Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Blackberry Q10

Smartfon ze sprzętową klawiaturą QWERTY oraz ekranem dotykowym z 2013 roku. Model ten łączy cechy tradycyjnych terminali BlackBerry z systemem operacyjnym BlackBerry OS 10. Trzeba też przyznać, że urządzenie kanadyjskiego producenta znacznie różni się od rozwiązań konkurencji i idealnie nadaje się do komunikacji. Niestety, ma też kilka wad, które dla wielu osób mogą być nie do zaakceptowania. Na rynku dostępna jest też tańszy odpowiednik tego modelu, czyli trochę gorzej wyposażony BlackBerry Q5.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jakość wykonania zawsze była wizytówką tego producenta i nie inaczej jest w tym przypadku. Obudowa została wykonana ze świetnej jakości tworzywa sztucznego, które bardzo dobrze leży w dłoni i jest przyjemne w dotyku. Spasowanie elementów jest perfekcyjne – wszystko idealnie do siebie przylega i nie może być mowy o jakimkolwiek trzeszczeniu. Trzeba przyznać, że BlackBerry Q10 zwraca swoim wyglądem uwagę. Na pokrywę baterii naniesiono ciekawy wzorek, a do tego zdobi ją stylowe logo firmy. Przód to z kolei ekran 3.1 cala pokryty hartowanym szkłem oraz znajdująca się pod nim klawiatura QWERTY, która kojarzyć się może ze starszymi modelami producenta. Całość prezentuje się przy tym elegancko i stylowo. Do tego telefon dobrze leży w dłoni, a jego obsługa jedną ręką jest komfortowa.

Znajdująca się pod ekranem klawiatura, to przykład na to, jak tego typu akcesorium powinno być zaprojektowane. Pisanie na niej to czysta przyjemność. Wielkość klawiszy jest idealna, dzięki czemu łatwo trafiać w pożądane litery. Dodatkowym ułatwieniem jest pomoc słownika, który sam poprawia ewentualne literówki tak, jak ma to miejsce w przypadku klawiatur ekranowych.

-~- Menu i aplikacje -~-

BlackBerry 10, to bardzo specyficzny system operacyjny, w którym zrezygnowano z przycisków funkcyjnych. Zdecydowaną większość operacji wykonuje się gestami, zaczynającymi się od krawędzi ekranu. Np. żeby odblokować telefon trzeba przejechać palcem od dołu do góry wyświetlacza. Gest w drugą stronę wyświetli godzinę i budzik. Interfejs telefonu podzielono na trzy części. Pierwsza jest swoistym agregatorem wszelkiej komunikacji (SMS, e-mail, Facebook, komunikatory internetowe, połączenia). Drugi wyświetla uruchomione programy z ich dynamicznym podglądem. Ostatnia strona, to klasyczna lista zainstalowanych aplikacji i gier. Korzystanie z interfejsu może być początkowo kłopotliwe, ale po niedługim czasie staje się odruchowe i bardzo wygodne. Zastrzeżeń nie można mieć do zainstalowanych fabrycznie narzędzi. Telefon ma wbudowany pakiet biurowy (do otwierania plików stworzonych w Wordzie i Excelu), przeglądarkę internetową, e-maila, sklep z aplikacjami, odtwarzacze multimedialne, programy do obsługi portali społecznościowych itd.

Bardzo innowacyjna jest zaimplementowana w systemie klawiatura ekranowa, która w specyficzny sposób podpowiada lub uzupełnia kolejne wyrazy. Działa ona bardzo sprawnie i realnie przyspiesza pisanie na telefonie. Charakterystycznym elementem BlackBerry 10 jest też podział na konto służbowe (szyfrowane) i prywatne. Przełączając się miedzy nimi uzyskuje się dostęp do innych danych, zmieniają się zainstalowane aplikacje i wygląd całego interfejsu.

Niestety, na platformę BlackBerry dostępnych jest stosunkowo niewiele programów. Pomimo imponujących liczb (ponad 100 tys. pozycji) brakuje wielu znanych z Androida oraz iOS narzędzi. Sklep zapchany jest za to tysiącami tapet i dzwonków, a prawdziwych perełek znaleźć można naprawdę niewiele.

Wyświetlacz

Wykorzystany ekran pomimo niewielkiego rozmiaru (3.1 cala) jest bardzo dobry. Rozdzielczość 720 x 720 pikseli sprawdza się na takiej powierzchni rewelacyjnie, zapewniając perfekcyjną ostrość obrazu. Nie ma więc problemów z odczytaniem nawet najdrobniejszych liter. Ciekawostką jest kwadratowy kształt wyświetlacza, co ma swoje plus i minusy. Zaletą takiego rozwiązania jest większe pole widzenia np. w przypadku stron internetowych. Niestety, przeszkadza ono podczas oglądania filmów, które wyświetlane są z szerszymi, czarnymi pasami na dole i górze obrazu.

