Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC HD2

Przedstawiciel smartfonowej klasy premium z końcówki 2009 roku. Urządzenie pod wieloma względami wyjątkowe, na którym zapaleńcy uruchomili niemal każdy, mobilny system operacyjny. Niestety, fabrycznie telefon nie jest aż tak udany, głównie ze względu na wykorzystanego Windows Mobile 6.5.

Wykonanie i wygląd

Obudowa składa się z plastiku, metalu oraz hartowanego szkła pokrywającego ekran. Smartfon wygląda stylowo, a jego spore rozmiary w dobie pięciocalowych telefonów nie robią już na nikim wrażenia. Jednocześnie biorąc go do ręki ma się wrażenie obcowania ze sprzętem z najwyższej półki.

Menu i aplikacje

W HD2 Windows Mobile 6.5 został niemalże całkowicie przykryty przez nakładkę HTC Sense. Tajwański producent dostosował interfejs do obsługi palcem oraz zaimplementował funkcję dotyku w wielu miejscach jednocześnie (zastosowany panel dotykowy wykonano w technologii pojemnościowej). Ponadto dodał od siebie wiele narzędzi (prognoza pogody, integracja z portalami społecznościowymi, dobra klawiatura ekranowa itd.). Niestety, to wszystko nie rozwiązuje problemów spowodowanych przez Windows Mobile – zawieszaniem się systemu, spowolnieniami, różnymi błędami i niewielkiej liczbie dostępnych na niego gier i aplikacji. Pomimo olbrzymiej (jak na owe czasy) mocy obliczeniowej smartfon ten wydaje się niejednokrotnie przeciążony.

I w tym momencie do gry wchodzi bardzo rozbudowana scena deweloperska tego urządzenia. Wiele osób hobbistycznie zajmuje się modyfikowaniem oprogramowania HTC HD2 i mając odrobinę wiedzy technicznej i cierpliwości można na nim uruchomić Androida, Windows Phone 7 czy nawet tabletowego Windowsa RT. Oczywiście, powyższe działania pogwałcają warunki gwarancji i wykonuje się je na własną odpowiedzialność.

Wyświetlacz

Zastosowany panel LCD (4,3 cala) w dniu premiery nie miał sobie równych. Obecnie nie jest on niczym nadzwyczajnym. Oferuje przeciętne odwzorowanie kolorów i kąty widoczności. Jego czytelność w słońcu również stoi na średnim poziomie.

Aparat

Aparat 5 Mpix po prostu jest i robi znośne zdjęcia. Na pewno nie oferuje on poziomu Sony Ericssona Satio lub Noki N95. HTC znacznie zmodyfikowało aplikację do obsługi kamery, która stała się trochę bardziej poręczna względem tego, co domyślnie oferuje Windows Mobile 6.5. Telefon ma jednak problemy z poprawnym dobieraniem balansu bieli, czyli ustawianiem kolorów, tak żeby były jak najbardziej naturalne w danym świetle.

Multimedia i Internet

Dzięki dużemu ekranowi i świetnej wydajności HD2 to telefon wręcz stworzony do zastosowań multimedialnych. Świetnie ogląda się na nim filmu z Youtube`a lub przegląda strony internetowe na zmodyfikowanej przez HTC Operze Mobile. Szkoda tylko, że Windows Mobile raczej nie oferuje zbyt wielu gier i do tego celu lepiej poszukać innego urządzenia (bądź samodzielnie zmienić system operacyjny). Jakość połączeń głosowych prezentuje dobry poziom.

Wydajność i bateria

Zastosowany procesor taktuje z częstotliwością 1 GHz. Do tego wspiera go 448 MB RAM. Takie podzespoły w zupełności wystarczą do komfortowego korzystania z aplikacji. Problemy zaczynają się w przypadku źle zoptymalizowanego Windows Mobile i nakładki HTC Sense. Urządzenie bez bliżej określonej przyczyny potrafi zwolnić lub zacząć wyświetlać błędy. Bateria wytrzymuje około jednego dnia pracy z niewielkim zapasem, dlatego trzeba być gotowym na codzienne podłączanie telefonu do ładowarki.

Podsumowanie

Jest smartfonem ponadczasowym. Jego możliwości modyfikacji niejednokrotnie przedłużyły mu „życie”, a nawet z nieszczęsnym Windowsem Mobile 6.5 da się z niego komfortowo korzystać. Patrząc jednak z praktycznego punktu widzenia, lepiej zainteresować się jakimś nowszym i wydajniejszym urządzeniem ze świeższym systemem (np. HTC Sensation, Samsung Galaxy S2 czy Sony Xperia S).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button