Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Desire

HTC Desire to model z najwyższej półki tajwańskiego producenta z 2010 roku, który lata swojej świetności ma już za sobą. W ówczesnym czasie był to jednak jeden z najwydajniejszych smartfonów na rynku i stanowił bezpośrednią konkurencję dla Samsunga Galaxy S.

Wykonanie i wygląd

Urządzenie wykonano z hartowanego szkła, aluminium i gumowanego plastiku, który pozwala na pewny chwyt. Biorąc je do ręki od razu ma się wrażenie obcowania ze sprzętem klasy premium. Ciekawym elementem przedniego panelu jest optyczny wskaźnik pod ekranem, służący np. do precyzyjnego przesuwania kursora w trakcie pisania.

Menu i aplikacje

Smartfon po aktualizacjach korzysta z Androida 2.3 (Gingerbread), który został wzbogacony o nakładkę HTC Sense. Jej największymi zaletami są intuicyjność oraz kompletność. Urządzenie jest w pełni gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka i najczęściej nie wymaga samodzielnego instalowania dodatkowych narzędzi. Jeśli jednak ktoś będzie potrzebował, to w zasobach sklepu Google każdy znajdzie potrzebne oprogramowanie. Niektórym może jednak przeszkadzać bardzo duża ingerencja HTC w wygląd Androida.

Wyświetlacz

Ekran ma 3,7 cala i rozdzielczość 480 x 800 pikseli. Jest to wyświetlacz typu AMOLED, co niesie ze sobą świetne kąty widoczności i bardzo głęboką czerń. Niestety, zastosowano w nim technologię pentile (dodanie do niebieskiego i czerwonego piksela zielonego subpiksela), która przy tej rozdzielczości powoduje postrzępienie czcionek np. w przeglądarce. Jednak w codziennym użytkowaniu ekran spisuje się znakomicie i znacznie przewyższa ekrany LCD z tamtego okresu.

Aparat

Matryca o rozdzielczości 5 Mpix całkiem nieźle radzi sobie w dobrym oświetleniu. W gorszych warunkach zdjęcia często wychodzą zaszumione i pozbawione szczegółów. Po aktualizacji systemu do Androida 2.2 lub nowszego aparat potrafi nagrywać wideo w rozdzielczości 720p przy 30 klatkach na sekundę. Filmy są niezłej jakości i nadają się do uwiecznienia krótkiej chwili.

Multimedia i Internet

Desire jako urządzenie multimedialne wypada średnio. Jakość odtwarzanej przez słuchawki muzyki jest przeciętna, a wbudowany odtwarzacz ma niewielkie możliwości. Telefon znacznie lepiej sprawdza się podczas przeglądania stron internetowych i oglądania wideo (chociaż tutaj stosunkowo niewielki ekran może przeszkadzać). Jeśli chodzi o gry, to smartfon HTC nie jest dobrym wyborem. Jego podzespoły bardzo się zestarzały, a do tego urządzenie ma problem z obsługą wielu punktów dotyku, przez co wymagające multitoucha (możliwość dotykania ekranu w kilku miejscach jednocześnie) gry mogą być niegrywalne. Świetnie wypada za to jakość prowadzonych przez słuchawkę rozmów.

Wydajność i bateria

Telefon korzysta z jednordzeniowego procesora (1 Ghz) i 576 MB RAM-u. Do obsługi interfejsu takie podzespoły są wystarczające, chociaż animacje nie zawsze są płynne. Problemy zaczynają się podczas korzystania z wielu aplikacji jednocześnie ze względu na niewielką ilość RAM-u oraz spore wymagania sprzętowe HTC Sense. Skutkuje to niechcianym zamykaniem niektórych, zminimalizowanych programów. Skrzydła podzespołom podcina też bateria, która ledwo wytrzymuje jeden dzień pracy (Internet, rozmowy telefoniczne, SMS-y, synchronizacja usług).

Podsumowanie

To dobry telefon, który dosyć szybko się zestarzał i obecnie może spełnić oczekiwania tylko niezbyt wymagających użytkowników, którzy potrzebują smartfona do pracy (e-mail, Internet, komunikacja), a nie multimedialnego kombajnu do zabawy. Jego zaletami są jednak przystępna cena oraz jakość wykonania. Rozglądając się za nowszym urządzeniem warto zwrócić uwagę na Samsunga Galaxy Ace 2.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button