Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test BlackBerry Bold 9900

Smartfon z 2011 roku, który w dniu premiery należał do najwyższej półki cenowej. Jest to urządzenia drogie, charakterystyczne i warte uwagi osób, które szukają świetnego narzędzia do komunikacji i pracy, a nie multimedialnego kombajnu. Charakterystycznymi cechami tego sprzętu są świetna fizyczna klawiatura oraz niezawodny system operacyjny.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon został wykonany ze świetnej jakości plastiku oraz aluminium. To drugie wykorzystano do zrobienia ramki wokół obudowy. Prezentuje się ona stylowo i nowocześnie, nadając urządzeniu trochę świeżości oraz usztywniając konstrukcję. Do tego urządzenie świetnie leży w dłoni i można na nim pisać nawet jedną ręką. Przeszkadzać może jedynie umieszczenie wyjścia słuchawkowego na bocznej krawędzi smartfona, co wadzi, gdy użytkownik chce wsadzić Bolda 9900 do kieszeni słuchając muzyki.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany BlackBerry OS 7, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod wyświetlaczem) i ekranu dotykowego, z którego wcale nie trzeba korzystać. Sama struktura systemu BlackBerry też jest specyficzna. Interfejs nie przypomina iOS czy Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki lub jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatora, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube czy udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS 7 jest już przestarzałą platformą.

Wyświetlacz

Nad klawiaturą znalazło się miejsce dla panelu 2.8 cala o rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Wyświetlany obraz jest idealnie ostry i bardzo czytelny, co w przypadku tak małego ekranu może być kluczowe. Sam panel charakteryzuje się dużą jasnością, szerokimi kątami widoczności i zadowalającą czytelność nawet w silnym świetle.

Nowością w Bold 9900 jest pojemnościowa warstwa dotykowa. Dzięki niej można nawigować po całym systemie bez korzystania z przycisków. Niestety, producent nie do końca przystosował do niej oprogramowanie, dlatego czasami trzeba się wspomóc umieszczonym pod ekranem trackpadem.

-~- Aparat -~-

Niestety, w tej kwestii terminal BlackBerry bardzo zawodzi. Postęp względem modelu 9780 jest niewielki i matryca 5 Mpix robi przeciętne zdjęcia, którym brakuje detali i dobrze odwzorowanych kolorów. Aparat nie ma też autofocusa, co utrudnia np. fotografowanie dokumentów lub bliskich obiektów. Ponadto aplikacja aparatu nie oferuje prawie żadnych ustawień, więc użytkownik nie ma możliwości ręcznego skorygowania parametrów zdjęć.

Podobne zarzutu dotyczą nagrywania wideo w rozdzielczości HD (720p). Dobrze chociaż, że charakteryzują się wyższą szczegółowością niż ma to miejsce w przypadku zdjęć. Istotne jest również, że na niewielkim ekranie telefonu najczęściej nie widać mankamentów wideo i stają się one wyraźne dopiero po wyświetlaniu na np. telewizorze.

-~- Multimedia i Internet -~-

Wyposażone w klawiaturę terminale BlackBerry niezbyt dobrze sprawdzają sie w roli przenośnych odtwarzaczy wideo. Ich niewielkie, panoramiczne wyświetlacze zostały stworzone głównie do komunikacji, a nie przeglądania stron internetowych i oglądania filmów. Na BB OS7 nie ma też zbyt wielu gier. Jakość odtwarzanej na słuchawkach muzyki jest zadowalająca, a rozmów telefonicznych bardzo dobra. W końcu urządzenia biznesowe służą głównie do telefonowania, a w tej roli BlackBerry Bold 9900 sprawdza się świetnie.

Telefon ma całkiem sporo wbudowanej pamięci (8 GB), którą rozszerzyć można kartami microSD oraz microSDHC. Ale nawet bez dodatkowego nośnika smartfon powinien zmieścić ponad 1000 piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zastosowany procesor to jednordzeniowa jednostka 1.2 GHz wsparta przez chip graficzny Adreno 205 oraz 768 MB RAM. Takie połączenie w przypadku Androida może wydawać się niewystarczające, ale dla systemu BlackBerry jest ono w zupełności wystarczające i zapewnia bardzo płynną pracę systemu. Wyraźnie widoczny jest też wzrost szybkości np. przeglądarki względem starszych modeli tego producenta. Problemu nie stanowi też praca z wieloma aplikacjami jednocześnie.

Bateria

Czas pracy na baterii w Boldzie 9900 trochę się skrócił względem starszych modeli. Nadal jednak telefon umożliwia ponad cały dzień bardzo intensywnej pracy (komunikatory, przeglądarka internetowa, multimedia), co lepszym wynikiem niż w przypadku wielu smartfonów z Androidem.

Klawiatura

Czyli najbardziej charakterystyczny element telefonów BlackBerry, to owoc wieloletniego doświadczenia firmy. Jest ona przemyślana, ergonomiczna i uprzyjemnia pisanie. Skok przycisków jest idealny, tak samo jak ich twardość (nie męczy kciuków). Niestety, kilka zastosowanych w niej rozwiązań może przeszkadzać. Irytujące może być przypisanie do klawiszy kropki i przecinka jako znaków dodatkowych (utrudnia to ich użycie). Drugi mankament dotyczy używania polskich znaków, których wywołanie jest niewygodne i czasochłonne.

Podsumowanie

Nie jest to smartfon dla każdego. Jego zalety będą atrakcyjnie głównie dla biznesmanów, ewentualnie osób, które dużo piszą i rozmawiają, ale nie korzystają z multimediów. Niestety, w innym przypadku Bold 9900 może okazać się tylko bardzo drogim urządzeniem, któremu bliżej do zwykłego telefonu niż prawdziwego smartfona. Trochę lepiej pod tym względem wypadają nowsze słuchawki BlackBerry, czyli Q5 i Q10, które poza klawiaturą mają też świeższy system operacyjny i większe wyświetlacze.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button