Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Kazam Trooper X35

Malutki smartfon z niskiej półki cenowej z 2013 roku, który promowany jest przez sieć Plus. Model ten charakteryzuje się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Uznać go też można za pomniejszoną wersję modelu Plus Kazam 4. Ciekawostką jest nazwa całej serii, która nawiązuje do magicznej energii zamkniętej w jakimś pojemniku. Firma Kazam została założona przez byłych pracowników HTC, a jej siedziba mieści się w Londynie, więc Plus nie ma nic wspólnego z tworzeniem urządzeń. Dziwić może jednak, że operator, który jest liderem technologii LTE w Polsce utożsamia się z modelem, który nie obsługuje tej technologii (nawet jeśli jest to budżetowiec).

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Trudno uznać obudowę tego modelu za dzieło sztuki, gdyż jest ona bardzo przeciętna, wręcz nijaka. Słuchawkę wykonano z matowego plastiku, który w połączeniu z niewielkim rozmiarem urządzenia świetnie leży w dłoni, a sam telefon bez problemu obsługiwać można jedną ręką. Pomimo niskiej ceny, smartfon jest też dobrze spasowany i pod tym względem trudno mu cokolwiek zarzucić. Przeszkadzać jedynie może bardzo szeroka ramka nad i pod wyświetlaczem, która niepotrzebnie powiększa gabaryty słuchawki. Producent mógł się również pokusić o zabezpieczenie odstającego obiektywu aparatu, gdyż wystaje on poza obudowę i narażony jest na zarysowania.

-~- Menu i aplikacje -~-

Urządzenie korzysta z nieświeżego, prawie niezmodyfikowanego Androida 4.2. Producent delikatnie zmienił tylko aplikację aparatu oraz zaimplementował funkcję obsługi dwóch kart SIM. Należy jednak pamiętać, że telefon ma założoną częściową blokadę SIM-lock, więc jedna karta musi należeć do sieci Plusa. Poza tym system wygląda tak, jak stworzyło go Google. Dla jednych to olbrzymia zaleta, dla innych wada. Sporym plusem jest płynność działania interfejsu. Ponadto oprogramowanie jest wolne od jakichkolwiek zbędnych aplikacji. Jest w nim przeglądarka, e-mail, usługi Google, odtwarzacz wideo, muzyki i niewiele więcej. Jest to fajne, gdy ktoś wszelkie dodatkowe narzędzia chce doinstalować sobie sam. Gorzej, jak ktoś lubi, gdy to producent zapewnia potrzebne aplikacje zaraz po wyjęciu sprzętu z pudełka. Nie wszystkim musi też przypaść do gustu zbytnia prostota systemu Google, który bez nakładki pozbawiony jest wielu zmian w interfejsie.

Niestety, niszowy producent raczej nie zapewni odpowiedniego wsparcia aktualizacyjnego swoim urządzeniom, co z czasem może uniemożliwić uruchamianie na smartfonie najnowszych gier oraz aplikacji.

Wyświetlacz

Smartfon został wyposażony w mały ekran 3.5 cala o niezbyt wysokiej rozdzielczości 320 x 480 pikseli. Niestety, panel tej wielkości niezbyt dobrze nadaje się do pisania na klawiaturze ekranowej (szczególnie w przypadku osób z dużymi dłońmi). Wspomniane parametry powodują też, że wyświetlany obraz jest wyraźnie poszarpany, co negatywnie wpływa na czytelność czcionek np. w przeglądarce. Nie zachwycają również jego pozostałe cechy. Wyświetlane kolory są wyblakłe, a czerń jasna. We znaki dają się również wąskie kąty widoczności, a także niska czytelność w słońcu, przez którą korzystanie z urządzenia poza pomieszczeniami potrafi być problematyczne. Jeśli jednak wziąć pod uwagę bardzo niską cenę tego modelu, to na mankamenty ekranu można przymknąć oko.

-~- Aparat -~-

Producent zdecydował się na umieszczenie w tym modelu matrycy o rozdzielczości 3.2 Mpix. Niestety, zrobione telefonem zdjęcia są co najwyżej akceptowalne. W oczy rzucają się niezbyt dobrze odwzorowane, wpadające w zieleń kolory. Nie zachwyca też ogólna szczegółowość i kontrast fotografii, które znacznie odstają od konkurencyjnych Sony Xperii L lub Nokii Lumii 620. Co gorsza, na ciemniejszych ujęciach pojawia się sporo kolorowego szumu i dodatkowo spada liczba rejestrowanych detali. Sytuację nieznacznie ratuje dioda doświetlająca LED, która ma jednak niezbyt duży zasięg i jest w stanie oświetlić tylko bliskie obiekty.

