Recenzje

Test HTC Desire 610

Niegdyś do serii Desire (ang. pożądanie) należały najlepsze i najdroższe smartfony ze stajni HTC. Dziś linia ta stała się rodziną urządzeń ze średniej i niskiej półki cenowej, co może być trochę mylące dla mniej zorientowanych użytkowników. Co gorsza, producent powoli „zalewa” rynek modelami z tej serii, które coraz mniej wyróżniają się na tle konkurencji. Czy HTC Desire 610 z 2014 roku zrywa z tym niechlubnym trendem?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Patrząc na jego wykonanie, raczej nie. Smartfon został zrobiony z niezłej jakości, błyszczącego plastiku oraz wzmacnianego szkła chroniącego ekran. Szczególną uwagę zwracają dwie kratownice głośników – nad i pod ekranem. Niestety, nie imponują one tak, jak np. w modelu HTC One i prezentują się raczej niepozornie. Co gorsza, znacznie powiększają one obudowę smartfona, która i tak nie należy do najmniejszych. Dziwić może też szeroka ramka wokół samego wyświetlacza. W efekcie, HTC Desire 610 jest znacznie większy, niż wskazywałby na to rozmiar wyświetlacza (4.7 cala). Dla porównania, wyposażony w ekran 5.1 cala Samsung Galaxy S5 jest tylko minimalnie większy. To trochę smutne, że producent, który słynie z dopracowanych i świetnie prezentujących się urządzeń stworzył tak przeciętną wizualnie słuchawkę. Wszystkie powyższe cechy powodują też, że korzystanie ze smartfona jedną dłonią okazuje się dosyć niewygodne, co wielu osobom może przeszkadzać.

-~- Menu i aplikacje -~-

Smartfon korzysta z Androida 4.4 z nakładką HTC Sense 5.5. Interfejs zmieniony przez tajwańskiego producenta prezentuje się stylowo i przeszedł sporą modernizację względem starszych wersji. Nie wszystkim musi się jednak podobać głęboka ingerencja nakładki w wygląd czystego Androida (domyślny styl Holo również prezentuje się bardzo dobrze). HTC fabrycznie dodaje bardzo dużo aplikacji i narzędzi niedostępnych w czystym Androidzie. Poza głęboką integracją z portalami społecznościowymi, piękną prognozą pogody, zmienionym ekranem blokady czy znacznymi możliwościami personalizacji wyglądu, dodano także funkcję BlinkFeed. Jest to swoisty agregator wiadomości i newsów z różnych serwisów oraz portali internetowych. Działa on zawsze jako jeden z pulpitów. Z czasem dodawana jest do niego obsługa nowych źródeł informacji (w tym polskich).

Interfejs jest prosty w obsłudze i większość użytkowników nie powinna mieć problemu z korzystaniem z niego. Należy jednak pamiętać, że do prostoty iOS lub Windows Phone sporo mu brakuje. W zamian jednak użytkownik ma możliwość znacznie głębszej ingerencji w jego wygląd, co dla wielu osób może być kluczowe. Sam Android połączony z przyzwoitą wydajnością daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji oraz gier, które mogą znacząco rozszerzyć możliwości smartfona.

Wyświetlacz

Oceniając ekran Desire 610 trudno nie być krytycznym. Rozdzielczość 540 x 960 pikseli w panelu o przekątnej 4.7 cala sprawdza się bardzo przeciętnie. W efekcie, wyświetlany obraz jest lekko poszarpany, co negatywnie odbija się na czytelności drobnego tekstu. Jest to tym bardziej irytujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że tańsza Motorola Moto G lub minimalnie droższy LG Nexus 4 oferują znacznie lepsze wyświetlacze HD. Na szczęście, pozostałe parametry ekranu wzbudzają wyraźnie mniej zastrzeżeń. Kąty widoczności są szerokie, czytelność w słońcu zadowalająca, a reprodukcja kolorów poprawna.

-~- Aparat -~-

W tym przypadku HTC Desire 610 znacznie wygrywa ze swoim bezpośrednim konkurentem, czyli Motorolą Moto G. Zrobione tajwańskim smartfonem zdjęcia w rozdzielczości 8 Mpix zaskakują szczegółowością oraz poprawną reprodukcją kolorów. Sporadycznie zdarzają się jednak problemy z automatyczną kontrolą czasu naświetlania migawki, co skutkuje zbyt jasnymi zdjęciami. Trochę za wysoka jest też ilość szumu na fotografiach, ale staje się to widoczne dopiero po ich znacznym powiększeniu. Oczywiście, sytuacja ulega znacznemu pogorszeniu w ciemniejszym otoczeniu, ale to standard w przypadku większości smartfonów. W takich warunkach wyraźnie spada liczba rejestrowanych detali, a podnosi się ilość wspomnianego wcześniej szumu.

Zastrzeżeń nie można też mieć do nagrywanych smartfonem filmików w rozdzielczości Full HD (1080p). Zarówno ich płynność, jak i jakość są zadowalające. Podobnie sprawa się ma w kwestii reprodukcji kolorów.

