Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Huawei MediaPad 7 Lite

Tani tablet z Androidem z 2012 roku. Urządzenie charakteryzuje się niską ceną, dobrym wykonaniem, bardzo przeciętną wydajnością i łącznością 3G, dzięki której można z niego zrobić alternatywę dla smartfona. Dopisek „Lite” w nazwie oznacza, że tablet ten został uproszczony względem innych modeli w serii, przez co producent musiał pójść na pewne kompromisy dotyczące np. podzespołów.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

MediaPad 7 Lite sprawia wrażenie droższego, niż jest w rzeczywistości. Obudowa w większości została zrobiona z aluminium i tylko niektóre elementy są plastikowe. Ekran przykryto hartowanym szkłem, które poprawnie spełnia swoje zadanie. Tablet jest przy tym dosyć zgrabny, ale niezbyt lekki i dosyć gruby. Produkt Huawei waży o 140 gramów więcej i jest o 3 mm grubszy od wyposażonego w tej samej wielkości ekran Pentagrama Quadra 7 Ultra Slim. Mimo to, jego stosunkowo poręczne rozmiary umożliwiają przenoszenie go w kieszeni marynarki czy niewielkiej, damskiej torebce. Oczywiście, rozmawiając przez niego wygląda się trochę komicznie, więc funkcja dzwonienia to tylko dodatek, aczkolwiek niekiedy bardzo pomocny (np. w razie uszkodzenia telefonu).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Tablet działa na Androidzie 4.0, który został nieznacznie zmodyfikowany przez Huawei. Zmiany producenta są całkiem praktyczne, a jednocześnie nieprzesadne (w przeciwieństwie do np. TouchWiza Samsunga). Z najciekawszych modyfikacji warto wspomnieć o przerobionym panelu powiadomień oraz opcji schowania paska z przyciskami systemowymi. Wizualnie, interfejs nie został zmieniony i wygląda tak, jak stworzyło go Google. Producent dorzucił też kilka aplikacji (np. pakiet biurowy i czytnik książek elektronicznych). Są też narzędzia wbudowane w Androida, takie jak: sklep z aplikacjami, przeglądarka internetowa, Youtube, klient e-mail i inne. Niestety, stosunkowo nieświeża wersja systemu operacyjnego może z czasem doprowadzić do problemów z uruchomianiem nowych gier i aplikacji.

Należy też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. ośmiocalowa Toshiba Encore).

Wyświetlacz

Ekran jest dosyć przeciętny, ale niewymagający użytkownik powinien być z niego zadowolony. Rozdzielczość 1024 x 600 pikseli w przypadku siedmiocalowego panelu to niewiele (czcionki są lekko poszarpane), ale w zupełności wystarczy do w miarę komfortowego korzystania z multimediów i Internetu. Pozostałe parametry obrazu, to typowa, średnia półka. Kąty widoczności, jasność, kontrast i nasycenie kolorów nie są złe, ale na pewno mogłoby być lepiej. Niedosyt pozostawia też czytelność panelu w słońcu, która powoduje, że korzystanie z tabletu poza pomieszczeniami jest znacznie utrudnione.

-~- Aparat -~-

Huawei MediaPad 7 Lite wyposażono w marnej jakości matrycę 3,2 Mpix, która niestety robi beznadziejne zdjęcia. Widać na nich niewiele detali, są nieostre, mają niski kontrast i niezbyt dobrze odwzorowane kolory. Do tego wokół jasnych obiektów (np. białych) widoczna jest poświata, która dodatkowo obniża czytelność fotografii. Aparat nie obsługuje też funkcji autofocus, więc fotografowanie bliskich obiektów jest znacznie utrudnione (zdjęcia wychodzą nieostre). Z kolei brak diody doświetlającej przeszkadza podczas fotografowanie w gorszych warunkach oświetleniowych. Drażni też umieszczenie obiektywu w rogu, a nie na środku obudowy, przez co obraz jest przesunięty względem położenia urządzenia.

