Recenzje

Test HTC Touch Pro 2

HTC Touch Pro 2 to urządzenie z wysokiej półki cenowej, które swoją premierę miało w 2009 roku. Z punktu widzenia dzisiejszego użytkownika ma ono jeden interesujący element – wysuwaną klawiaturę QWERTY, która świetnie nadaje się do wprowadzania dłuższych tekstów.

Wykonanie i wygląd

Obudowa została wykonana z plastiku (tył urządzenia, pokrywa baterii) oraz metalu (ramka dookoła ekranu). Brakuje szkła pokrywającego wyświetlacz, co wymuszone jest zastosowaniem oporowego ekranu dotykowego, który obecnie spotkać można tylko w przypadku nawigacji GPS i tanich tabletów. Wszystkie te wady rekompensuje jednak świetna, wygodna i bardzo przemyślana, sprzętowa klawiatura QWERTY, na której pisanie jest czystą przyjemnością.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z przestarzałego, martwego systemu operacyjnego Windows Mobile 6.1, który wzbogacono nakładką Touch Flo 3D. Przystosowuje ona urządzenie do obsługi palcem (bez niej konieczne jest korzystanie z rysika) i znacznie modyfikuje oprogramowanie telefonu oraz interfejs. Niestety, w porównaniu do dzisiejszych systemów operacyjnych (np. Android lub iOS) Windows Mobile jest dosyć ograniczony. Ponadto nikt nie tworzy już na niego aplikacji, więc trzeba się w dużej mierze zdać na fabryczne narzędzia (przeglądarka internetowa, kalendarz, kalkulator, e-mail, pakiet aplikacji biurowych itp.)

Innymi wadami tej platformy są przeciętna niezawodność, częste spowolnienia działania i niewygodny interfejs.

Wyświetlacz

Zastosowany wyświetlacz ma 3,6 cala i rozdzielczość 480×800 pikseli. To dużo jak na ówczesne standardy i niewiele patrząc na urządzenie z dzisiejszej perspektywy. Ponadto jest on zacofany technologicznie i w porównaniu z obecnymi wyświetlaczami po prostu kiepski (marna czytelność w słońcu, wyblakłe kolory, jasna czerń).

Aparat

Wykorzystana matryca 3,2 Mpix jest bardzo słabej jakości. Zrobione nią zdjęcia mają przekłamane kolory, a w gorszym oświetlaniu fotografie są bardzo zaszumione, pozbawione detali i zbyt ciemne ze względu na brak diody doświetlającej. W żadnym wypadku nie da się go porównać do obecnych aparatów w smartfonach. Sprawdza się on tylko w przypadku utrwalania notatek i dokumentów.

Multimedia i Internet

Ze względu na swój wiek Touch Pro 2 nie jest dobrym sprzętem multimedialnym. Brak wyjścia słuchawkowego mini jack 3,5 utrudnia słuchanie muzyki. Niespecjalny, nieduży ekran nie został też stworzony do odtwarzania na nim wideo. Trochę lepiej wygląda możliwość przeglądania stron internetowych dzięki specjalnemu paskowi pod ekranem, służącemu do powiększania treści. Nadal nie jest to jednak poziom nowoczesnych smartfonów. Touch Pro 2 najlepiej sprawdza się w komunikacji dzięki swojej ergonomicznej klawiaturze i dobrej jakości rozmów.

Wydajność i bateria

Wykorzystany procesor taktuje z częstotliwością 533 Mhz i wspiera go 288 MB pamięci RAM. Podzespoły nie są imponujące, ale dobrze zoptymalizowany system działa na nich całkiem nieźle. Rzecz jasna, gier na tę platformę jest niewiele i takie wykorzystanie mocy obliczeniowej odpada. Bateria (1500 mAh) sprawdza się dobrze i korzystając ze smartfona głównie do komunikacji wytrzymuje około trzy dni.

Podsumowanie

Polecić ten telefon można tylko osobie szukającej czegoś z wysuwaną klawiaturą QWERTY, połączoną z relatywnie dużym ekranem. W innym przypadku zakup smartfona z martwym systemem operacyjnym i tak słabą wydajnością mija się z celem. Dobrą i znacznie nowszą alternatywą dla Touch Pro 2 jest HTC Desire Z lub Sony Xperia pro.

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close