-~- Multimedia i Internet -~-

Od dłuższego czasu smartfony przestały być tylko narzędziami do komunikacji, a stały się swoistymi centrami multimedialnej rozrywki. Jak w tej roli sprawdza się opisywany model? Całkiem przyzwoicie! Spory ekran uprzyjemnia oglądanie na nim filmów. Nie ma też problemu z odtwarzaniem popularnych plików DivX oraz XviD. Niestety, rolę odtwarzacza pełni w tym przypadku Galeria zdjęć, co powoduje, że użytkownik ma dostęp do ograniczonej liczby opcji i funkcji. Jeśli jednak komuś to przeszkadza, to zainstalowanie alternatywnej aplikacji tego typu zajmuje dosłownie chwilę.

Równie pozytywnie należy ocenić przeglądarkę internetową stworzoną przez HTC. Jest ona prosta w obsłudze, szybka i działa stabilnie. Brakuje jej jedynie obsługi elementów flash (mapek, animacji, gier), ale to niestety standard w przypadku większość urządzeń mobilnych. Cieszy za to wsparcie łączności 4G LTE, która znacznie przyspiesza transmisję danych, ale szybciej rozładowuje baterię.

Po sprzęcie z dwoma głośnikami oczekiwać można ponadprzeciętnej jakości dźwięku. Cecha ta jest charakterystyczna dla kilku innych modeli tego producenta (np. HTC One M8), jednak Desire 610 nie jest w stanie się z nimi równać. Brzmienie wydobywające się z obudowy jest zadowalające, jednak przy wyższej głośności staje się płaskie, zupełnie pozbawione basu i trochę zniekształcone. Nie mniej, to nadal jeden z najlepiej grających smartfonów w tej kategorii cenowej. Żadnych zastrzeżeń nie można mieć do jakości dźwięku w słuchawkach, która zadowoli nawet bardziej wymagających użytkowników. Niestety, w tego typu akcesorium trzeba wyposażyć się we własnym zakresie, gdyż nie ma takowego w zestawie z telefonem. Szkoda też, że chcąc trzymać na telefonie pokaźną bibliotekę filmów lub utworów muzycznych, trzeba być gotowym na zakup karty pamięci (do 128 GB), gdyż z wbudowanych 8 GB użytkownik ma dostęp do zaledwie 5 GB, co przekłada się na 1000 piosenek lub 5 nagrań wideo w rozdzielczości HD.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

HTC Desire 610 to kolejny smartfon, który korzysta z czterordzeniowego procesora Snapdragon 400, taktowanego 1.3 GHz oraz 1 GB pamięci. To standardowe podzespoły dla urządzenia ze średniej półki cenowej z 2014 roku. Zapewniają one płynną pracę systemu, aplikacji oraz większości gier. Jedynie w przypadku najbardziej rozbudowanych graficznie tytułów mogą przytrafić się spowolnienia animacji lub obniżony poziom szczegółowości oprawy, ale dotyczy to jedynie nielicznych produkcji. Większym problemem jest za to ilość pamięci RAM, której dużą część pochłaniają narzędzia i funkcje nakładki na interfejs. W efekcie, użytkownik ma do dyspozycji tylko część zasobów, a te szybko kończą się podczas korzystania z kilku programów jednocześnie. Objawia się to wolniejszym działaniem urządzenia oraz automatycznym zamykaniem niektórych procesów w celu zwolnienia pamięci dla systemu.

Bateria

W porównaniu do większości konkurencyjnych modeli, HTC Desire 610 nie ma wymiennej baterii, co może być dla wielu osób wadą. Na szczęście czas pracy na jednym ładowaniu okazuje się całkiem przyzwoity, aczkolwiek o wielu innych modelach ze wspomnianym procesorem można powiedzieć to samo. HTC Desire 610 jest w stanie wytrzymać cały dzień intensywnego użytkowania (gry, filmy, Internet) lub dwa, jeśli użytkownik ograniczy się do przeglądarki internetowej, komunikatorów i telefonowania. W przypadku odtwarzania wideo bateria wytrzymuje ok. 8 godzin lub dwukrotnie dłużej podczas rozmów telefonicznych.

Podsumowanie

Ocena tego modelu okazuje się niezmiernie trudna. Z jednej strony ma się do czynienia z całkiem imponującym aparatem, przyzwoitą wydajnością, głośnymi głośnikami stereo i dopracowanym oprogramowaniem. Z drugiej jednak negatywnie zaskakują cena słuchawki, przeciętny ekran oraz błyszcząca, nieproporcjonalna w stosunku do wyświetlacza obudowa. Z tych powodów HTC Desire 610 to propozycja głównie dla fanów marki. W innym przypadku lepszym wyborem okazać się mogą np.: tańsza Motorola Moto G z ekranem HD lub minimalistyczna Sony Xperia M2 za podobne pieniądze.

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close