Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test BlackBerry Q5

Nietuzinkowy smartfon ze średniej półki cenowej, łączący dobrodziejstwa stosunkowo dużego ekranu dotykowego z komfortem pisania na sprzętowej klawiaturze QWERTY. Urządzenie działa na systemie operacyjnym BlackBerry 10, który charakteryzuje się minimalistycznym interfejsem nastawionym na obsługę gestami.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę zrobiono z dobrej jakości, matowego plastiku, któremu niczego nie można zarzucić. Trudno mieć też zastrzeżenia do spasowania elementów – telefon jest zwarty i sztywny. Urządzenie wyraźnie odróżnia się od starszych modeli producenta. Wygląda nowocześniej i jest smuklejsze, jednak trochę mniej eleganckie (co nie oznacza, że brzydkie). Do tego dobrze leży w dłoni i wygodnie się z niego korzysta nawet jedną ręką. BlackBerry Q5 jest jednocześnie bardziej kwadratowy i trochę lżejszy od swojego wydajniejszego brata – BlackBerry Q10.

Sprzętowa klawiatura trzyma ten sam poziom, co w innych urządzeniach BlackBerry. Jest przemyślana, praktyczna i po niedługim czasie można na niej naprawdę szybko pisać. Jedynym problemem mogą być stosunkowo niewielkie klawisze, z którymi problem mogą mieć osoby z większymi palcami.

-~- Menu i aplikacje -~-

BlackBerry 10, to bardzo specyficzny system operacyjny, w którym zrezygnowano z przycisków funkcyjnych. Zdecydowaną większość operacji wykonuje się gestami, zaczynającymi się od krawędzi ekranu. Np. żeby odblokować telefon trzeba przejechać palcem od dołu do góry wyświetlacza. Gest w drugą stronę wyświetli godzinę i budzik. Interfejs telefonu podzielono na trzy części. Pierwsza jest swoistym agregatorem wszelkiej komunikacji (SMS, e-mail, Facebook, komunikatory internetowe, połączenia). Drugi wyświetla uruchomione programy z ich dynamicznym podglądem. Ostatnia strona, to klasyczna lista zainstalowanych aplikacji i gier. Korzystanie z interfejsu może być początkowo kłopotliwe, ale po niedługim czasie staje się odruchowe i bardzo wygodne. Zastrzeżeń nie można mieć do zainstalowanych fabrycznie narzędzi. Telefon ma wbudowany pakiet biurowy (do otwierania plików stworzonych w Wordzie i Excelu), przeglądarkę internetową, e-maila, sklep z aplikacjami, odtwarzacze multimedialne, programy do obsługi portali społecznościowych itd.

Bardzo innowacyjna jest zaimplementowana w systemie klawiatura ekranowa, która w specyficzny sposób podpowiada lub uzupełnia kolejne wyrazy. Działa ona bardzo sprawnie i realnie przyspiesza pisanie na telefonie. Charakterystycznym elementem BlackBerry 10 jest też podział na konto służbowe (szyfrowane) i prywatne. Przełączając się miedzy nimi uzyskuje się dostęp do innych danych, zmieniają się zainstalowane aplikacje i wygląd całego interfejsu.

Niestety, na platformę BlackBerry dostępnych jest stosunkowo niewiele programów. Pomimo imponujących liczb (ponad 100 tys. pozycji) brakuje wielu znanych z Androida oraz iOS narzędzi. Sklep zapchany jest za to tysiącami tapet i dzwonków, a prawdziwych perełek znaleźć można naprawdę niewiele.

Wyświetlacz

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów robi bardzo pozytywne wrażenie. Co ciekawe, jest on całkowicie kwadratowy. Przy przekątnej 3,1 cala rozdzielczość 720 x 720 prezentuje się świetnie, zapewniając idealną ostrość obrazu. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do odwzorowania i nasycenia kolorów, czytelności w słońcu oraz kontrastu, aczkolwiek do smartfonowej czołówki trochę mu brakuje (szczególnie pod względem kątów widoczności i głębi czerni).