Kamerka pozwala na nagrywanie filmików w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, ale ich jakość jest mierna. Obrazowi brakuje detali, a do tego co chwila kolory zmieniają się na żółte, ze względu na problemy z poprawnym ustawieniem balansu bieli przez tablet.

Przednia kamerka 0,3 Mpix jest jeszcze gorsza od tylnej i nadaje się tylko do prowadzenia wideorozmów. Rejestruje ona pozbawiony szczegółów i nieostry obraz.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tablet znośnie radzi sobie z większością powierzonych mu zadań. Wbudowany odtwarzacz wideo bez problemu otwiera popularne pliki DivX i XviD oraz dołączone do nich napisy. Niestety, brakuje mu wsparcia dla rozdzielczości Full HD, a dosyć kiepski ekran negatywnie wpływa na jakość obrazu. W konsekwencji, użytkownik musi ograniczać się do materiałów HD, a i te nie są wyświetlane w pełnej okazałości (ze względu na rozdzielczość wyświetlacza). Przeglądarka internetowa działa co najwyżej przeciętnie i nie obsługuje elementów flash (niektórych mapek, gier i animacji). Niewielka wydajność daje o sobie znać na przeładowanych grafikami stronach. Sporą zaletą jest jednak wbudowany modem 3G, dzięki któremu tablet z Internetem łączy się podobnie do smartfona i użytkownik nie jest skazany na korzystanie z lokalnych sieci Wi-Fi (o ile w gadżecie umieścił kartę SIM operatora).

Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest poprawna. Przemyślano położenia głośnika, dzięki czemu jego zakrycie dłonią jest utrudnione. Niestety, przeszkadzać może brak wbudowanego radia FM, które przydaje się np. podczas wyjazdów. Wbudowane 8 GB pamięci (dostępne dla użytkownika ok. 6 GB) wystarczy na zapisanie kilku filmów w zadowalającej jakości lub kilku tysięcy piosenek. Jeśli jednak Media Pad 7 Lite porównać do konkurencji, to powyższą pojemność uznać trzeba za niewielką. Na szczęście, tablet też obsługuje karty microSD.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Tablet korzysta z niezbyt wydajnego, jednordzeniowego procesora 1,2 Ghz oraz 1 GB pamięci RAM. Jest to dosyć egzotyczny układ, który może mieć problemy z kompatybilnością w przypadku gier. Niestety, brak wydajności towarzyszy użytkownikowi przez cały czas pracy z tabletem, co oznacza, że nawet korzystając z interfejsu lub aplikacji zdarzają się spowolnienia i zastoje w wykonywaniu poleceń.

Bateria

Czas pracy na baterii pozostawia spory niedosyt. Tablet pozwala na przeglądanie Internetu przez Wi-Fi przez około 5 godzin (w zależności od jasności wyświetlacza). W przypadku 3G czas ten skraca się o około połowę, co jest wręcz tragicznym wynikiem. Niestety, np. iPad Mini bije rezultat tego urządzenia trzykrotnie.

Podsumowanie

Tablety umożliwiające wykonywanie połączeń głosowych to dosyć rzadkie zjawisko. Zaskakujące jest też dobre wykonanie urządzenia, które zdarza się stosunkowo rzadko w przypadku chińskich modeli. Szkoda jednak, że poza ww. cechami MediaPad 7 Lite trudno uznać za interesujący. Dziwić też może zastosowanie przydomka „lite” (ang. lekki), skoro tablet ten jest jednym z cięższych w kategorii siedmiocalowców. Z kolei jego stosunkowo powolne działanie oraz beznadziejne kamerki powodują, że warto rozejrzeć się za urządzeniami konkurencji. Dobrą alternatywą może być w tym przypadku np. prosty w obsłudze iPad Mini lub niezawodny i wydajny Asus Nexus 7.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button