Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Blackberry Curve 8520

Telefon z niskiej półki cenowej, który miał na celu spopularyzowanie urządzeń kanadyjskiego producenta wśród klientów indywidualnych (a nie biznesowych). Niestety, w parze z atrakcyjną ceną idą dosyć duże ustępstwa w kwestiach wykonania oraz wydajności, które mogą zniechęcić potencjalnych nabywców tego modelu.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

BlackBerry Curve 8520 w całości został wykonany z błyszczącego plastiku, który sugeruje niską cenę urządzenia. Co gorsza, jest podatny na zarysowania i znacznie odbiega od standardów jakości, do których przyzwyczaił swoich klientów ten kanadyjski producent. Sam telefon jest bardzo poręczny i lekki, aczkolwiek wizualnie niezbyt odróżnia się od innych modeli BlackBerry. Niemniej, korzystanie z niego jedną dłonią jest w miarę wygodne. Drażnić jedynie może gniazdo słuchawkowe, które ulokowano na bocznej krawędzi obudowy, co utrudnia jednoczesne słuchanie muzyki i noszenie urządzenia w kieszeni.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany BlackBerry OS 5, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod ekranem). Urządzenie nie ma ekranu dotykowego, jednak poruszanie się po jego interfejsie jak i np. przeglądarce internetowej jest wygodne. Wymaga tylko przyzwyczajenia. Sama struktura systemu BlackBerry też jest inna. Interfejs nie przypomina iOS czy Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki lub jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatora, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube czy udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS 5 jest już przestarzałą platformą.

Wyświetlacz

Cięcie kosztów produkcji widać też po wyświetlaczu, który znacznie ustępuje swoim odpowiednikom z droższych modeli. Rozdzielczość 320 x 240 pikseli na powierzchni o przekątnej 2.46 cala nie zachwyca. W efekcie, małe litery wyglądają na poszarpane i czasem konieczne jest ich powiększanie, by stały się wyraźne. Pozostałe parametry wyświetlacza też pozostawiają sporo do życzenia. Kolory są blade i pozbawione wyrazu, kąty widoczności wąskie, a niska czytelność w słońcu utrudnia korzystanie z urządzenia poza pomieszczeniami.

-~- Aparat -~-

Telefon został wyposażony w matrycę o rozdzielczości zaledwie 2 Mpix. Niestety, jakość zrobionych Curve 8520 zdjęć trudno uznać za akceptowalną. Fotografiom brakuje detali i mają nienaturalny czerwony odcień. Do tego widać na nich dużo cyfrowego (kolorowego) szumu, nawet jeśli zostały wykonane w korzystnych warunkach oświetleniowych. Natomiast niska rozdzielczość uniemożliwia powiększanie zdjęć. To jednak nie koniec problemów, gdyż opisywany aparat nie ma autofokusa, więc bliskie obiekty wychodzą rozmazane. Nie wspiera go też dioda doświetlająca, więc na nocnych fotografiach najczęściej niewiele widać.

Również fani nagrywania wideo telefonem nie mają tu czego szukać. Filmiki rejestrowane są w bardzo niskiej rozdzielczości 320 x 240 pikseli i niewiele na nich widać. Obraz jest pozbawiony jest detali, ma nienaturalne kolory, a do tego brakuje mu płynności.

-~- Multimedia i Internet -~-

Wyposażone w klawiaturę terminale BlackBerry niezbyt dobrze sprawdzają się w roli przenośnych odtwarzaczy wideo. Ich niewielkie, panoramiczne wyświetlacze zostały stworzone głównie do komunikacji, a nie przeglądania stron internetowych i oglądania filmów. Na BB OS 5 nie ma też zbyt wielu gier. Dużym problemem jest też obsługa jedynie łączności EDGE, czyli 2G. Zapomnieć więc można o jakiejkolwiek szybszej transmisji danych – powyższy standard umożliwia tylko w miarę komfortowe korzystanie z komunikatorów, ale np. strony wczytują się bardzo powoli.

Trzeba też pamiętać, że urządzenie ma wbudowane tylko 256 MB pamięci, dlatego niemal konieczne jest korzystanie z karty microSD bądź microSDHC. W innym przypadku telefon pomieści raptem 50 piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zastosowane podzespoły zapewniają płynną pracę systemu i to z punktu widzenia użytkownika powinno być najważniejsze. Szkoda jednak, że producent zdecydował się na wyposażenie telefonu w zaledwie 128 MB pamięci RAM, której czasami może nie wystarczyć do komfortowego korzystania z wielu aplikacji jednocześnie.

Bateria

Pozytywnie zaskakuje za to czas pracy na baterii, który bez większych problemów może przekroczyć 4 dni. Duża w tym zasługa braku łączności 3G, która pochłania znacznie więcej prądu niż 2G. Niezależnie od przyczyny, wynik ten znacznie przewyższa wiele nowych smartfonów, które z trudem wytrzymują dobę bez ładowania.

Klawiatura

Czyli najbardziej charakterystyczny element telefonów BlackBerry, to owoc wieloletniego doświadczenia firmy. Jest ona przemyślana, ergonomiczna i uprzyjemnia pisanie. Skok przycisków jest idealny, tak samo jak ich twardość (nie męczy kciuków). Niestety, kilka zastosowanych w niej rozwiązań może przeszkadzać. Irytujące może być przypisanie do klawiszy kropki i przecinka jako znaków dodatkowych (utrudnia to ich użycie). Drugi mankament dotyczy używania polskich znaków, których wywołanie jest niewygodne i czasochłonne.

Podsumowanie

Jest to urządzenie skierowane do młodego odbiorcy, który dużo pisze. Doskwiera jednak brak szybszych metod transmisji danych (chyba że po Wi-Fi) przez co korzystanie z przeglądarki lub Facebooka nie jest zbyt komfortowe. Dlatego model ten należy traktować bardziej jako zwykły telefon z klawiaturą i systemem operacyjnym, niż pełnoprawnego smartfona. Jeśli jednak ktoś poszukuje urządzenia z klawiaturą QWERTY i integracją z portalami społecznościowymi to HTC Cha Cha lub BlackBerry Q5 będą znacznie lepsze od Curve 8520.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button