Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Kazam Thunder Q4.5

Smartfon z Androidem ze średniej półki cenowej, z początku 2014 roku. Charakterystyczną cechą modeli tej firmy jest świetnym stosunek jakości do ceny, który jednak wiąże się z pewnymi kompromisami (np. niską rozdzielczością ekranu). Urządzenie to jest też znane pod nazwą Kazam Thunder Q4.5 i stanowi rozmiarowy kompromis między dużym Plus Kazam 5, a małym i tanim Kazam 4. Szkoda jednak, że operator, który jest liderem technologii LTE w Polsce utożsamia się z modelem nieobsługującym tej technologii (nawet jeśli jest to budżetowiec). Ciekawostką jest za to nazwa całej serii, która nawiązuje do magicznej energii zamkniętej w jakimś pojemniku.

Warto też wspomnieć o historii firmy Kazam, którą założyli byli pracownicy HTC, a jej siedziba mieści się w Londynie. Istotny jest też fakt, że Plus nie uczestniczy w tworzeniu urządzeń, mimo że nazwa sugeruje coś innego.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawkę wykonano z matowego, przeciętnej jakości plastiku, który dobrze leży w dłoni i jest dosyć oporny na zarysowania. Wyświetlacz chroni z kolei szkło bliżej nieokreślonego pochodzenia. Wizualnie smartfon prezentuje się bardzo klasycznie i trochę nudno. Trzeba jednak przyznać, że pomimo niskiej ceny jest on dosyć elegancki i może się podobać. Jedynie plastikowa krawędź przypominająca metal, psuje trochę efekt i sprawia wrażenie taniej. Niestety, spora ramka otaczająca ekran powoduje z kolei, że telefon jest większy, niż wskazuje na to jego wielkość ekranu. Fakt ten nieznacznie utrudnia jego obsługę jedną ręką, aczkolwiek i tak jest on mniejszy niż zdecydowana większość flagowych modeli konkurencji.

-~- Menu i aplikacje -~-

Urządzenie korzysta z niemal niezmodyfikowanego Androida 4.2. Producent delikatnie zmienił tylko aplikację aparatu oraz zaimplementował funkcję obsługi dwóch kart SIM. Poza tym system wygląda tak, jak stworzyło go Google. Dla jednych to olbrzymia zaleta, dla innych wada. Sporym plusem jest płynność działania interfejsu. Ponadto oprogramowanie jest wolne od jakichkolwiek zbędnych aplikacji. Jest w nim przeglądarka, e-mail, usługi Google, odtwarzacz wideo, muzyki i niewiele więcej. Jest to zaletą, gdy ktoś wszelkie dodatkowe narzędzia chce doinstalować sobie sam. Gorzej, jak ktoś lubi, gdy to producent zapewnia potrzebne aplikacje zaraz po wyjęciu sprzętu z pudełka. Nie wszystkim musi też przypaść do gustu zbytnia prostota systemu Google, który bez nakładki pozbawiony jest wielu zmian w interfejsie.

Niestety, niszowy producent raczej nie zapewni odpowiedniego wsparcia aktualizacyjnego swoim urządzeniom, co z czasem może uniemożliwić uruchamianie na smartfonie najnowszych gier oraz aplikacji.

Wyświetlacz

Jeśli wziąć pod uwagę cenę opisywanego modelu, to wykorzystany w nim ekran 4.5 cala o rozdzielczości 480 x 854 pikseli uznać można za dobry. Fakt, wyświetlany na nim obraz jest dosyć poszarpany i trochę nieostry, ale nie można go nazwać słabym. Pozostałe parametry wyświetlacza są dosyć przeciętne z nieznacznym wskazaniem na dobre. Odwzorowanie kolorów jest poprawne, chociaż mogłyby być one trochę bardziej nasycone. Z kolei jasność panelu jest satysfakcjonująca, dzięki czemu korzystanie z telefonu poza pomieszczeniami jest w miarę komfortowe. Niedosyt pozostawiają za to głębia czerni (która bardziej przypomina szarość) oraz niski kontrast, który daje się we znaki podczas oglądania na telefonie filmów.

-~- Aparat -~-

Ten element Kazama 4.5 zupełnie się nie sprawdza. Pomimo 8 Mpix zrobione nim zdjęcia są brzydkie, pozbawione detali, zamglone i mają źle odwzorowane, zbyt czerwone kolory. Na szczęście, aparat wyposażono chociaż w autofocus, dzięki któremu bliskie obiekty wychodzą ostre (np. tekst w zeszycie). Przydaje się również podwójna dioda doświetlająca, która jest w stanie skutecznie oświetlić niezbyt duży kadr. Niestety, Kazam 4.5 zupełnie nie nadaje się do fotografowania nocnych krajobrazów, gdyż wychodzą one ciemne, nieczytelne i pozbawione szczegółów.

