Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC One S

Smartfon z Androidem z 2012 roku, celujący w średnią półkę cenową. Pomimo upływu kilku lat od jego premiery, nadal jest to bardzo ciekawy, relatywnie tani smartfon z niezłymi podzespołami. Jego sporą zaletą jest również poręczność, której brakuje wielu nowym telefonom.

Wykonanie i wygląd

Obudowa została wykonana z wygładzonego aluminium, które fakturą przypomina plastik. W górnej i dolnej części jest ono pokryte gumą, która, niestety, nie zapobiega przypadkowemu wyślizgiwaniu się telefonu z ręki. Warto też wspomnieć, że wykorzystany materiał dosyć łatwo odkształcić, gdy telefon o coś uderzy. Niemniej, smartfon ma dosyć kompaktowe rozmiary i jakością wykonania przypomina sprzęt klasy premium, co uznać trzeba za jego niewątpliwą zaletę.

Menu i aplikacje

One S korzysta po aktualizacji z Android 4.1.1 z nakładką HTC Sense 4+. Niestety, mimo młodego wieku, smartfon najprawdopodobniej pozostanie już na tej wersji oprogramowania. Wprowadzone przez HTC zmiany w oprogramowaniu wnikają bardzo głęboko w system, całkowicie zmieniając jego wygląd i znacząco rozszerzając możliwości. Najbardziej widoczne są: integracja z portalami społecznościowymi, zmieniony ekran blokady, znacznie rozbudowana książka kontaktów, dodatkowe aplikacje i widżety (niewielkie programy działające na pulpicie), zmieniony pasek powiadomień i wiele innych.

Największymi wadami HTC Sense są spory apetyt na pamięć RAM urządzenia oraz, czasami zbyt głęboka ingerencja w Androida. W efekcie, smartfony tajwańskiego producenta znacznie odróżniają się wyglądem i sposobem obsługi interfejsu od np. telefon Sony, Samsunga lub LG.

Wyświetlacz

W One S wykorzystano ekran AMOLED (4,3 cala, 540×960 pikseli), który cechuje się naturalniejszym niż w przypadku Samsunga nasyceniem barw. Ponadto wyświetlana czerń jest bardzo głęboka, a kontrast znacznie lepszy niż w ekranach LCD. Trochę gorzej wypada czytelność w słońcu, ale i tak jest ona ponadprzeciętna. Niestety, producent zdecydował się na zastosowanie matrycy typu Pentile, w której piksel składa się z czterech (zielony, czerwony, niebieski i biały), a nie trzech subpikseli, tak jak w klasycznych wyświetlaczach. Skutkuje to postrzępieniem czcionek np. na stronach internetowych i zwiększeniem ziarnistości obrazu.

Aparat

Smartfon został wyposażony w matrycę 8 Mpix z autofokusem i sensorem BSI (poprawia jakość zdjęć zrobionych w słabych warunkach oświetleniowych). Wykonane tym telefonem zdjęcia są bardzo dobrej jakości, chociaż wraz ze spadkiem natężenia światła fotografie robią są coraz bardziej zaszumione (pojawiają się na nich kolorowe plamy), a do tego mniej szczegółowe. Jest to jednak typowe w przypadku smartfonów. Ponadto, nagrywa on dobrej jakości filmy Full HD, które charakteryzują się wysoką płynnością i szczegółowością.

Multimedia i Internet

HTC One S świetnie nadaje się do multimedialnych zastosowań. Spory (jak na ówczesne standardy) ekran dobrze sprawdza się podczas oglądania filmów oraz przeglądania stron internetowych. Gry w większości przypadków także nie są dla niego wyzwaniem, aczkolwiek wydajność smartfona zależy od jego wersji (o tym w następnym akapicie). Bez zarzutu prezentuje się jakość rozmów i muzyki odtwarzanej w słuchawkach. Telefon oferuje profil Beats Audio, który zmienia specyfikę odtwarzanego dźwięku. Niestety, sporym problemem może być zaledwie 16 GB wbudowanej pamięci bez możliwości jej rozszerzenia kartami microSD. Na takiej przestrzeni powinno zmieścić się kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w rozdzielczości HD.

Wydajność i bateria

Specyfikacja jest sporym problemem One S i zależy od rynku, na którym jest sprzedawany. W Polsce najczęściej dostępna jest tylko słabsza wersja urządzenia, która korzysta z dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,7 Ghz. Lepszy, rzadszy wariant również ma dwurdzeniowy procesor, ale jest on nowszy, szybszy i bardziej energooszczędny. Korzysta też z lepszego chipu graficznego. W obu przypadkach telefon dysponuje 1 GB pamięci RAM. Czas pracy na baterii zależy od procesora. Popularniejsza (i gorsza) wersja smartfona pozwala na około jeden dzień pracy lub dwa, jeśli użytkownik ograniczy korzystanie z internetowych i multimedialnych funkcji urządzenia.

Podsumowanie

Aluminiowa obudowa, dobry wyświetlacz i niezły czas pracy na baterii to niewątpliwe zalety HTC One S. Niestety, zakup tego smartfona komplikuje obecność na rynku jego dwóch wersji, z których atrakcyjna jest tylko ta wydajniejsza. Poznać ją można po niższym taktowaniu procesora (1,5 Ghz lub 1,7 Ghz w przypadku słabszej wersji). W innej sytuacji lepiej zainteresować się starszym HTC Sensation, Samsungiem Galaxy S II lub Sony Xperią S. Chyba że komuś koniecznie zależy na aluminiowej obudowie lub bardzo lubi nakładkę HTC Sense.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button