Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Kazam TV 4.5 – smartfon i telewizor w jednym

To uczucie, gdy spieszysz się do domu na film w telewizji, ulubiony program lub mecz i okazuje się, że nie zdążysz. A jakby tak mieć bezpłatną telewizję naziemną zawsze przy sobie? Na podobne pytanie odpowiedział Kazam tworząc Kazam TV 4.5, czyli pierwszego w Europie smartfona z wbudowaną obsługą cyfrowego standardu DVB-T w rozdzielczości HD. Poza tą jedną cechą jest to budżetowy Kazam Thunder Q4.5. Oba modele oferują świetny stosunek jakości do ceny i pozwalają na komfortową pracę (w przeciwieństwie do wielu innych modeli niszowych producentów).

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon został wykonany z plastiku oraz wzmacnianego szkła, które chroni ekran. Tworzywo sztuczne, z którego wykonano pokrywę baterii oraz boki słuchawki jest przeciętnej jakości. Dobrze jednak, że ma matową fakturę, dzięki której dobrze leży w dłoni i niezbyt mocno widać na nim rysy oraz ślady palców. Cieszy również, że pomimo lekko odstającego obiektywu aparatu, samo szkiełko jest schowane, co chroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Nie zachwyca za to wytrzymałość pokrywy baterii – jest bardzo giętka i sprawia słabe wrażenie. Należy jednak pamiętać, że Kazam TV 4.5 to smartfon z najniższej półki cenowej i decydując się na niego trzeba być gotowym na pewne ustępstwa.

Sam telefon jest całkiem poręczny, aczkolwiek dosyć duży jak na ekran 4.5 cala. Na jego rozmiar negatywnie wpływa szeroka ramka nad i pod wyświetlaczem. Co gorsza, ta dolna w całości została zagospodarowana na przyciski dotykowe, więc nie można trzymać wygodnie za nią np. podczas oglądania filmów. Niemniej, korzystanie ze smartfona jedną dłonią jest w miarę wygodne, w czym pomaga również niewielka masa sprzętu (123 gramy).

Szkoda tylko, że Kazam TV 4.5 wizualnie niczym się nie wyróżnia. Obudowa jest obła, i jej górna część może kojarzyć się z iPhone’em. Natomiast z tyłu znajduję się jedynie podwójna dioda doświetlająca LED, obiektyw aparatu oraz kratka głośnika. Ta ostatnia została ulokowana dosyć niefortunnie, gdyż łatwo ją zasłonić np. podczas grania lub oglądania telewizji.

-~- Menu i aplikacje -~-

Urządzenie korzysta z niemal niezmodyfikowanego Androida 4.4, co już samo w sobie jest niecodzienne i trzeba uznać to za zaletę. Niestety, wielu niszowych producentów nadal korzysta z przestarzałych wersji Androida (najczęściej 4.2) i raczej nieszybko się to zmieni. O systemie trudno napisać coś wyjątkowego, gdyż Kazam jedynie delikatnie zmienił aplikację aparatu, dodał program do oglądania telewizji oraz zaimplementował funkcję obsługi dwóch kart SIM. Należy jednak pamiętać, że telefon ma założoną częściową blokadę SIM-lock, więc jeden numer musi należeć do sieci Plusa. Poza tym system wygląda tak, jak stworzyło go Google. Dla jednych to olbrzymia zaleta, dla innych wada. Sporym plusem jest płynność działania interfejsu. Ponadto oprogramowanie jest wolne od jakichkolwiek zbędnych aplikacji. Jest w nim przeglądarka, e-mail, usługi Google, odtwarzacz wideo, muzyki i niewiele więcej. Jest to zaletą, gdy ktoś wszelkie dodatkowe narzędzia chce doinstalować sobie sam. Gorzej, jak ktoś lubi, gdy to producent zapewnia potrzebne aplikacje zaraz po wyjęciu sprzętu z pudełka. Nie wszystkim musi też przypaść do gustu zbytnia prostota systemu Google, który bez nakładki pozbawiony jest wielu zmian w interfejsie.

O ile fabryczna wersja systemu zasługuje na pochwałę i stanowi sporą zaletę Kazam TV 4.5, tak jego późniejsze wsparcie aktualizacyjne może wzbudzać pewne obawy. Niestety, niszowi producenci rzadko poświęcają należytą uwagę swoim urządzeniom, co z czasem może prowadzić do problemów z działaniem nowych gier i aplikacji oraz niebezpieczeństw związanych z lukami bezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać, że Android nie jest tak intuicyjny, jak np. iOS lub Windows Phone, co może być istotne w przypadku mniej obytych z technologiami użytkowników.