Smartfon umożliwia nagrywanie filmików w rozdzielczości HD (720p), jednak również w tym przypadku trudno uznać ich jakość za zadowalającą. Najbardziej doskwierają ich niska szczegółowość i jakość dźwięku oraz znaczna kompresja obrazu, przez którą stają się one mniej wyraźne. Jeszcze gorzej prezentują się nagrania nocne, gdyż ich szczegółowość jest znikoma.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tak małe urządzenia mają być wygodne w obsłudze, kompaktowe i w razie potrzeby umożliwić korzystanie z Internetu. To wszystko odbywa się jednak kosztem ich multimedialnych możliwości. W tym przypadku jest podobnie – mały, niespecjalny ekran niezbyt dobrze nadaje się do oglądania na nim filmów. Nie mniej, fabryczny odtwarzacz wideo otwiera popularne pliki DivX oraz XviD, a w razie potrzeby zastąpić go można bardziej rozbudowanymi aplikacjami tego typu. Trzeba mieć jednak świadomość, że Kazam 3 ma problemy z płynnym odtwarzaniem materiałów HD oraz Full HD.

Jako przenośna przeglądarka internetowa Kazam 3 sprawuje się bardzo przeciętnie, głownie ze względu na mały wyświetlacz i jego niską rozdzielczość, która obniża czytelność wyświetlanych treści. Na szczęście, sam telefon całkiem szybko wczytuje strony internetowe oraz płynnie je obsługuje (powiększanie, przewijanie). Szkoda za to, że smartfon nie został wyposażony w przyspieszającą Internet mobilny łączność 4G LTE, z której słynie promujący go operator – Plus.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach brzemienia jest poprawna, aczkolwiek nie zadowoli ona wymagających użytkowników. Z kolei wbudowany odtwarzacz nie oferuje zbyt wielu funkcji, ale jest prosty w obsłudze i niezawodny. Duży niedosyt pozostawiają za to zaledwie 4 GB wbudowanej pamięci, z których użytkownik ma dostęp do około dwóch. Taka ilość może wydawać się mała, jak na urządzenie z 2013 roku, ale umożliwia zapisanie na telefonie ok. 400 piosenek lub 2 filmów w rozdzielczości HD. Dobrze jednak, że słuchawka obsługuje karty microSD (do 32 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Smartfon działa dzięki budżetowemu, dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM. Jak na tak tani sprzęt są to przyzwoite parametry, które pozwalają na poprawną pracę systemu oraz większość aplikacji. Użyty procesor może mieć jednak problemy z zapewnieniem płynnego działania rozbudowanych graficznie gier. Z kolei bardzo ograniczona pamięć RAM może okazać się kłopotliwa podczas korzystania z wielu programów jednocześnie. W takiej sytuacji pojawić się mogą spowolnienia w działaniu urządzenia, a także system może automatycznie wyłączać uruchomione procesy w celu zwolnienia zasobów.

Bateria

Pod względem czasu pracy na baterii Plus Kazam 3 wypada przeciętnie. Niewielkie ogniwo 1300 mAh rekompensowane jest przez mały ekran oraz niezbyt wysoką wydajność. W efekcie, smartfon bez ładowania jest w stanie wytrzymać trochę ponad jeden dzień pracy. Szkoda jednak, że słuchawka umożliwia prowadzenie rozmów przez zaledwie 4-5 godzin, co dla wielu osób będzie wynikiem znacznie poniżej oczekiwań.

Podsumowanie

W kategorii tanich smartfonów z ekranami poniżej 4 cali, Plus Kazam 3 ze swoją specyfikacją nie ma większej konkurencji. Za bardzo małe pieniądze klient otrzymuje w tym przypadku znośny, dwurdzeniowy procesor, nieźle wykonaną (aczkolwiek nieciekawą) obudowę oraz obsługę dwóch kart SIM jednocześnie. Niestety, w dobie dużych smartfonów znalezienie lepszego, tak kompaktowego urządzenia okazuje się dosyć trudne. Z tego względu użytkownikom pozostają jedynie alternatywy w postaci np. lepiej wykonanych, starszych modeli Sony (np. Xperia Miro) lub działająca na Windows Phone Nokia Lumia 620. Jednak w obu tych przypadkach pogodzić się trzeba z brakiem obsługi dwóch kart SIM jednocześnie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button