Recenzje

Test HTC Sensation XL Beats

HTC Sensation XL to smartfon ze średniej półki cenowej, działający na systemie operacyjnym Android. Premiera tego modelu miała miejsce w 2011. roku, a jego konstrukcja bardzo przypomina działającego na Windows Phone 7 HTC Titana.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon w większości składa się z dobrej jakości plastiku, co w przypadku HTC pozostawia pewien niedosyt. Aluminiowa jest jedynie zdejmowana klapka baterii. Pod nią znajduje się czerwone logo Beats Audio, które ma świadczyć o ponadprzeciętnej jakości odtwarzanego na słuchawkach dźwięku. Ekran pokrywa warstwa wzmocnionego szkła Gorlla Glass o podwyższonej odporności na zarysowania i stłuczenia. Wygląd telefonu przypomina inne słuchawki tajwańskiego producenta i niektórym może wydawać się nudny.

Na pochwałę zasługują gabaryty urządzenia, które pomimo zastosowania dużego ekranu (4,7 cala) są niewiele większe od tych w czterocalowych smartfonach. Nadal jednak trzeba pamiętać, że to raczej nie będzie dobre urządzenie dla osób z bardzo małymi dłońmi.

-~- Menu i aplikacje -~-

Telefon po aktualizacjach korzysta z Androida 4.0 z nakładką HTC Sense 3.6. Jest to okrojony względem wersji 4.0 interfejs przeznaczony dla tańszych telefonów tajwańskiego producenta. Mimo to, dalej jest on interesującym i cennym dodatkiem. Niestety, w przypadku Sensation XL poza masą zalet niesie ze sobą sporo wad. Pozytywne jest rozszerzenie możliwości systemu (integracja z portalami społecznościowymi, poprawiona aplikacja telefonu, rozbudowana książka adresowa, prognoza pogody itd.). Duża część fabrycznych programów to przydatne narzędzia, których jest jednak stanowczo za wiele i po prostu zaśmiecają telefon. W razie potrzeby każdy może przecież doinstalować pożądane aplikacje ze sklepu Google. Innym problemem jest zasobożerność nakładki, która pochłania część mocy obliczeniowej procesora i pamięci RAM. Skutkuje to spowolnieniami i niepłynnymi animacjami.

Wyświetlacz

Ekran Sensation XL może budzić mieszane odczucia. Niewątpliwie wyróżnia go spory rozmiar (4,7 cala), któremu towarzyszy niezbyt duża rozdzielczość 480×800. Z tego powodu piksele są mocno widoczne, chociaż nie rzucają się w oczy. Prawdopodobnie jest to zasługa autorskiej technologii HTC wygładzającej obraz. Niemniej, pojedyncze punkty na ekranie zauważyć się da i wyczulonym na tym punkcie osobom może to przeszkadzać. Poza tym wyświetlacz prezentuje się przeciętnie (wyświetlane kolory, kontrast, głębia czerni itd.).

-~- Aparat -~-

Kamera ma rozdzielczość 8 Mpix i w dobrych warunkach robi przyzwoite zdjęcia, na których można jednak dostrzec pewne mankamenty (niewielkie plamy, sztucznie podbite kolory). Na pochwałę zasługuje za to mnogość filtrów i efektów nakładanych na fotografie przez aplikacje aparatu. Funkcja ta powinna przypaść do gustu fanom amatorskiego przerabiania zdjęć.

Telefon nagrywa wideo w rozdzielczości HD (720p), które charakteryzują się przeciętną jakością. W oczy szczególnie rzuca się niespecjalna płynność obrazu oraz co najwyżej akceptowalny poziom jego szczegółowości. Z drugiej jednak strony, mniej wymagający użytkownicy powinni być nimi usatysfakcjonowani.

-~- Multimedia i Internet -~-

Używając ekranu 4,7 cala trudno powstrzymać się przed oglądaniem wszelkiej maści filmów czy graniu na nim w gry. Sensation XL radzi sobie z tymi zadaniami bez problemu, chociaż nowsze tytuły mogą być dla niego nadmiernie wymagające. Trochę gorzej wypada przeglądanie Internetu ze względu na niewielką rozdzielczość wyświetlacza, przez którą czcionki mogą być postrzępione bądź nieostre. Ponadprzeciętna jest jakość rozmów telefonicznych oraz muzyki odtwarzanej przez słuchawki.

Trzeba zaznaczyć, że do telefonu, podobnie jak do HTC Sensation XE dołączane są dobrej jakości, dokanałowe słuchawki iBeats by Dr. Dre.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon działa dzięki jednordzeniowemu procesorowi 1,5 Ghz, który wyjątkowo dobrze radzi sobie z obsługą aplikacji. Niestety, znacznie gorzej prezentuje się płynność działania nakładki HTC Sense, która jest bardzo słabo zoptymalizowana. Smartfon ma też do dyspozycji 768 MB pamięci RAM i 16 GB miejsca na dane użytkownika. Niestety, nie ma możliwość jej rozszerzenia kartami pamięci.

Bateria

Dobrze wypada czas pracy na baterii, który (pomijając gry) może bez większych wyrzeczeń osiągnąć 3 dni. Oczywiście, grając lub intensywnie korzystając z Internetu, ładowarki trzeba szukać już po kilku godzinach. Jest to jednak pewien standard w przypadku smartfonów.

Podsumowanie

Jest sporym smartfon z wyjątkowo wytrzymałą baterią i dobrymi słuchawkami w zestawie. Niestety, model ten stosunkowo szybko się zestarzał. Obecnie, na rynku jest sporo urządzeń z większymi ekranami niż 4,7 cala, które za podobne pieniądze są po prostu lepsze (np. Alcatel Scribe HD lub Sony Xperia T) Urządzenie to nie jest też jakoś nadzwyczajnie wydajne, co w połączeniu z jego wiekiem nie zachęca do zakupu.

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close