Pozostałe parametry ekranu są takie same, jak w innych panelach AMOLED. Oznacza to bardzo nasycone, żywe kolory, głęboką czerń, świetny kontrast oraz szerokie kąty widoczności. Z drugiej jednak strony, trzeba pogodzić się z lekko błękitną bielą, która nie każdemu przypadnie do gustu. Pomimo stosunkowo niskiej jasności, czytelność w słońcu wyświetlacza jest całkiem zadowalająca i pozwala na komfortowe korzystanie ze smartfona poza pomieszczeniami.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 8 Mpix i jest taka sama, jak w ówcześnie flagowym modelu BlackBerry Z10. Zrobione nią zdjęcia prezentują poziom Samsunga Galaxy SIII lub iPhone`a 5. Na fotografiach widocznych jest dużo detali, są kontrastowe, a jedyny zarzut można mieć do przesycenia kolorów. Cieszy zastosowanie niezbyt agresywnego algorytmu odszumiającego, dzięki któremu na zdjęciach zachowane jest dużo szczegółów. Niestety, efektem ubocznym tego zabiegu jest spora ziarnistość obrazu w przypadku zdjęć zrobionych w gorszych warunkach oświetleniowych.

Telefon nagrywa też niezłe filmy w rozdzielczości Full HD (1080p). Nie ma w nich jednak niczego nadzwyczajnego. Najbardziej doskwierają często przestawiająca się ostrość oraz brak stabilizacji obrazu, przez co krawędzie nagrywanych obiektów drżą.

-~- Multimedia i Internet -~-

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to zbyt multimedialne urządzenie. Pomimo fabrycznej obsługi plików wideo DivX oraz XviD, oglądanie na nim filmów trudno nazwać komfortowym. Na małym, kwadratowym ekranie niewiele widać, dlatego raczej nadaje się do krótkich filmików np. z Youtube, a nie długich, kilkugodzinnych seansów. Podobnie ma się sprawa z przeglądarką internetową, która na niewielkiej powierzchni nie jest w stanie wyświetlić dużej ilości informacji. W tym przypadku jednak pomagają nietypowe proporcje wyświetlacza, dzięki którym jednocześnie mieści się trochę więcej treści. Trzeba też wspomnieć, że ponadprzeciętne zagęszczenie pikseli pozwala na czytanie bez nadmiernego przybliżania widoku. Z kolei obsługa łączności 4G LTE pozwala na błyskawiczne wczytywanie witryn, o ile jest się w zasięgu wspomnianej technologii i posiada droższy wariant smartfona. Gier na urządzenia BlackBerry jest niewiele, więc szukając elektronicznej rozrywki lepiej rozejrzeć się za słuchawkami z Androidem lub iOS.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku należy uznać za bardzo dobrą. Pewien niedosyt może natomiast pozostawiać brak korektora graficznego, bez którego nie można dostosować brzmienia do swoich preferencji. Dobre wrażenie robi za to ilość wbudowanej pamięci, czyli 16 GB, na których zmieścić powinno się kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w rozdzielczości HD. W razie potrzeby można też skorzystać z karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Wykorzystany procesor różni się w zależności od wariantu smartfona. W obu przypadkach jest to dwurdzeniowa jednostka taktowana 1.5 GHz, jednak w wersji obsługującej 4G LTE jest ona wydajniejsza. Na szczęście, niezależnie od użytego układu zarówno system, jak i interfejs działają płynnie i bez najmniejszych problemów. Jest to też zasługa aż 2 GB pamięci RAM, dzięki którym możliwe jest komfortowe korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie i szybkie przełączanie się między nimi.

Bateria

Czas pracy na baterii jest jedną z zalet tego smartfona. Na jednym ładowaniu jest on w stanie wytrzymać ok. 3 dni, przy wykorzystaniu jego multimedialnych i Internetowych funkcji. W praktyce oznacza to możliwość rozmawiania przez ponad 15 godzin lub oglądania wideo przez ok. 10 godzin. Z kolei przeglądarka internetowa rozładowuje ogniwo po ok. 8 godzinach, co też jest przyzwoitym wynikiem.

Podsumowanie

Niestety, nie każdy świetnie wykonany, innowacyjny smartfon staje się hitem sprzedażowym, a ten model jest na to doskonałym przykładem. Pomimo nielicznych wad (wysoka cena, mały wyświetlacz) i wielu zalet (ciekawy system operacyjny, świetny ekran, niezawodne działanie, dobra bateria, rewelacyjnie wykonana obudowa) BlackBerry Q10 nie spowodował, że kanadyjski producent z powrotem stał się liczącym graczem na rynku urządzeń mobilnych. A szkoda, bo to naprawdę świetne urządzenie, które konkurować może jedynie ze starszymi modelami BlackBerry. Dlatego szukając podobnej słuchawki za mniejsze pieniądze warto zainteresować się np. BlackBerry Bold 9900.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button