Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Evo 3D

Przedstawiciel smartfonowej klasy premium z 2011 roku i chociaż od jego premiery upłynęło już trochę czasu, to ze względu na obsługę technologii 3D nadal jest on wyjątkowy. Ponadto jest to jedyna konkurencja dla LG Swift 3D.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Do budowy telefonu wykorzystano plastik, aluminium oraz hartowane szkło Gorilla Glass o podwyższonej odporności na porysowania i stłuczenia. Urządzenie dzięki umieszczeniu z tyłu dwóch obiektywów wygląda oryginalnie. Ponadto chropowaty plastik pokrywający obudowę zapobiega wyślizgiwaniu się telefonu z ręki.

-~- Menu i aplikacje -~-

Evo 3D po aktualizacji działa na Androidzie 4.0 wraz z nakładką HTC Sense w wersji 3.6, podobnie jak jego pozbawiony 3D odpowiednik – HTC Sensation. System dzięki niej wygląda bardzo spójnie, jest wzbogacony o różne fajerwerki graficzne i niezliczone opcje personalizacji. Do własnych potrzeb dostosować można ekran blokady, kolorystykę interfejsu, ekran główny i wiele innych elementów. Dodatkowo HTC udostępnia całą gamę fabrycznych aplikacji i widżetów (małe programy działające na pulpicie) takich jak: latarka, kalendarz, prognoza pogody, autorska klawiatura ekranowa itd.

Najbardziej odczuwalnymi wadami HTC Sense są słaba optymalizacja, która objawia się klatkującymi animacjami oraz wszędobylskie, efektowne przejścia, mogące na dłuższą metę irytować. Przeszkadza też duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową nakładki.

Wyświetlacz

Zastosowany panel o rozmiarze 4,3 cala nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Jego rozdzielczość w dniu premiery była wyjątkowo wysoka (540 x 960 pikseli), ale teraz wynik ten jest bardzo przeciętny. Co najwyżej poprawnie odwzorowuje on kolory, przeciętnie prezentują się też jego kąty widoczności. Do AMOLED-ów znanych z Samsungów nie ma on nawet startu.

-~- Aparat -~-

Telefon wyposażony jest w trzy aparaty, z czego jednym jest kamerka do wideorozmów. Główny o rozdzielczości 5 Mpix i dodatkowy 2 Mpix służący do robienie trójwymiarowych zdjęć. Niestety, matryca jest bardzo przeciętna i ma wyjątkowe problemy w utrwalaniu zielonego i żółtego koloru. Z tego powodu kolorystyka fotografii znacznie różni się od rzeczywistości.

Trójwymiarowe zdjęcia (o maksymalnej rozdzielczości 2 Mpix) prezentują się efektownie, ale tylko, gdy zrobione zostały w niewielkiej odległości od utrwalonego obiektu. W innym wypadku efekt głębi jest niezauważalny.

-~- Multimedia i Internet -~-

Spory ekran w połączeniu z bardzo wydajnymi podzespołami wręcz zachęca do korzystania z multimediów na smartfonie. Większość gier działa na nim bez żadnego problemu, a dodatkowo niektóre współpracują z trybem 3D. Telefon ma wbudowany całkiem niezły odtwarzacz muzyczny oraz wideo, a do tego jakość odtwarzanego na słuchawkach dźwięku nie pozostawia niczego do życzenia. Dzięki stosunkowo wysokiej rozdzielczości przeglądanie stron internetowych jest komfortowe. Na najwyższym poziomie stoi też jakość rozmów.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Telefon korzysta z dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,2 Ghz połączonego z wydajnym chipem graficznym Adreno 220 i 1 pamięci GB RAM. Szkoda tylko, że o ile aplikacje trzecie nie są dla tego modelu żadnym wyzwaniem, tak nakładka HTC Sense skutecznie spowalnia urządzenie. Mimo to, nawet bardziej wymagający użytkownicy powinni być zadowoleni z wydajności Evo 3D. Nie można tego jednak powiedzieć o czasie pracy na baterii, który najczęściej wynosi jeden dzień. Przy większym obciążeniu smartfona (np. grając), energii może zabraknąć przed wieczorem.

3D na małym ekranie

Zastosowana technologia 3D pozwala podziwiać efekt głębi bez zakładania specjalnych okularów. Trzeba jedynie ustawić wyświetlacz niemal idealnie na wprost oczu (w innym wypadku efekt staje się niewidoczny). Szkoda tylko, że technologia ta wykorzystana jest jedynie w niektórych miejscach systemu i ogranicza się do wideo, zdjęć, Youtube`a oraz nielicznych gier. Ponadto korzystanie z efektu 3D szybko rozładowuje baterię i w przypadku wielu osób powoduje problemy zdrowotne (ból głowy, oczu).

Podsumowanie

Niewiele jest tak wyjątkowych urządzeń. Odróżnia się ono na tle konkurencji rozbudowaną nakładką i wykorzystaniem efektu 3D. Niestety, jest też dosyć drogie, a za mniejsze pieniądze kupić można Samsunga Galaxy S II, Sony Xperię J lub LG L9, które pomimo braku 3D są niemal pod każdym względem lepszymi smartfonami. Niesmak pozostawia też zmarnowany potencjał technologii 3D, która została potraktowana po macoszemu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button