Wyświetlacz

Smartfon został wyposażony w wyświetlacz IPS LCD 4.5 cala o niezbyt wysokiej rozdzielczości 480 x 854 pikseli. W efekcie, wyświetlany obraz jest lekko poszarpany, co negatywnie wpływa na czytelność bardzo małych czcionek np. w przeglądarce oraz grafikę w grach. Sytuację ratują jednak pozostałe parametry panelu. Ekran jest jasny, a dzięki temu czytelny w słońcu. Żadnych zastrzeżeń nie wzbudzają też kąty widoczności oraz kolory, które są żywe i w miarę naturalne. Jedynie czerń i kontrast mogłyby być trochę wyższe, ale w urządzeniu za kilkaset złotych trudno oczekiwać jakości znanej z flagowych smartfonów konkurencji.

-~- Aparat -~-

Niestety, to zdecydowanie jedna z głównych wad opisywanego modelu. Aparat ma 5 Mpix i robi niespecjalne zdjęcia. Najbardziej dają się we znaki problemy z poprawnym ustawianiem ostrości, wyblakłe kolory, słaba dynamika (objawia się łunami w pobliżu źródeł światła) oraz niski poziom szczegółowości. Sytuacja ulega dodatkowemu pogorszeniu w ciemniejszym otoczeniu. Wtedy do powyższych wad dochodzi kolorowy (cyfrowy) szum, spada liczba rejestrowanych detali, a do tego telefon potrzebuje kilku sekund na ustawienie ostrości. Cieszy za to obecność całkiem mocnej, podwójnej diody LED, która nieźle doświetla scenę oraz może pełnić rolę latarki.

Niewiele lepiej wypadają nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości HD (720p). Ich szczegółowość oraz płynność pozostawiają sporo do życzenia. Co gorsza, również w trakcie rejestrowania obrazu telefon ma problemy z szybkim, a co ważniejsze poprawnym ustawianiem ostrości.

-~- Multimedia i Internet -~-

Pomijając telewizję (o której później), Kazam TV 4.5 w zastosowaniach multimedialnych sprawdza się dobrze, ale bez rewelacji. Spory, niezłej jakości ekran nadaje się do oglądania na nim filmów oraz seriali. Ułatwia to również wbudowany odtwarzacz, który obsługuje popularne formaty DivX oraz XviD. Jeśli jednak komuś zależy na bardzo dużym ekranie, to lepszym wyborem może okazać się podobny cenowo, jednak sporo starszy Samsung Galaxy Note z rysikiem.

Funkcje internetowe są dosyć standardowe, jak na smartfona z Androidem. Fabryczna przeglądarka to Chrome, który szybko wczytuje strony i płynnie je obsługuje. Jeśli jednak komuś nie przypadnie on do gustu, to w sklepie z aplikacjami są dostępne liczne alternatywne programy tego typu. Niestety, spory niedosyt pozostawia brak łączności 4G LTE, która jest mocno promowana przez wyłącznego dystrybutora tego modelu, czyli Plusa. Bez niej użytkownik musi korzystać z wolniejszego standardu 3G, aczkolwiek w tak tanim telefonie nie jest to duża wada.

Jako przenośny odtwarzacz muzyczny Kazam TV 4.5 sprawuje się bardzo dobrze. Jakość dźwięku w słuchawkach jest zadowalająca. Brzmienie jest czyste i klarowne, co powinno przypaść do gustu większości użytkowników. Złego słowa nie można też powiedzieć o głośniku, który jest bardzo głośny, aczkolwiek przy pełnej mocy brakuje mu basu i charczy. Trochę jednak szkoda, że producent nie zdecydował się na nagłośnienie stereo, które podniosłoby komfort oglądania telewizji bez podłączania słuchawek. Minus Kazamowi należy się również za konieczność podłączania słuchawek, by móc słuchać radia. W większości telefonów są one potrzebne, gdyż pełnią rolę anteny. Jednak w tym przypadku antena jest wbudowana w obudowę i mogłaby pełnić tę rolę.

Niestety, zdecydowanie największym problemem związanym z multimediami jest bardzo ograniczona pamięć wewnętrzna. Z zaledwie 4 GB użytkownik ma dostęp do tylko 1.3 GB. Telefon jest więc w stanie zmieścić kilkaset piosenek lub jeden film w rozdzielczości HD. Dobrze chociaż, że smartfon obsługuje karty microSD do 32 GB.

