Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Huawei Ascend W1

Chiński smartfon z Windows Phone 8 ze średniej półki cenowej z 2013 roku. Słuchawka charakteryzuje się niezłym stosunkiem jakości do ceny i stanowi bezpośrednią konkurencję dla HTC 8S lub tańszych modeli Nokia Lumia.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Huawei W1 wykonano z pokrytego gumą plastiku oraz wzmacnianego szkła nieznanego pochodzenia. Całość jest dobrze spasowana i sprawia eleganckie wrażenie. Uwagę przykuwa wystający obiektyw aparatu, który ciekawie urozmaica pokrywę baterii. Niewielkie rozmiary słuchawki umożliwiają jej obsługę jedną ręką, co dla wielu osób może być sporą zaletą. Do tego obudowa dostępna jest w aż czterech wariantach kolorystycznych.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone 8 oferuje trochę więcej funkcji, niż starsza wersja. Dodano do niego kilka nowych opcji, jednak główne zmiany dotknęły głębszych warstw oprogramowania, dzięki czemu tworzyć na niego można bardziej rozbudowane aplikacje i gry. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do programów, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z grami i aplikacjami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona. Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth czy pasku powiadomień. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć.

Lekki niedosyt pozostawia niewielka liczba dodatków od producenta, szczególnie w porównaniu do smartfonów firmy Nokia (dającej np. nawigację offline czy radio internetowe).

Wyświetlacz

Wykorzystany panel IPS LCD nie odstaje od ekranów konkurencji. Rozdzielczość 480 x 800 pikseli w przypadku czterech cali sprawdza się całkiem nieźle, chociaż pojedyncze punkty obrazu są trochę widoczne. Odwzorowanie kolorów, kąty widoczności oraz jasność są bez zarzutu. Niestety, bardzo słabo prezentuje się czytelność w słońcu, która utrudnia komfortowe korzystanie z urządzenie poza pomieszczeniami lub np. robienie zdjęć krajobrazów w ładną pogodę.

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i robi znośne zdjęcia. Nie jest to jednak poziom np. Nokii Lumii 620. W oczy rzuca się stosunkowo niski poziom detali po powiększeniu fotografii. Kolory są jednak zazwyczaj odwzorowane poprawnie (poza sporadycznymi wyjątkami dotyczącymi zieleni), a uchwycone obiekty wyraźne. W gorszym oświetleniu aparat wspiera diodowa lampa błyskowa, ale spadek jakości i tak jest widoczny, objawiając się jeszcze niższą szczegółowością zdjęć i wyższym poziomem kolorowego szumu.

Kamerka nagrywa wideo w niezbyt imponującej rozdzielczości HD (720p). Jakość filmików jest jednak bardzo przyzwoita. Spokojnie nadają się do odtwarzania na telewizorze, ale pamiętać trzeba, żeby nagrywać je w dobrych warunkach oświetleniowych, bo w innym przypadku ich szczegółowość drastycznie spada.

-~- Multimedia i Internet -~-

Ze względu na niewielki ekran i ograniczenia systemu operacyjnego W1 trudno uznać za wymarzony sprzęt multimedialny. Cztery cale to niewiele i oglądanie na nich dłuższych filmów jest średnio komfortowe. Telefon ma też problemy z otwieraniem wideo w rozdzielczości Full HD, nie wspiera plików DivX i XviD oraz nie radzi sobie również z napisami. Żadnych zastrzeżeń nie można za to mieć do przeglądarki internetowej. Strony wczytują się szybko, a wbudowany Internet Explorer dobrze spełnia swoje zadanie. Niestety, nie obsługuje on jednak elementów flash (np. mapki, animacje, gry), a bardziej wymagającym użytkownikom może też brakować łączności 4G LTE przyspieszającej transmisję danych.

Pod względem jakości odtwarzanego w słuchawkach dźwięku Huawei W1 wypada bardzo przeciętnie. Najbardziej odczuwalna jest niska głośność muzyki oraz słaby bas. Wbudowany odtwarzacz oferuje tylko podstawowe funkcje i znacznie odbiega pod tym względem od androidowej konkurencji. Nie powala też ilość wbudowanej pamięci. 4 GB, z czego dostępne dla użytkownika jest raptem 1.9 GB to bardzo mało jak na smartfona (kilkaset piosenek). Na szczęście, telefon obsługuje karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Urządzenie wyposażono w dwurdzeniowy procesor taktowany 1,2 Ghz i 512 MB RAM-u. Takie podzespoły zapewniają bezproblemową pracę systemu, który działa płynnie i szybko. Telefon dobrze radzi sobie ze wszystkim grami na Windows Phone, których niestety jest stosunkowo niewiele.

Bateria

Energooszczędny procesor, mały ekran i spore ogniwo powodują, że smartfon wytrzymuje 2 dni standardowej pracy (Internet, filmy, muzyka, portale społecznościowe). To bardzo dobry wynik, który pozytywnie odróżnia się na tle konkurentów. Trochę gorzej wypada za to czas rozmów wynoszący ok. 8-9 godzin, czyli nieznacznie poniżej smartfonowej średniej.

Podsumowanie

Niewielu chińskich producentów decyduje się na tworzenie smartfonów z Windows Phone, co jest zasługą Microsoftu dbającego o jakość urządzeń z tym systemem. Gdyby nie Nokie Lumie, to byłby to niezły, prosty w obsłudze telefon za bardzo rozsądne pieniądze. Niestety, pod każdym względem wypada on gorzej od słuchawek Nokii, które poza sprzętową przewagą (lepszy ekran i aparat) mają też znacznie bogatsze oprogramowanie. Z tego powodu warto rozważyć np.niedrogą Nokię Lumię 620 lub wyróżniającego się HTC 8S.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button