Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Desire S

Smartfon z Androidem, który w 2011 roku należał do wysokiej półki cenowej. Urządzenie to jest następcą całkiem udanego modelu HTC Desire, od którego odróżnia się wyższą wydajnością i lepszym ekranem. Obecnie jednak obie słuchawki są stare i spełnią wymagania tylko niezbyt wymagających użytkowników. Niemniej, Desire S kupić można za stosunkowo niewielkie pieniądze, co dla wielu osób może być czynnikiem decydującym.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę wykonano z aluminium oraz plastiku. Całość jest solidna i elementy są dobrze spasowane, a szeroki głośnik rozmów oraz wzór na pokrywie baterii dodają słuchawce charakteru, dzięki którym nie sposób pomylić jej z modelami innych firm. Godna odnotowania jest też poręczność telefonu – bez problemu obsługiwać go można jedną ręką, aczkolwiek ramka wokół ekranu mogłaby być nieco mniejsza. W porównaniu do starszego brata, Desire S nie został wyposażony w optyczny trackpad pod ekranem, który przydawał się np. podczas precyzyjnego przesuwania kursora edycji tekstu.

-~- Menu i aplikacje -~-

HTC Desire S, podobnie jak Desire HD oraz Z, działa na Androidzie 2.3 z nakładką HTC Sense. Jej niewątpliwymi zaletami są intuicyjność oraz wzbogacenie systemu operacyjnego o wiele unikalnych funkcji (integracja z portalami społecznościowymi, sporo aplikacji producenta, zupełna zmiana wyglądu Androida). Niestety, jest ona też dosyć łasa na zasoby telefonu (szczególnie pamięć RAM), co często powoduje różne spowolnienia w działaniu urządzenia. Oczywiście, smartfon ma dostęp do sklepu z aplikacjami Google, a dzięki niezłej (jak na tamte czasy) wydajności większość znajdujących się w nim narzędzi powinna bezproblemowo działać.

Warto wiedzieć, że smartfona można zaktualizować do Androida 4.0 z nakładką producenta HTC Sense w wersji 3.6. Niestety, wiąże się to z utratą wszystkich danych zapisanych na telefonie, a samą operację należy wykonać przy użyciu komputera. Z tego powodu trzeba zrobić kopię zapasową kontaktów, SMS-ów, aplikacji, gier, zdjęć itp. Instrukcja wykonania aktualizacji wraz z potrzebnymi plikami znajduje się na tej stronie.

Wyświetlacz

Zamontowany panel Super LCD 3,7 cala (480 x 800 pikseli) jest bardzo przyzwoitej jakości. Wyświetlany na nim tekst jest ostry i czytelny nawet bez powiększania. Odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie, tak samo jak kąty widoczności czy czytelność w słońcu. Trzeba jednak pamiętać, że daleko mu do najnowszych, flagowych modeli.

-~- Aparat -~-

Matryca 5 Mpix robi przeciętne zdjęcia, co ówcześnie było standardem w przypadku telefonów HTC. Fotografie cierpią na brak detali (szczególnie w przypadku krajobrazów) i są nijakie. Sytuacja dodatkowo pogarsza się w gorszych warunkach oświetleniowych. Wtedy na zdjęciach widoczny staje się kolorowy (cyfrowy) szum, a szczegółowość obrazu spada poniżej akceptowalnego poziomu.

Kamerka pozwala na nagrywanie filmików w rozdzielczości HD (720p). Ich jakość jest przeciętna – liczba rejestrowanych detali stoi na przyzwoitym poziomie, ale obrazowi brakuje trochę płynności. Nie ma też możliwości ręcznego ustawienia ostrości podczas nagrywania.

-~- Multimedia i Internet -~-

Niezła wydajność (jak na tamte czasy) pozwala na granie w starsze gry. W przypadku wideo sytuacja się trochę komplikuje ze względu na stosunkowo niewielki ekran, przez który oglądanie dłuższych filmów jest niezbyt komfortowe. Przeglądanie stron internetowych jest za to całkiem wygodne. Niczego nie można zarzucić jakości rozmów czy dźwiękowi odtwarzanemu w słuchawkach. Jedynie zewnętrzny głośnik mógłby być trochę głośniejszy, co ułatwiłoby usłyszenie dzwonka. Trzeba też pamiętać, że telefon wyposażono w zaledwie 1,1 GB pamięci, z czego użytkownik ma dostęp do raptem 200 MB (ok. 40 piosenek), więc wręcz konieczne jest korzystanie z karty microSD (do 32 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

HTC Desire S działa dzięki jednordzeniowemu, przestarzałemu procesorowi taktowanemu 1 GHz oraz 768 MB pamięci RAM. O ile tej drugiej jest stosunkowo dużo i w miarę komfortowo można dzięki niej korzystać z kilku aplikacji jednocześnie, tak wiek procesora daje się we znaki. Jednostka ta nie radzi sobie z nowszymi grami 3D, a na rozbudowanych stronach internetowych wyraźnie zwalnia.

Bateria

Pomimo niewielkiej wydajności smartfon niezbyt długo wytrzymuje na jednym ładowaniu. Korzystając z Internetu, dzwoniąc oraz SMS-ując trzeba być gotowym na ładowanie urządzenia co wieczór. Niewiele lepiej przedstawia się czas rozmów wynoszący zaledwie 7 godzin, czyli o połowę krócej niż w wielu dzisiejszych smartfonach.

Podsumowanie

Ze względu na niską cenę jest to całkiem interesujący smartfon. Jego wydajność plasuje się gdzieś wśród budżetowych modeli z początku 2013 roku, ale jest od nich znacznie lepiej wykonany, ma znośny aparat, ciekawą nakładkę na system oraz sporo interesujących dodatków od HTC. Jego największymi wadami jest komiczna wręcz ilość pamięci dostępnej dla użytkownika i niezbyt aktualna wersja Androida, z którą nie współpracuje wiele nowych gier i aplikacji. Osoby, które nie przykładają wagi do jakości wykonania obudowy może też zainteresować Plus Kazam 4 lub kultowy Samsung Galaxy S, które oferują wyższą wydajność i większy ekran.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button