Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test BlackBerry Curve 9220

Kolejny model kanadyjskiego producenta, który celuje w najniższy segment cenowy. Jest on jednak trochę ciekawszym telefonem od starszego Curve 8520. Istnieje też bliźniaczy model do 9220, czyli Curve 9320. Różni się on obsługą sieci 3G i odrobinę lepszym aparatem.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie zostało wykonane z plastiku, który jest niezłej jakości. Mimo to, po obudowie widać chęć zaoszczędzenia i raczej odbiega ona od wysokich standardów BlackBerry, szczególnie biorąc pod uwagę spasowanie elementów. Pozytywną odmianą jest za to wyjście słuchawkowe umieszczone na górnej krawędzi, dzięki czemu słuchanie muzyki mając telefon w kieszeni nie jest już problemem. Warto wspomnieć, że model 9220 jest dostępny w dwóch dodatkowych wariantach kolorystycznych (w porównaniu do Curve 9320).

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany BlackBerry OS 7, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod ekranem). Urządzenie nie ma ekranu dotykowego, jednak poruszanie się po jego interfejsie jak i np. przeglądarce internetowej jest wygodne. Wymaga tylko przyzwyczajenia. Sama struktura systemu BlackBerry też jest inna. Interfejs nie przypomina iOS czy Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki lub jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatorów, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube lub udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS 7 jest już przestarzałą platformą.

Wyświetlacz

Cięcie kosztów produkcji widać też po wyświetlaczu, który znacznie ustępuje swoim odpowiednikom wykorzystywanym w droższych modelach. Rozdzielczość 320 x 240 pikseli przy rozmiarze 2,44 cala nie zachwyca i negatywnie odbija się na czytelność oraz ostrości wyświetlanego obrazu. Trochę lepiej wypadają za to w miarę naturalne kolory, aczkolwiek są one nieco wypłowiałe. Większych zastrzeżeń nie można też mieć do czytelności panelu w słońcu.

-~- Aparat -~-

Trudno stwierdzić, czym kierował się producent umieszczając w opisywanym telefonie aparat o rozdzielczości zaledwie 2 Mpix. Zrobione nim zdjęcia są bardzo słabej jakości, która nawet jak urządzenie z niższej półki jest poniżej oczekiwań. Fotografiom brakuje detali, są nieostre, zaszumione (pełne kolorowych plam), a do tego mają nienaturalne kolory.

Kamerka umożliwia nagrywanie fatalnej jakości filmików w rozdzielczości zaledwie 320 x 240 pikseli, które nawet na wyświetlaczu telefonu wyglądają źle. Jeszcze gorzej prezentują się one na większych ekranach (np. monitorze). Nagrania są nieostre, mają bardzo niskiej jakości dźwięk i brakuje im płynności.

-~- Multimedia i Internet -~-

Wyposażone w klawiaturę terminale BlackBerry niezbyt dobrze sprawdzają się w roli przenośnych odtwarzaczy wideo. Ich niewielkie, panoramiczne wyświetlacze zostały stworzone głównie do komunikacji, a nie przeglądaniu stron internetowych i oglądania filmów. W efekcie, podczas korzystania z przeglądarki konieczne jest częste powiększanie i przewijanie witryn. Na BB OS 7 nie ma też zbyt wielu gier. Bardzo źle prezentują się opcje komunikacji, które ograniczono do 2G (EDGE). Zapomnieć można o jakiejkolwiek szybszej transmisji danych, a powyższy standard starcza tylko do korzystania komunikatorów tekstowych. Natomiast strony, filmy, muzyka itp. wczytują się bardzo powoli.

Trzeba też pamiętać, że urządzenie ma wbudowane tylko 512 MB pamięci, dlatego niemal konieczne jest korzystanie z karty microSD bądź microSDHC. W innym przypadku telefon pomieści raptem 100 piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Ta znacznie wzrosła od czasów 8520. RAM-u jest czterokrotnie więcej (512 MB), a procesor ma dwukrotnie wyżej taktowany zegar (810 Mhz). Jednak zmieniła się też wersja systemu operacyjnego, która stała się bardziej wymagająca. Z tego powodu korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie, a w szczególności z przeglądarki potrafi wyczerpać zapas RAM-u, co powoduje jej zamknięcie. Zdarza się to jednak rzadko, a system najczęściej działa bez zarzutu.

Bateria

Bateria wytrzymuje około 3 dni intensywnego użytkowania telefonu lub ponad 20 godzin nieprzerwanego odtwarzania muzyki. W przypadku rozmów głosowych ładowarki trzeba szukać po ok. 7 godzinach. Jak na tak powolnego smartfona z niewielkim ekranem, powyższe wyniki trudno uznać za imponujące. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku intensywnego użytkowania znacznie dłużej wytrzymuje on bez ładowania niż nowoczesne modele z Androidem.

Podsumowanie

Przystępna cena, niezawodny system operacyjny i przemyślana, wygodna klawiatura QWERTY to bezdyskusyjne zalety Curve 9220. Trudno jednak nazwać smartfonem urządzenie, które nie ma nawet łączności 3G, a co za tym idzie, kiepsko sprawdza się podczas przeglądania Internetu. Użytkownikowi pozostaje więc korzystanie z powolnego 2G ( lub lokalnego Wi-Fi). Można też nabyć inny model np. wyposażony w łączność 3G Curve 9320 lub znacznie nowszy, mający większy, dotykowy ekran BlackBerry Q5.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button