzymuje około dwa dni pracy. Czas ten można jednak skrócić do kilku godzin przez intensywne korzystanie z Internetu, multimediów lub modułów łączności (w tym GPS). Po wzięciu pod uwagę, że jest to niezbyt wydajne urządzenie z niewielkim ekranem, trudno uznać powyższe wyniki za zadowalające.

Klawiatura

Czyli najbardziej charakterystyczny element telefonów BlackBerry, to owoc wieloletniego doświadczenia firmy. Jest ona przemyślana, ergonomiczna i uprzyjemnia pisanie. Skok przycisków jest idealny, tak samo jak ich twardość (nie męczy kciuków). Niestety, kilka zastosowanych w niej rozwiązań może przeszkadzać. Irytujące może być przypisanie do klawiszy kropki i przecinka jako znaków dodatkowych (utrudnia to ich użycie). Drugi mankament dotyczy używania polskich znaków, których wywołanie jest niewygodne i czasochłonne.

Podsumowanie

Jest to świetne urządzenie do komunikacji. Jednak trudno je porównywać do smartfonów, które poza komunikacją służą też do konsumpcji treści. Telefon kanadyjskiego producenta sprawdza się w tej roli średnio, głównie przez niewielki ekran. Ponadto jego interfejs i funkcje nastawione są w dużej mierze na komunikację. I właśnie nad tym powinien zastanowić się jego potencjalnych nabywca – czy potrzebuje multimedialnego kombajnu, czy może świetnego komunikatora. Jeśli to drugie, to BlackBerry Bold 9780 będzie dobrym wyborem. Za to w pierwszym przypadku lepiej sprawdzi się pozbawiony klawiatury smartfon z dużym ekranem dotykowym (np. LG L9 lub BlackBerry Z10).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button