Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test BlackBerry Z30

Flagowy smartfon BlackBerry z 2013 roku. Jest to następca całkiem udanego (chociaż niezbyt popularnego) modelu BlackBerry Z10. Urządzenie działa na niszowym systemie operacyjnym producenta, który odróżnia się obsługą gestami, niezawodnością oraz dużą liczbą wartościowych narzędzi.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Pod tym względem BlackBerry Z30 to rynkowa czołówka. Ekran pokryto taflą hartowanego szkła, a niesławne, duże ramki wokół wyświetlacza znane z poprzednika zostały zmniejszone. Dzięki temu urządzenie wyposażono w większy panel AMOLED przy niewielkim powiększeniu rozmiarów obudowy. Pokrywa baterii zrobiona jest z efektownego, odpornego na zarysowania i zabrudzenia włókna węglowego i przyozdabia ją eleganckie logo producenta. Niestety, mimo że można ją zdjąć, to wymienienie baterii w domowych warunkach jest niemożliwe. Całość należy jednak ocenić bardzo pozytywnie. Elementy są świetnie spasowane, a sam telefon świetnie leży w dłoni. Z30 całkiem dzielnie znosi też upadki (o ile nie uderza bezpośrednio ekranem), cecha rzadko spotykana wśród dzisiejszych smartfonów.

-~- Menu i aplikacje -~-

BlackBerry 10, to bardzo specyficzny system operacyjny, w którym zrezygnowano z przycisków funkcyjnych. Zdecydowaną większość operacji wykonuje się gestami, zaczynającymi się od krawędzi ekranu. Np. żeby odblokować telefon trzeba przejechać palcem od dołu do góry wyświetlacza. Gest w drugą stronę wyświetli godzinę i budzik. Interfejs telefonu podzielono na trzy części. Pierwsza jest swoistym agregatorem wszelkiej komunikacji (SMS, e-mail, Facebook, komunikatory internetowe, połączenia). Drugi wyświetla uruchomione programy z ich dynamicznym podglądem. Ostatnia strona, to klasyczna lista zainstalowanych aplikacji i gier. Korzystanie z interfejsu może być początkowo kłopotliwe, ale po niedługim czasie staje się odruchowe i bardzo wygodne. Zastrzeżeń nie można mieć do zainstalowanych fabrycznie narzędzi. Telefon ma wbudowany pakiet biurowy (do otwierania plików stworzonych w Wordzie i Excelu), przeglądarkę internetową, e-maila, sklep z aplikacjami, odtwarzacze multimedialne, programy do obsługi portali społecznościowych itd.

Bardzo innowacyjna jest zaimplementowana w systemie klawiatura ekranowa, która w specyficzny sposób podpowiada lub uzupełnia kolejne wyrazy. Działa ona bardzo sprawnie i realnie przyspiesza pisanie na telefonie. Charakterystycznym elementem BlackBerry 10 jest też podział na konto służbowe (szyfrowane) i prywatne. Przełączając się miedzy nimi uzyskuje się dostęp do innych danych, zmieniają się zainstalowane aplikacje i wygląd całego interfejsu.

Niestety, na platformę BlackBerry dostępnych jest stosunkowo niewiele programów. Pomimo imponujących liczb (ponad 100 tys. pozycji) brakuje wielu znanych z Androida oraz iOS narzędzi. Sklep zapchany jest za to tysiącami tapet i dzwonków, a prawdziwych perełek znaleźć można naprawdę niewiele.

Wyświetlacz

BlackBerry Z30 wyposażono w pięciocalowy panel AMOLED o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Wyświetla on ostry, nasycony i wyraźny obraz, który oglądać można pod niemal dowolnym kątem. Bez zarzutu prezentuje się też głębia czerni, kontrast czy czytelność w słońcu. Zastrzeżenie można mieć tylko do lekko zielonej poświaty, która staje się widoczna, gdy patrzy się na ekran pod kątem.