Przeciętnie prezentują się nagrywane telefonem filmiki w rozdzielczości HD (720p). Ich szczegółowość i płynność są akceptowalne, ale również w tym przypadku aparat ma problemy z poprawnym odwzorowaniem kolorów.

-~- Multimedia i Internet -~-

W tego typu zastosowaniach Plus Kazam 4.5 sprawdza się całkiem nieźle. Ekran 4.5 cala jest jeszcze na tyle mały, że jego stosunkowo niska rozdzielczość nie jest bardzo widoczna (w przeciwieństwie do Kazama 5). Wbudowany odtwarzacz wideo radzi sobie z popularnymi plikami DivX oraz XviD, a znośny ekran uprzyjemnia oglądania na nim nawet dłuższych filmów.

Również przeglądarka internetowa poprawnie spełnia swoje zadanie. Działa szybko i sprawnie wczytuje nawet rozbudowane strony internetowe. Jedynie wyświetlacz mógłby mieć w tym przypadku trochę większe zagęszczenie pikseli, dzięki któremu tekst byłby czytelniejszy. Nie mniej, Kazam 4.5 (jak na swoją cenę) całkiem nieźle sprawuje się w roli przenośnej przeglądarki internetowej, o ile komuś nie przeszkadza brak wspomnianej we wstępie łaczności 4G LTE.

Podobnie sprawa się ma z odtwarzaczem muzycznym, który jest prosty w obsłudze i minimalistyczny. Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest przeciętna, ale powinna zadowolić mniej wymagających użytkowników. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku stosunkowo niewielki rozmiar smartfona, dzięki któremu łatwo wsadzić go do nawet niedużej kieszeni. Niestety, zaledwie 2.7 GB dostępnej pamięci (z 4 GB wbudowanych w urządzenie) może okazać się niewystarczającą przestrzenią, której szybkie zabraknie po zainstalowaniu np. kilku gier. Taka ilość pozwala na zapisanie w telefonie ok. 500 piosenek lub dwóch filmów w rozdzielczości HD. Na szczęście, smartfon obsługuje karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Kazam 4.5 działa dzięki budżetowemu, czterordzeniowemu procesorowi taktowanemu 1.3 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Takie podzespoły zapewniają płynne działanie aplikacji, interfejsu oraz systemu. Nie ma też problemów z większością dostępnych na Androida gier, aczkolwiek tytuły z najbardziej zaawansowaną grafiką mogą się lekko przycinać obniżając komfort zabawy. Bardzo dobre wrażenie robi również ilość pamięci RAM, której jest całkiem dużo, jak na tak tani model. W efekcie, korzystanie z kilka aplikacji jednocześnie rzadko powoduje problemy ze stabilnością pracy telefonu i raczej nie zdarza się automatyczne zamykanie programów przez system.

Bateria

Czas pracy na baterii jest przeciętny biorąc pod uwagę przeciętne podzespoły urządzenia. Smartfon pozwala na odtwarzanie wideo przez trochę ponad 9 godzin lub przeglądanie Internetu przez ok. 7 godzin. Przekłada się to na jeden lub dwa dni pracy bez konieczności ładowania ogniwa. Oczywiście, czas ten można wydłużyć unikając korzystania z funkcji sieciowych i multimedialnych, ale raczej nie po to kupuje się smartfona.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że urządzenia marki Kazam cechują się rewelacyjnym stosunkiem jakości do ceny, a Kazam 4.5 jest na to doskonałym dowodem. Za kwotę znacznie poniżej 1000 zł klient otrzymuje niezawodnego smartfona ze sporym ekranem, dobrą wydajnością i nieźle wykonaną obudową. Oczywiście, w zamian trzeba pogodzić się ze słabym aparatem, niską rozdzielczością wyświetlacza i niepewnym wsparciem aktualizacyjnym, ale to nadal niewielka cena względem tego, co się dostaje. Jeśli jednak ktoś poszukuje budżetowej słuchawki bardziej renomowanego producenta, to powinien zastanowić się nad np. równie wydajnym HTC Desire 500 lub interesującą, aczkolwiek trochę droższą Motorolą Moto G.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button