Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test HTC Radar

Smartfon ze średniej półki cenowej z 2011 roku. Słuchawkę uznać można za następcę niezbyt popularnego modelu Trophy. Oba urządzenia działają na systemie operacyjnym Windows Phone 7, mają podobną stylistykę i gabaryty. Najnowsza wersja tego smartfona obsługuje sieci 4G LTE.

Wykonanie i wygląd

Podobnie jak w poprzedniku, tutaj też większa część obudowy jest aluminiowa. Wyjątek stanowią dwa fragmenty „pleców”, które są plastikowe i kryją się pod nimi wszelkie gniazda oraz anteny. Ekran przykryto warstwą hartowanego szkła Gorilla Glass, która zapewnia niezłą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sam telefon bardzo przypomina inne produkty HTC z tamtego okresy, czyli np. HTC Desire S. Słuchawka dobrze leży w dłoni i sprawia wrażenie produktu z wysokiej półki cenowej.

Menu i aplikacje

Wykorzystany Windows Phone 7 z nielicznymi dodatkami producenta to platforma, która ma równie dużo wad, co zalet. Na plus na pewno trzeba zaliczyć płynność działania systemu, prostotę jego obsługi oraz wbudowany pakiet aplikacji biurowych (Word, Excel, Power Point). Ponadto interfejs telefonu jest bardzo spójny graficznie.

Jego mniej pozytywne cechy, to: specyficzny wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu, niewielkie możliwości personalizacji, sporo ograniczeń i brak funkcji znanych z konkurencyjnych systemów (np. wysyłanie plików przez Bluetooth). Ponadto, może się on pochwalić stosunkowo niewielką liczbą dostępnych gier i aplikacji, co może przeszkadzać osobom korzystającym wcześniej ze smartfonów z Androidem bądź iPhone`a. Warto też zwrócić uwagę na brak aktualizacji słuchawki do nowszego Windows Phone 8, co niesie ze sobą problem z kompatybilnością niektórych, nowszych programów oraz brak wielu usprawnień.

Wyświetlacz

Radar wyposażono w ekran Super LCD pierwszej generacji 3,8 cala i rozdzielczości 480×800 pikseli. Jest to dokładnie ten sam panel, co w starszym o rok HTC Trophy. Nadal jednak jest to całkiem dobry ekran z nieźle odwzorowanymi kolorami kolorów. Przeszkadzać mogą jedynie przeciętne kąty widoczności oraz marna czytelność w słońcu.

Aparat

Telefon ma matrycę 5 Mpix, która robi niezłe zdjęcia, o ile otoczenie jest dobrze doświetlone. W gorszych warunkach oświetleniowych fotografie pozbawione są detali i pojawia się na nich kolorowy szum. Jednak mniej wymagający użytkownik powinien być z niego zadowolony.

Największą różnicą względem Trophy jest obecność przedniej kamerki do wideorozmów o rozdzielczości 0,3 Mpix. Nie nadaje się ona do robienia zdjęć, ale pozwala na całkiem wygodne prowadzenie połączeń wideo.

Tylny aparat umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości HD (720p). Jakość nagrań dziennych jest akceptowalna i nadają się one do odtwarzania na telewizorze. Gorzej przedstawia się sytuacji w nocy. Spadek liczby rejestrowanych detali jest wtedy znaczący i na filmikach niewiele widać.

Multimedia i Internet

W tej kwestii Radar radzi sobie tak samo jak Trophy, czyli całkiem dobrze. Należy jednak pamiętać, że tak jak w każdym telefonie z Windows Phone 7 przenoszenie plików na smartfona wymaga skorzystania z programu komputerowego Zune. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy chce się szybko skopiować dane (muzykę, filmy, zdjęcia itp.) będąc u znajomego, który nie ma tej aplikacji. Urządzenie nie obsługuje też kart pamięci, a wbudowanej jest tylko 8 GB. Z tego powodu użytkownicy posiadający dużą bibliotekę muzyczną bądź filmową będą musieli się ograniczać. Standardowo w przypadku HTC, jakość rozmów stoi na ponadprzeciętnie wysokim poziomie.

Wydajność

Telefon działa dzięki jednordzeniowemu procesorowi (1 Ghz) i 512 MB RAM-u. O ile ten pierwszy jest odrobinę lepszy niż w poprzedniku, tak mniejsza ilość pamięci operacyjnej w nowszym urządzeniu może dziwić. Nie wpływa to jednak na działanie systemu czy pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie. Telefon działa stosunkowo szybko i bezproblemowo.

Bateria

Bardzo dobrze prezentuje się czas pracy na baterii, który najczęściej wynosi 2 dni. Słuchawka umożliwia prowadzenie rozmów przez ponad 8 godzin lub cały dzień intensywnego korzystania z jego multimedialnych i internetowych funkcji.

Podsumowanie

To dobre urządzenie dla niewymagającego użytkownika. Windows Phone 7 jest prosty w obsłudze i niezawodny (ale oferuje mniej funkcji niż Android lub iOS). Słuchawka jest dobrze wykonana, ma dobrą baterię i znośny aparat. Dodatkowym atutem jest obsługa 4G LTE w jej najnowszej wersji, dzięki czemu jeszcze lepiej sprawdza się podczas przeglądania Internetu. Szkoda tylko, że wsparcie dla tego modelu zostało zakończone, dlatego dla osób, którym zależy na nowych funkcjach lepsza okazać się może (pozbawiona 4G LTE) Nokia Lumia 620 z Windows Phone 8.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button