-~- Aparat -~-

Smartfon ma całkiem przyzwoitą matrycę 8 Mpix, która w dobrych warunkach oświetleniowych (słoneczny dzień) robi znakomite zdjęcia. Sytuacja wygląda jednak trochę gorzej w ciemniejszym otoczeniu. Aparat ma wtedy problemy z ustawieniem ostrości, spada też głębia fotografii. Oczywiście, w ciemności Z30 staje się niemal bezużyteczny i nawet lampa doświetlająca nie jest w stanie tego zmienić.

Znacznie gorzej wypada za to jakość nagrywanych kamerką filmików. Pomimo rozdzielczości Full HD (1080p) i stabilizacji obrazu, ich ostrość nie zachwyca. Problemem jest też wyraźny brak płynności w przypadku szybko poruszających się obiektów.

-~- Multimedia i Internet -~-

To całkiem niezłe urządzenie multimedialne, które fabrycznie obsługuje pliki wideo w niemal wszystkich formatach. Przeglądarka internetowa sprawuje się bez zarzutu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedna z najlepszych aplikacji tego typu. Szybkością działania dorównuje ona znacznie wydajniejszym urządzeniom z Androidem (np. Samsungowi Galaxy Note 3).

Funkcje odtwarzacza muzycznego mogą pozostawiać pewien niedosyt. Najbardziej doskwiera brak wbudowanego korektora graficznego, dzięki któremu można by było dostosować brzmienie do własnych preferencji. Z drugiej zaś strony, telefon oferuje świetną jakość dźwięku (o ile nie korzysta się z zestawowych słuchawek), a słuchanie na nim muzyki to czysta przyjemność. Sporymi zaletami są też 16 GB wbudowanej pamięci (kilka tysięcy piosenek) i możliwość jej rozszerzenia kartami microSD o kolejne 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon korzysta z wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,7 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Takie połączenie zapewnia bezproblemową pracę systemu i aplikacji. Ze względu na niewielką liczbę dostępnych gier, Z30 dosyć powoli będzie się starzał i użytkownik nieprędko odczuje brak wydajności. Duża ilość pamięci RAM pozwala na jednoczesne korzystanie z wielu aplikacji. Niestety, telefon cierpi na sporą liczbę irytujących niedoróbek w systemie, które stosunkowo często powodują różne problemy z oprogramowaniem (zawieszanie się, spowolnienia, problemy z działaniem np. aparatu).

Bateria

Pozytywnie zaskakuje za to czas pracy na baterii. BlackBerry Z30 bez problemu wytrzymuje ponad dobę, w ciągu której korzysta się z Internetu, portali społecznościowych, poczty oraz multimediów. Bez trudu rezultat ten można jednak wydłużyć do kilku dni, nieznacznie ograniczając eksploatację smartfona. Dobre wrażenie robi również czas rozmów wynoszący ponad 15 godzin.

Podsumowanie

To świetny smartfon za nie do końca przyzwoitą cenę, która dopiero z czasem się unormowała. Jej duża część windowana jest przez markę producenta, który dziś jest tylko cieniem samego siebie. Niestety, BlackBerry Z30 w porównaniu do urządzeń za podobne pieniądze wypada średnio. Ma niższą wydajność (co nie oznacza, że działa gorzej) oraz cierpi na sporą liczbę mniejszych i większych niedoróbek. Jednak dla wielu najpoważniejszym problemem będzie ograniczona liczba dostępnych na niego gier i aplikacji. Z drugiej zaś strony, Z30 broni się ciekawym interfejsem, świetnym wykonaniem i funkcjami biznesowymi. Jeśli jednak kogoś ogranicza budżet, to ciekawą i tańszą alternatywą może być trochę mniejszy BlackBerry Z10. Natomiast dla zwolenników dużych ekranów oraz rysików, lepszy może okazać się Samsung Galaxy Note 3 z Androidem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button