Recenzja HTC One SV

htchtc-one-svtelefony
Ocena Teleguru: 52 /100
htc-desire-sv

Urządzeń obsługujących dwie karty SIM jednocześnie jest na polskim rynku stosunkowo niewiele. Ponadto, dostępne telefony są najczęściejprzedstawicielami najniższej półki cenowej. Jednym z pierwszych smartfonów przeczących tej regule jest HTC One SV, czyli model średniej klasy obsługujący dwa numery jednocześnie.

Wykonanie i wygląd

Telefon wykonano z plastiku, który po tylnej stronie obudowy został pokryty gumowanym tworzywem. Dzięki temu smartfon dobrze leży w dłoni i jest odporny na porysowania.

Menu i aplikacje

Smartfon korzysta z Androida 4.0 z nakładką HTC Sense 4.1. Nie jest to najaktualniejszy wariant oprogramowania, za co HTC należy się duży minus, tym bardziej że telefon jest na rynku już jakiś czas. Bez Androida 4.1 użytkownik jest pozbawiony np. możliwości obsługi telefonu głosem oraz technologii poprawiającej płynność interfejsu. Pomimo tych braków, smartfon działa bardzo sprawnie, chociaż zdarzają mu się sporadyczne przycięcia. Nakładka HTC Sense pozytywnie wpływa na wrażenia z użytkowania One SV za sprawą wielu poprawek wprowadzonych do systemu (integracja z portalami społecznościowymi, poprawiona aplikacja telefoniczna, ulepszona książka adresowa, zmieniony interfejs itd.).

Wyświetlacz

Zamontowany panel LCD bardzo przypomina ten z modelu HTC One SV. Ma on wielkość 4,3 cala i rozdzielczość 480×800 pikseli. Nie jest to zbyt wiele jak na rynkowe standardy ale wystarczy mniej wymagającym użytkownikom. Ponadto, wyświetlany obraz charakteryzuje się dobrymi kątami widoczności i odwzorowuje naturalne, nasycone kolory.

Aparat

Wykorzystana matryca 8 Mpix może pozostawić pewien niedosyt. O ile zrobione nią zdjęcia są przeciętne i zadowalające dla niezbyt wymagającego użytkownika, tak nagrane nią filmy są poniżej krytyki. Pomijając ich słabą rozdzielczość (480p), są one brzydkie jakości – pozbawione szczegółów, rozmazane i nijakie.

Multimedia i Internet

Przeznaczeniem każdego nowoczesnego smartfona są multimedia. Nie inaczej jest w przypadku One SV, który kusi ładnym , sporym ekranem oraz przyzwoitymi parametrami. Jego dodatkowym atutem jest profil Beats Audio, który zmienia specyfikę odtwarzanego na słuchawkach dźwięku. Przeglądanie stron na urządzeniu tej wielkości jest bardzo komfortowe. Sporadycznie przeszkadzać może jedynie niewielka rozdzielczość ekranu, przez którą czcionki mogą wydawać się postrzępione. Jakość rozmów zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Najpoważniejszym problemem telefonu jest jego egzotyczny chip graficzny, z którym nie współpracują niektóre, mniej popularne gry. Jest to jednak drobiazg, który nie powinien zaważyć na ocenie urządzenia.

Wydajność

One SV korzysta z dwurdzeniowego procesora taktowanego 1 Ghz, połączonego z niezbyt wydajnym chipem graficznym Adreno 203. Całość uzupełnia 768 MB RAM. W porównaniu do innych smartfonów z tego samego okresu są to bardzo przeciętne podzespoły. W pełni wystarczają one jednak do płynnej pracy systemu. Kłopot sprawia za to niewielka ilość RAM-u, którego często brakuje podczas korzystania z wielu aplikacji jednocześnie.

Bateria

Bateria (1620 mAh), dzięki energooszczędnemu procesorowi, pozwala na jeden dzień pracy. Wynik ten niczym się nie wyróżnia i jest obecnym standardem.

Obsługa dwóch kart SIM

One SV umożliwia korzystanie z dwóch numerów w tym samym momencie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Szkoda, że HTC nie do końca przyłożyło się do uporządkowania ustawień powyższej funkcji. Trzeba też pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić.

Podsumowanie

Model ten w momencie swojej premiery nie miał tak naprawdę konkurencji. Szukając telefonu z obsługą dwóch numerów można było zdecydować się na One SV lub najniższej klasy urządzenia innych producentów. Ponadto, produkt HTC jest dosyć udany sam w sobie i poza stosunkowo wygórowaną ceną trudno mu cokolwiek zarzucić. Jeśli jednak ktoś koniecznie chce smartfona z dual-SIM innego producenta to pozostaje mu np. Samsung Galaxy S4 mini (wariant dual-SIM) lub Alcatel Idol Mini (wariant dual-SIM).

Plusy

Bardzo dobrej jakości obudowa, która świetnie leży w ręce
Obsługa dwóch kart SIM jednocześnie
Wydajność zapewniająca płynną pracę systemu
Obsługa kart pamięci, która staje się coraz rzadszą cechą
Dobra jakość rozmów uprzyjemniająca komunikację
Dobry jak na tę półkę cenową ekran
Wymienna bateria, dzięki której korzystać można z dodatkowego ogniwa
Integracja z portalami społecznościowymi
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Prosta w użyciu i intuicyjna nakładka HTC Sense

Minusy

Mały nieporządek w ustawień odpowiedzialnych za karty SIM
Brak przedniej kamerki do wideorozmów
Niska wydajność uniemożliwia granie w rozbudowane gry 3D
Rozdzielczość wyświetlacza może powodować, że poszarpany wygląd czcionek
Nie każdemu spodoba się nakładka HTC Sense
Bardzo niska jakość nagrywanych filmików i tylko przeciętna zdjęć
Niewielka ilość pamięci RAM uniemożliwia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie
Producent zakończył wsparcie aktualizacyjne dla tego modelu
Przestarzała wersja systemu, z którą nie współpracuje wiele nowych gier i aplikacji
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. animacji, mapek, gier)
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
7 / 10
Wyświetlacz:
5 / 10
Komunikacja:
6 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
6 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
5 / 10
Płynność i wydajność:
5 / 10
Aparat:
3 / 10
Bateria:
4 / 10
Ekosystem:
6 / 10
Codzienne użytkowanie:
5 / 10
52%

Ocena redakcji

? %

132 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top