Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Desire 500

HTC Desire 500 to smartfon ze średniej półki cenowej z 2013 roku, który działa na systemie operacyjnym Android. Model ten skierowany jest dla osoby szukającej niezawodnego urządzenia za rozsądne pieniądze. Od swojego tańszego brata Desire 300, ten model różni się innymi podzespołami i mniejszym ekranem.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę wykonano z błyszczącego plastiku oraz szkła chroniącego ekran. Niestety, jakość zastosowanych materiałów w Desire 500 nie jest tym, do czego HTC zdążyło przyzwyczaić klientów, przez co pokrywa baterii dosyć szybko się brudzi i rysuje. Drażni też odstający obiektyw aparatu, przez który telefon po położeniu na np. stole jest niestabilny. Trzeba jednak przyznać, że smartfon wygląda zjawiskowo m.in. dzięki kolorowym bokom i przypomina smartfony HTC z wyższych półek cenowych. Do tego sprawia wrażenie wykonanego z jednego kawałka materiału. Efekt ten osiągnięto dzięki połączeniu bocznych krawędzi obudowy z pokrywą baterii. Całość jest jednak zdejmowalna dając tym samym dostęp do baterii.

-~- Menu i aplikacje -~-

Smartfon korzysta z Androida 4.1 z nakładką HTC Sense 5.0. Interfejs zmieniony przez tajwańskiego producenta prezentuje się stylowo i przeszedł sporą modernizację względem starszych wersji. Nie wszystkim się jednak spodoba silna ingerencja nakładki w wygląd czystego Androida (domyślny stylo Holo również prezentuje się bardzo dobrze). HTC fabrycznie dodaje bardzo dużo aplikacji i narzędzi niedostępnych w czystym Androidzie. Poza głęboką integracją z portalami społecznościowymi, piękną prognozą pogody czy znacznymi możliwościami personalizacji wyglądu dodano także funkcję BlinkFeed. Jest to swoisty agregator wiadomości i newsów z różnych serwisów oraz portali internetowych. Działa on zawsze jako jeden z pulpitów. Z czasem dodawana jest do niego obsługa nowych źródeł informacji (w tym polskich). Niestety, nie można go w żaden sposób wyłączyć, co może niektórym przeszkadzać.

Dużą zaletą stosunkowo świeżej wersji Androida jest dostęp do setek tysięcy gier i aplikacji. Sam system działa całkiem sprawnie, chociaż zdarzają mu się drobne spowolnienia animacji podczas korzystania z interfejsu.

Wyświetlacz

Zamontowany panel LCD ma 4,3 cala i stosunkowo przeciętną rozdzielczość 480 x 800 pikseli. Wyświetla on średniej jakości obraz, który pochwalić się może tylko naturalnie odwzorowanymi kolorami. Głębia czerni, kąty widoczności, kontrast i widoczność w słońcu stoją na co najwyżej przeciętnym poziomie. Jeśli jednak wziąć pod uwagę niską cenę telefonu, to jakość obrazu uznać można za zadowalającą.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 8 Mpix i robi ładne zdjęcia. Cieszy dostęp do całkiem sporej liczby funkcji (jak na urządzenie tej klasy), ale brakuje jednak sprzętowego spustu migawki, który ułatwiłby robienie zdjęć. Fotografie mają dobrze odwzorowane kolory, są ostre i wyraźne. Aparat nie ma też problemów z poprawnym dobieraniem balansu bieli, a kolorowy (cyfrowy) szum jest utrzymany na niskim poziomie. Zdjęcia zrobione nocą nie prezentują się już tak dobrze, ale nie są też tragiczne.

Średnio prezentuje się za to opcja nagrywania filmów w rozdzielczości HD (720p). Telefon potrafi czasami gubić klatki podczas rejestrowania dynamicznych scen. Po smartfonie z 2013 roku można oczekiwać czegoś więcej.

-~- Multimedia i Internet -~-

Jak każdy nowoczesny smartfon, HTC Desire 500 świetnie radzi sobie z multimediami. Całkiem spory ekran nadaje się zarówno do grania jak i przeglądania Internetu. Strony wczytują się szybko, a ich przewijanie jest idealnie płynne. Całkiem niezłe podzespoły w połączeniu z niezbyt dużą rozdzielczością gwarantują płynność animacji w większości gier pobranych ze sklepu Google. Problemem może być tylko kompatybilność mniej znanych tytułów z niezbyt popularnym chipem graficznym (Adreno 203). Telefon oferuje nienaganną jakość rozmów telefonicznych oraz dźwięku w słuchawkach. Szkoda więc, że głośnik zewnętrzny Beats Audio wyraźnie ustępuje głośnością i brzmieniem tym, montowanym w np. HTC One czy HTC One mini. Dużą wadą może być jednak bardzo mała ilość wbudowanej pamięci, której do dyspozycji użytkownika oddano trochę ponad 1 GB (z czterech znajdujących się w urządzeniu), czyli ok. 200 piosenek lub jeden film w rozdzielczości HD. Na szczęście, Desire 500 obsługuje karty microSD o pojemności do 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon korzysta z czterordzeniowego procesora taktowanego 1,2 Ghz, połączonego z niezbyt wydajnym chipem graficznym. Takie podzespoły w zazwyczaj w pełni wystarczają do płynnej pracy systemu. Problemy mogą się pojawić jedynie w przypadku bardzo wymagających gier 3D. Lekki niedosyt pozostawia za to ilość pamięci RAM (1 GB), której podczas pracy z kilkoma aplikacjami może zacząć brakować.

Bateria

Bateria (1800 mAh), dzięki energooszczędnemu procesorowi, pozwala na maks. 2 dni pracy bez ładowania lub 10-12 godzin rozmów korzystając z 3G. Wynik ten tylko nieznacznie plasuje się ponad rynkową średnią, jednak telefon wyróżnia się możliwością samodzielnej wymiany ogniwa.

Podsumowanie

To przyzwoity smartfon za rozsądne pieniądze. Nie oferuje on nadzwyczajnej wydajności lub niesamowitych funkcji, ale w zupełności wystarczy osobie, która potrzebuje smartfona do pracy i rozrywki. Dużym plusem Desire 500 jest obecność świeżej wersji nakładki na system HTC Sense, która znacząco wpływa na komfort korzystania z telefonu. Niestety, producent zaoszczędził na ilości wbudowanej pamięci, co może być problemem przy instalacji dużej liczby gier i aplikacji. Z tego powodu mniej kłopotliwe w użytkowaniu mogą być np. wyposażone w lepsze ekrany HTC One mini lub Sony Xperia L.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button