Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Blackberry Curve 9300

Budżetowy telefon, który zdobył w Polsce całkiem sporą popularność (jak na model stworzony przez tego producenta). Głównie za sprawą atrakcyjnej ceny i fizycznej klawiatury QWERTY, która świetnie sprawdza się podczas pisania SMS-ów lub e-maili. Brak mu jednak chociaż odrobiny oryginalności względem innych budżetowców Blackberry.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jak większość urządzeń z tej serii, to również wykonano z plastiku. Cieszy jednak fakt, że jest on całkiem niezłej jakości. Niestety, lakier, którym pomalowano ramkę ma tendencję do odpryskiwania, co z czasem wygląda mało estetycznie. Duże zastrzeżenia wzbudza również fakt, że wyświetlacz chroni przeźroczysty plastik, a nie szkło, które jest przyjemniejsze w dotyku i znacznie odporniejsze na zarysowania. Cieszą za to niewielki rozmiar oraz ciężar słuchawki, dzięki którym telefon dobrze leży w dłoni i łatwo go obsługiwać jedną ręką. Szkoda tylko, że jego oklepany wygląd raczej nie przykuje niczyjej uwagi.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany BlackBerry OS 6, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod ekranem). Urządzenie nie ma ekranu dotykowego, jednak poruszanie się po jego interfejsie jak i np. przeglądarce internetowej jest wygodne. Wymaga tylko przyzwyczajenia. Sama struktura systemu BlackBerry też jest inna. Interfejs nie przypomina iOS lub Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki czy jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatorów, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube lub udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS 6 jest już przestarzałą platformą.

Wyświetlacz

Jak w wielu budżetowych modelach BlackBerry z tamtego okresu, ten również został wyposażony w niewielki panel 2.46 cala o niskiej rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Skutkiem takich parametrów jest niezbyt ostry obraz, z którego trudno odczytać niewielkie litery np. w przeglądarce. Sytuację dodatkowo pogarsza niska jasność, która negatywnie wpływa na czytelność panelu w słońcu. W efekcie, korzystanie z BlackBerry 9300 poza pomieszczeniami może być czasami mocno utrudnione.

-~- Aparat -~-

Trudno oczekiwać po matrycy 2 Mpix zadowalającej jakości zdjęć. W większości przypadków fotografie wychodzą nieostre, pozbawione detali i z nienaturalnymi kolorami. Kolejnym problemem jest brak autofocusa, bez którego bliskie obiekty wychodzą nieostre. Jest to szczególnie kłopotliwe podczas fotografowania np. dokumentów, gdyż tekst najczęściej okazuje się nieczytelny. Brakuje również diody doświetlającej, więc w ciemniejszym otoczeniu aparat jest w dużym stopniu bezużyteczny, gdyż zrobione nim zdjęcia są pozbawione detali, ciemne i mocno zaszumione (pełne kolorowych plam).

Fatalnie prezentują się też nagrywane kamerką filmiki w komicznej wręcz rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Zarówno ich szczegółowość, jak i płynność pozostawiają wiele do życzenia, dlatego tę funkcję należy postrzegać w kategorii ciekawostek.

-~- Multimedia i Internet -~-

Wyposażone w klawiaturę terminale BlackBerry niezbyt dobrze sprawdzają się w roli przenośnych odtwarzaczy wideo. Ich niewielkie, panoramiczne wyświetlacze zostały stworzone głównie do komunikacji, a nie oglądania filmów. Tego typu urządzenie niezbyt dobrze sprawdzają się podczas korzystania z przeglądarki internetowej, gdyż mały ekran zmusza do częstego powiększania oraz przewijania stron. Niestety, nawet gier i aplikacji na system BlackBerry jest niewiele, więc dla graczy znacznie lepszym wyborem będą smartfony z Androidem, iOS lub nawet Windows Phone.

Opisywany model może za to sprawdzić się w roli przenośnego odtwarzacza muzycznego, gdyż jakość dźwięku wydobywającego się ze słuchawek nie wzbudza większych zastrzeżeń. Trzeba jednak pamiętać, że smartfon ma wbudowane tylko 512 MB pamięci (ok. 100 piosenek), dlatego niemal konieczne jest korzystanie z karty microSD bądź microSDHC.

Wydajność

Procesor 624 Mhz i 512 MB RAM są dla BB OS w zupełności wystarczające. Jedynie sporadycznie występują problemy podczas używania kilku aplikacji jednocześnie lub spada szybkość działania systemu. Jednak w większości przypadków telefon działa bez zarzutów, co uznać trzeba za sporą zaletę.

Bateria

Czas pracy na baterii waha się od 1 do 3 dni, w zależności o intensywności korzystania z jego multimedialnych i internetowych funkcji. O ile drugi wynik jest satysfakcjonujący, tak pierwszy wzbudza spore zastrzeżenia. W tak małym i niezbyt wydajnym smartfonie jeden dzień pracy to stanowczo za mało.

Podsumowanie

Jeśli ktoś szuka stosunkowo niedrogiego telefonu, który idealnie nadaje się do komunikacji, to BlackBerry Curve 9300 powinien przypaść mu do gustu. Trzeba jednak pamiętać, że jego niska cena jest efektem przeciętnej jakości wykonania obudowy, słabego aparatu i kiepskiego ekranu. Jeśli są to dla kogoś wady nie do zaakceptowania, to dobrą alternatywą dla tego modelu może być nowszy, ale też droższy BlackBerry Q5 lub wyposażony w Androida HTC Cha Cha.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button