Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test BlackBerry Curve 9320

Smartfon z połowy 2012 roku, który należy do najniższej półki cenowej. Telefon ten jest jednak sporo ciekawszym telefonem od starszego Curve 8520. Istnieje też bliźniaczy model do 9320, czyli Curve 9220. Różni się on jedynie brakiem obsługi sieci 3G i gorszym aparatem.

Wykonanie i wygląd

Urządzenie zostało wykonane z plastiku, który jest niezłej jakości i powinien zadowolić mniej wymagających użytkowników. Niestety, po spasowaniu obudowy widać chęć zaoszczędzenia i raczej odbiega ona od standardów BlackBerry. Cieszy natomiast ulokowanie gniazda słuchawkowego na górnej krawędzi, dzięki czemu wygodniej trzymać telefon w kieszeni przy jednoczesnym słuchani muzyki. Żadnych zastrzeżeń nie wzbudza też poręczność smartfona. Urządzenie jest bardzo małe i lekkie, dlatego łatwo obsługiwać je jedną dłonią.

Menu i aplikacje

Wykorzystany BlackBerry OS 7, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod ekranem). Urządzenie nie ma ekranu dotykowego, jednak poruszanie się po jego interfejsie jak i np. przeglądarce internetowej jest wygodne. Wymaga tylko przyzwyczajenia. Sama struktura systemu BlackBerry też jest inna. Interfejs nie przypomina iOS czy Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki lub jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatorów, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube lub udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS 7 jest już przestarzałą platformą.

Wyświetlacz

Po wykorzystanym ekranie 2.44 cala wyraźnie widać, że producent starał się zaoszczędzić na produkcji tego modelu. Rozdzielczość zaledwie 320 x 240 pikseli na takiej powierzchni sprawdza się znośnie, zapewniając akceptowalną ostrość obrazu. Z drugiej jednak strony, małe czcionki mogą być nieczytelne bez znacznego powiększania. Trochę lepiej wypadają pozostałe parametry wyświetlacza. Kolory są w miarę naturalne, ale trochę blade, a czytelność w słońcu zadowalająca.

Aparat

W tej kwestii też widać drobną poprawę. Rozdzielczość podniosła się z 2 Mpix do 3.2, chociaż ogólna jakość zdjęć nadal nie zachwyca. Najgorzej wygląda liczba rejestrowanych detali oraz niezbyt precyzyjna reprodukcja kolorów. Aparat skutecznie też utrudnia utrwalanie dokumentów ze względu na brak autofocusa (bliskie obiekty wychodzą nieostre). Sytuacji nie ratuje też dioda doświetlająca, której jedynym praktycznym zastosowaniem jest funkcja latarki.

Kamerka pozwala na nagrywanie bardzo słabej jakości filmików w rozdzielczości zaledwie 320 x 240 pikseli, które raczej nikogo nie usatysfakcjonują. Na wyświetlaczu telefonu wyglądają one znośnie, ale już na laptopie okazuje się, że brakuje im detali, są nieostre i mają fatalnej jakości dźwięk.

Multimedia i Internet

Terminale BlackBerry z klawiaturami nie są wymarzonymi urządzeniami do obsługi multimediów. Ich niewielkie, panoramiczne wyświetlacze zostały stworzone głównie do komunikacji, a nie przeglądania stron internetowych i oglądania filmów. Z tego powodu konieczne jest częste przewijanie i powiększanie treści, co może irytować mniej cierpliwych użytkowników. Trzeba też pamiętać, że na BB OS 7 nie ma zbyt wielu gier oraz aplikacji i pod tym względem znacznie przewyższają go Android, iOS, a nawet Windows Phone.

Trzeba też pamiętać, że urządzenie ma wbudowane tylko 512 MB pamięci, dlatego niemal konieczne jest korzystanie z karty microSD bądź microSDHC. W innym przypadku telefon pomieści zaledwie 100 piosenek.

Wydajność

Ta znacznie wzrosła od czasów starszego 8520. RAM-u jest czterokrotnie więcej (512 MB), a procesor jest dwukrotnie wyżej taktowany (810 MHz). Jednak zmieniła się też wersja systemu operacyjnego, który stał się bardziej wymagający. Z tego powodu korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie, a w szczególności z przeglądarki potrafi wyczerpać zapas RAM-u, co powoduje jej zamknięcie. Zdarza się to jednak rzadko, a system najczęściej działa stabilnie i bez widocznych spowolnień.

Bateria

Trochę do życzenia pozostawia czas pracy na baterii, który często nie przekracza jednego dnia. Pomimo niskiej wydajności i małego ekranu, telefon rozładować można w niecałe 4 godziny przeglądania Internetu lub oglądania filmów. Natomiast w przypadku rozmów liczyć można na ok. 7 godzin bez konieczności podłączania ładowarki. Jednak w ostatecznym rozrachunku trudno uznać te wyniki za satysfakcjonujące, jeśli weźmie się pod uwagę biznesowy charakter opisywanego modelu

Podsumowanie

Dzięki obsłudze 3G jest to dosyć uniwersalne urządzenie, którego można używać do przeglądania Facebooka lub stron internetowych. Jest ono skierowane do młodszych użytkowników, którzy dużo korzystają z komunikatorów internetowych. Mały ekran nie sprzyja jednak zastosowaniom multimedialnym, do których znacznie lepiej nadaje się nowszy, wyposażony w większy, dotykowy ekran BlackBerry Q5 lub pozbawiony klawiatury BlackBerry Z10.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button