-~- Aparat -~-

Urządzenie wyposażono w matrycę 5 Mpix, która całkiem nieźle sprawdza się w dobrych warunkach oświetleniowych. Na zdjęciach widać sporo detali, mają też odpowiedni kontrast. Niestety, rejestrowane kolory często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością i są niesamowicie przesycone. Dodatkowo odbija się to na balansie bieli, przez co całe ujęcie ma niepoprawnie dobrane barwy. Z kolei w gorszym oświetleniu na zdjęciach pojawia się dużo kolorowego szumu (cyfrowego) szumu oraz wyraźne spada liczba rejestrowanych detali.

Kamerka umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p) i wszystko byłoby z nimi w porządku, gdyby nie problematyczna praca autofocusa. Często przestawia on ostrość rozmazując i wyostrzając kadr bez wyraźnej przyczyny. W efekcie, filmiki wychodzą czasami bardzo słabo.

-~- Multimedia i Internet -~-

To nie jest smartfon stworzony do obsługi multimediów. Oczywiście, radzi on sobie z nimi całkiem przyzwoicie. Nie ma problemów z otwieraniem plików wideo DivX oraz XviD, jednak niewielki, kwadratowy ekran powoduje, że obraz ma szerokie, czarne pasy, które skutecznie zabijają przyjemność płynącą z oglądania filmów. Podobnie ma się sprawa z przeglądarką internetową, która na niewielkiej powierzchni nie jest w stanie wyświetlić dużej ilości informacji. Trzeba jednak wspomnieć, że ponadprzeciętne zagęszczenie pikseli pozwala na czytanie bez nadmiernego powiększania treści. Natomiast obsługa łączności 4G LTE pozwala na błyskawiczne wczytywanie witryn, o ile jest się w zasięgu wspomnianej technologii. Gier na urządzenia BlackBerry jest niestety niewiele, więc szukając elektronicznej rozrywki lepiej rozejrzeć się za smartfonami z iOS lub Androidem.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku należy uznać jako dobrą, ale bez rewelacji. Pewien niedosyt może pozostawiać brak korektora graficznego, bez którego nie można dostosować brzmienia do swoich preferencji. Wbudowana pamięć to 8 GB, czyli kilka tysięcy piosenek. Do tego dochodzi możliwość jej rozszerzenia kartami microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Dosyć szybki, dwurdzeniowy procesor taktowany 1,2 GHz oraz 2 GB pamięci RAM zapewniają bezproblemową, płynną pracę systemu operacyjnego, interfejsu oraz dodatkowych aplikacji. Nie ma też żadnych kłopotów z korzystaniem z wielu programów jednocześnie.

Bateria

Czas pracy na baterii jest jedną z największych zalet tego modelu. Jest on w stanie wytrzymać dzień bardzo intensywnej eksploatacji (niemal nieprzerwane korzystanie z Internetu, odtwarzacza muzycznego, aplikacji) lub około 4 dni bardziej standardowych zastosowań (połączenia głosowe, maile, trochę Internetu). Równie dobrze prezentuje się czas rozmów wynoszący aż 12 godzin.

Podsumowanie

Jeśli nie brać pod uwagę ceny, to jest to całkiem ciekawe urządzenie, które przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie niezawodność. Sporym plusem jest też bardzo wygodna klawiatura i interesujący system operacyjny z nietuzinkowym interfejsem. Niestety, ostateczne wrażenie psuje spory koszt zakupu tego modelu, który trudno uzasadnić. Z tego powodu warto rozważyć inne, tańsze modele wyposażone w sprzętową klawiaturę np. Sony Ericssona Xperia pro. Można ewentualnie też się zastanowić nad BlackBerry Z10, o ile ktoś lubi kanadyjską firmę i nie przeszkadza mu pisanie na ekranie dotykowym.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button