Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test BlackBerry Curve 9360

Kolejny budżetowy model BlackBerry (z 2011 roku), jednak jest w nim trochę mniej ustępstw, niż w innych przedstawicielach tej serii. Trzeba też pamiętać, że nie ma on ekranu dotykowego i dlatego wymaga innego podejścia do nawigacji po systemie niż w innych smartfonach np. z Androidem lub Windows Phone.

Wykonanie i wygląd

Obudowa zrobiona jest ze średniej jakości plastiku. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku, jednak z czasem może się on ścierać, co negatywnie wpływa na estetykę i psuje wygląd słuchawki. Pewne obawy wzbudza też błyszcząca plastikowa pokrywa baterii, która jest dosyć podatna na zarysowania i zabrudzenia. Na plus trzeba za to zaliczyć umiejscowienie wyjścia słuchawkowego na górnej krawędzi.

Spasowanie elementów stoi na dobrym poziomie. Niestety, niewielki ciężar urządzenia wywołuje wrażenie taniości. Z czasem jednak można się do tego przyzwyczaić i docenić kompaktowe rozmiary sprzętu, z którego bez problemu można korzystać jedną dłonią.

Menu i aplikacje

Wykorzystany BlackBerry OS 7, to system specyficzny, który znacznie różni się od konkurencyjnych rozwiązań. Podstawową kwestią jest jego obsługa, która została dostosowana do trackpada (małej czujki pod ekranem). Urządzenie nie ma ekranu dotykowego, jednak poruszanie się po jego interfejsie jak i np. przeglądarce internetowej jest wygodne. Wymaga tylko przyzwyczajenia. Sama struktura systemu BlackBerry też jest inna. Interfejs nie przypomina iOS czy Androida, a całość (włącznie z doinstalowanymi aplikacjami) jest spójna. Np. wszelkie wiadomości z różnych komunikatorów są dostępne w jednym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest też opcja przeszukiwania całego telefonu z jednego miejsca. Znalezienie piosenki lub jakiegoś kontaktu, to kwestia wpisania tylko pożądanej frazy.

Ciekawostką, która jednak znacznie traci na znaczeniu jest BIS. To przeznaczona tylko dla terminali BlackBerry, dodatkowa usługa, która gwarantuje dostęp do Internetu oraz rozwiązań producenta (komunikator, obsługa maila i kilka innych). Niestety, jest ona dodatkowo płatna u operatora, a w czasach, gdy pakiety internetowe są coraz tańsze, takie rozwiązanie może okazać się bezsensowne. Tym bardziej, że w ramach BIS nie można obejrzeć filmików z Youtube czy udostępnić połączenia innym urządzeniom.

BlackBerry ma bardzo dużo narzędzi wbudowanych w system (komunikatory, e-mail, obsługa plików biurowych, kalendarz, notatnik, kalkulator walut itd.) oraz oferuje dostęp do sklepu z aplikacjami. Ten jest jednak bardzo ograniczony w porównaniu do innych systemów, a dostępne w nim tytuły są dosyć drogie. Ponadto, BB OS 7 jest już przestarzałą platformą.

Wyświetlacz

Ekran 2,44 cala wyróżnia się na tle poprzedników wyższą rozdzielczością (480 x 360 pikseli). Dzięki niej wyświetlany obraz jest znacznie ostrzejszy, co pozytywnie wpływa np. na czytelność niewielkich czcionek. Pomocna jest też technologia BlackBerry, której zadaniem jest upiększenie elementów interfejsu (przez wykorzystanie bibliotek graficznych OpenGL). Pozostałe parametry wyświetlacza są zadowalające. Kontrast jest dosyć wysoki, czerń głęboka, a niezła jasność pozytywnie odbija się na czytelności wyświetlacza w słońcu.

Aparat

Czyli największa wada serii Curve. Matryca ma 5 Mpix i można nią robić niezłe zdjęcia, ale tylko w korzystnych warunkach oświetleniowych. Można wtedy liczyć na w miarę szczegółowe ujęcia z dobrze odwzorowanymi kolorami, ale z odrobinę zbyt dużą ilością cyfrowego szumu. Niestety, aparat nie ma autofokusa przez co bliskie obiekty wychodzą rozmazane. Może się to okazać szczególnie kłopotliwe podczas fotografowania tekstu, który najczęściej wychodzi rozmazany.

Aparat umożliwia też nagrywanie przeciętnej jakości filmików w niezbyt wysokiej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Nie ma w nich niczego nadzwyczajnego, ale postęp względem słabszych modeli z serii jest wyraźnie widoczny, dlatego mniej wymagający użytkownicy powinni być nimi usatysfakcjonowani.

Multimedia i Internet

Małe ekrany telefonów BlackBerry raczej nie nadają się do zastosowań multimedialnych. Tak naprawdę tylko słuchanie muzyki jest komfortowe. Przeglądanie stron lub oglądanie filmów jest niewygodne ze względu na mały panoramiczny ekran urządzenia i znacznie lepiej sprawdzają się w takich zastosowaniach smartfony z Androidem, iOS lub Windows Phone. Niczego nie można zarzucić za to jakości rozmów, która stoi na wysokim poziomie.

Żeby móc w jakikolwiek sposób korzystać z multimedialnych możliwości urządzenia, trzeba wyposażyć się w kartę microSD lub microSDHC, ponieważ wbudowanej pamięci jest tylko 512 MB. Taka ilość wystarczy jedynie do zapisania w urządzeniu ok. 100 piosenek.

Wydajność

Telefon ma procesor taktowany 800 Mhz i 512 MB RAM-u. Takie podzespoły powodują, że spowolnienia zdarzają się rzadko, a jeśli już, to najczęściej podczas korzystania z dużej liczby aplikacji jednocześnie. Niemniej, przez zdecydowaną większość czasu telefon działa szybko i stabilnie, w przeciwieństwie do wielu smartfonów z Androidem.

Bateria

Niestety, czasowi pracy na baterii daleko do ideału. Akumulator umożliwia od 1 do 1.5 dnia pracy, co przy małym ekranie i niewielkiej wydajności telefonu jest niezbyt imponującym wynikiem. Co gorsza, szukać ładowarki trzeba już po ok. 5 godzinach rozmów, czyli niemal pięciokrotnie szybciej niż np. w Sony Xperii Z2. W urządzeniu nastawionym na komunikację taki wynik uznać można za wręcz fatalny!

Podsumowanie

Jest to jeden z bardziej udanych, a przy tym przystępnych modeli BlackBerry. Ma świetną klawiaturę, na której dobrze się pisze, a system operacyjny dodatkowo wspiera wszelkiej maści komunikację. Niestety, telefon ma przy tym mały ekran i jest przeciętnie wykonany. Do tego nie nadaje się do zastosowań multimedialnych, w których znacznie lepiej sprawdza się np. pozbawiony klawiatury BlackBerry Z10 lub działający na Androidzie, niedrogi LG L9.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button