Telewizja

Tytułowa funkcja niniejszego modelu. Smartfon współpracuje z cyfrowym standardem DVB-T, czyli tym używanym w Polsce. W lewym górnym rogu obudowy znajduje się teleskopowa antenka, której wysunięcie jest konieczne do uzyskania akceptowalnego odbioru. Trzeba jednak uważać, by jej nie złamać. By oglądać telewizję należy włączyć autorską aplikację CTV. Jej interfejs jest dosyć siermiężny i nie do końca pasuje do reszty wyglądu Androida. Z drugiej jednak strony, obsługa programu jest bardzo prosta, a do tego pozwala on nawet nagrywanie audycji. Skanowanie kanałów odbywa się automatycznie – w centrum Warszawy telefon wykrył ich kilkadziesiąt (w tym TVP1 HD, TVP 2 HD, TVN HD, Polsat itd.), aczkolwiek część z nich jest kodowana (podobnie jak na zwykłych telewizorach). Niedostępne są również stacje radiowe, mimo że widać je na liście programów.

Niestety, jakość obrazu zależy od wielu czynników. O ile w centrum Warszawy zakłóceń jest niewiele i da się komfortowo oglądać niemal wszystkie programy (zwłaszcza te w HD), tak w ruchu lub na przedmieściach siła sygnału często jest za słaba, by dało się cokolwiek obejrzeć. Będąc pod Warszawą, nawet na świeżym powietrzu telefon rzadko łapał sygnał. Pozwala to przypuszczać, że Kazam TV 4.5 raczej nie sprawdzi się w roli telewizora podczas wypadu pod namiot, ale może okazać się przydatny podczas przerwy w pracy lub szkole. Funkcja ta może też ucieszyć osoby pracujące w recepcji lub sprzedawców, gdy mają wolną chwilę. Warunkiem koniecznym jest jednak silny sygnał w danym miejscu, a z tym bywa różnie w mniejszych miejscowościach.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Budżetowy czterordzeniowy procesor taktowany 1.3 GHz oraz jedynie 512 MB pamięci RAM sugerują zadowalającą wydajność. Niestety, nie zawsze jest to prawda. System i aplikacje działają w miarę płynnie i spadki w płynności zdarzają się jedynie sporadycznie. Problemy zaczynają się jednak podczas korzystania z kilku programów jednocześnie. W takiej sytuacji telefon automatycznie wyłącza pulpit, przez co po zminimalizowaniu lub wyłączeniu aplikacji trzeba chwilę poczekać na jego wczytanie. Kazam TV 4.5 ma też kłopoty z płynną obsługą bardziej zaawansowanych graficznie gier. Po nagrzaniu podzespołów zdarzają się przycięcia uniemożliwiające zabawę, wiele tytułów działa też ze znacznie obniżoną szczegółowością oprawy wizualnej (aczkolwiek animacja jest w nich płynna). Trzeba jednak pamiętać o bardzo niskiej cenie urządzenia i fakcie, że przewyższa on wydajnością liczne budżetowce konkurencji.

Bateria

Pozytywnie zaskakuje czas pracy na jednym ładowaniu. Pomimo stosunkowo niewielkiego ogniwa (1800 mAh), telefon bez problemu wytrzymuje dzień intensywnej pracy (Internet, komunikatory, rozmowy głosowe, gry). Po ograniczeniu korzystania z multimediów wynik ten można wydłużyć do dwóch lub nawet trzech dni. Trochę gorzej prezentuje się czas działania telewizji, który przy maksymalnym podświetleniu wynosi ok. 4 godziny. Z jednej strony to sporo, jednak z drugiej może się okazać, że bateria rozładuje się przed końcem dłuższej podróży.

Obsługa dwóch kart SIM

Istotną funkcją tego modelu jest też obsługa dwóch kart SIM jednocześnie. Niestety, tylko główny numer może korzystać z łączności 3G i właśnie na to gniazdo założona jest blokada SIMlock (na sieć Plus). Drugi numer może być od dowolnego operatora. Sama funkcja dual-SIM działa bez zarzutu. Na pasku stanu wyświetlony jest aktualny zasięg obu kart, a w ustawieniach można ustalić, które zadania mają być wykonywane z poszczególnych numerów (np. rozmowy głosowe, Internet). Niestety, podczas rozmowy tylko aktualnie używany numer jest aktywny, a na drugi nie można się dodzwonić.

Podsumowanie

Bez wątpienia można uznać ten telefon za jedyny w swoim rodzaju i w pewnym sensie bezkonkurencyjny. Możliwość oglądania naziemnej telewizji na ekranie smartfona to w Europie nowość i mimo że coraz więcej ludzi zaczyna ograniczać to medium, to raczej nikt nie pogardzi tą funkcją. Jednak nawet pomijając TV, to całkiem niezawodny, w miarę wydajny sprzęt za bardzo rozsądne pieniądze. Jego sporymi atutami są niezły ekran, stosunkowo długi czas pracy na baterii oraz Android w wersji 4.4 bez konieczności aktualizowania oprogramowania. Jeśli jednak komuś zależy na urządzeniu bardziej renomowanego producenta (ale bez telewizji), to dobrymi alternatywami mogą być np. Samsung Galaxy Core lub Motorola Moto E.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button