Recenzje

Test HTC Windows Phone 8X

HTC Windows Phone 8X jest telefonem klasy premium, który działa na systemie Windows Phone 8. Jego premiera miała miejsca pod koniec 2012 roku. Jest to też jeden z ostatnich modeli tajwańskiego producenta, który działa na mobilnej platformie Microsoftu.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa została wykonana z dobrej jakości poliwęglanu, a ekran przykryto szkłem Gorilla Glass II o podwyższonej odporności na stłuczenia i porysowania. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie i świadczy o wysokiej klasie urządzenia. Gorzej prezentują się za to gabaryty, które są nieproporcjonalnie duże w stosunku do użytego ekranu (4,3 cala). Przykładowo LG 4X z wyświetlaczem 4,7 cala jest bardzo podobnej wielkości.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany system to Windows Phone 8, który względem swojej starszej wersji nieznacznie się rozwinął. Najwięcej zmian dotknęło jądra systemu, które nie są na pierwszy rzut oka widoczne dla użytkowników. Umożliwiają one jednak tworzenie bardziej rozbudowanych aplikacji i gier. Poza tym system nadal jest bardzo minimalistyczny, a jego interfejs składa się z interaktywnych kafelków. Nie zmieniła się też płynność działania oprogramowania, która nadal jest idealna.

Niestety, Windows Phone 8 dalej nie oferuje wielu gier i aplikacji dostępnych dla Androida czy iOS. Zapomnieć można o nawet tak trywialnej funkcji, jak wysyłanie plików przez Bluetooth. Wiele do życzenia pozostawiają też możliwości personalizacji systemu, chociaż wielu osobom to nie będzie przeszkadzać. Lekki niedosyt pozostawia niewielka liczba dodatkówod HTC, szczególnie w porównaniu do smartfonów firmy Nokia (dającej np. nawigację offline i radio internetowe).

Wyświetlacz

Zamontowany panel Super LCD2 4.3 cala jest bardzo dobrej jakości. Dzięki rozdzielczości HD (720p) pojedyncze piksele są na nim niezauważalne, a nasycenie kolorów oraz głębia czerni stoją na najwyższym poziomie. W efekcie, oglądanie na HTC 8X filmów oraz przeglądanie Internetu jest bardzo wygodne. Co ciekawe, jest to bardzo podobny ekran do tego z modelu HTC One X.

-~- Aparat -~-

Smartfon został wyposażony w matrycę 8 Mpix z autofokusem i sensorem BSI (poprawia jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych). Wykonane przez niego zdjęcia są bardzo dobrej jakości, chociaż wraz ze spadkiem natężenia światła fotografie robią są coraz bardziej zaszumione (pojawiają się na nich kolorowe plamy). Jest to jednak typowe w przypadku smartfonów (poza droższymi urządzaniami Nokii). Ponadto, nagrywa on dobrej jakości filmy Full HD.

-~- Multimedia i Internet -~-

8X kiepsko sprawdza sięjako urządzenie multimedialne. Brakuje mu obsługi popularnych formatów wideo (Divx, Xvid) i napisów, radia, możliwości odtworzenia bezstratnego formatu audio FLAC itd. Uniemożliwia to zrobienie z telefonu multimedialnego kombajnu. Nieciekawą sytuację pogarsza dodatkowo brak alternatywnych odtwarzaczy w sklepie Microsoftu, brak przeglądarki plików znajdujących się na telefonie (konkretne pliki wyświetlają tylko aplikacje do ich obsługi) i brak obsługi kart pamięci (urządzenie ma wbudowane 16 GB). Lepiej wygląda za to możliwość przeglądania stron internetowych, które wczytują się szybko i działają płynnie. Brakuje jedynie obsługi elementów flash, które wykorzystywane są do tworzenia niektórych, ruchomych elementów (reklamy, mapki, gry).

Jakość rozmów stoi na przyzwoitym poziomie, tak samo jak zasięgu 2G (GSM). Gorzej z aplikacją przeznaczoną do dzwonienia. Pozbawiona jest ona funkcji tzw. Smart Dialera, czyli możliwości wyboru kontaktu poprzez wstukanie pierwszych liter jego nazwy (podobnie do pisania na starych telefonach ze słownikiem T9). Jej obecność na innych systemach jest od dawna standardem i tutaj bardzo tego brakuje.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon działa dzięki dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu 1,5 Ghz i wspartemu przez 1 GB RAM-u. Takie połączenie jest aż nadto wystarczające dla Windows Phone 8 i zapewnia idealną pracę systemu. Wyzwaniem dla niego nie są też żadne gry dostępne w sklepie Microsoftu, chociaż tych jest znacznie mniej niż na konkurencyjne platformy.

Bateria

Bateria pozwala na jeden dzień pracy, jednak korzystanie z Internetu przy maksymalnym podświetleniu ekranu może skrócić ten czas do zaledwie trzech godzin, co jest bardzo słabym wynikiem. Równie szybko telefon można rozładować grając lub oglądając filmy.

Podsumowanie

To dobre urządzenie z nieskomplikowanym systemem operacyjnym. Jego prostota obsługi może być dla wielu mniej zaawansowanych użytkowników kluczową cechą. Należy jednak pamiętać, że HTC zaprzestało produkcji telefonów z Windows Phone, więc wsparcie wyprodukowanych modeli jest niewielkie. Ponadto Nokie Lumie oferują znacznie więcej dodatków producenta (np. nawigację offline).

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close