Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG G2

Flagowy model LG z 2013 roku, który jest jednocześnie jednym z najbardziej charakterystycznych smartfonów tamtego roku. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android, zostało wyposażone w doskonały ekran Full HD, świetne podzespoły, a do tego jest wyjątkowo kompaktowe w stosunku do rozmiaru swojego wyświetlacza. Niestety, nie każdemu przypadną do gustu jakość użytych do jego budowy materiałów oraz pstrokata nakładka producenta na system. Na rynku dostępny jest też mniejszy wariant tego modelu (LG G2 mini), ale poza nazwą ma on niewiele wspólnego z pierwowzorem.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wiele charakterystycznych cech tego modelu związanych jest z jego konstrukcją. Pierwsze co rzuca się w oczy po spojrzeniu na ten telefon, to niesamowicie wąska ramka wokół wyświetlacza. Dzięki jej maksymalnemu zwężeniu producentowi udało się umieścić ekran 5.2 cala w obudowie niewiele większej od np. Samsunga Galaxy S4 z pięciocalowym wyświetlaczem. Zabieg ten pozytywnie wpływa też na komfort korzystania ze smartfona jedną ręką, aczkolwiek nadal trudno powiedzieć, że jest ono wygodne. Kolejną istotną zmianą względem rynkowych standardów jest umieszczenie wszystkich sprzętowych przycisków z tyłu urządzenia, pod aparatem. Producent twierdzi, że trzymając urządzenie naturalnie znajduje się tam palec wskazujący i mają rację. Nie mniej, trzeba się do tego rozwiązania przyzwyczaić, co nie każdemu przypadnie do gustu. Co ciekawe, między przyciskami głośności znalazł się włącznik, który otoczony jest świecącą ramką. Pełni ona funkcję diody powiadomień, ale w przeciwieństwie do sygnalizatora znajdującego się nad ekranem, świeci ona tylko na biało.

Niestety, o ile do konstrukcji obudowy trudno mieć zastrzeżenia, tak do jakości użytych do jej budowy materiałów już owszem. Cała pokrywa baterii (niewymiennej) została zrobiona z błyszczącego, podatnego na zarysowania i zabrudzenia plastiku. Prezentuje się on źle i zupełnie nie kojarzy z produktem z najwyższej półki cenowej. Dobrze chociaż, że ekran został przykryty wzmacnianym szkłem Gorilla Glass 3, które zapewnia zadowalającą ochronę przed uszkodzeniami.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

LG G2 korzysta z niezbyt świeżego (jak na tak drogie urządzenie) Androida 4.2 wzbogaconego nakładką producenta. Interfejs jest znacznie zmodyfikowany przez LG, ale trudno uznać to za zaletę. Całość jest pstrokata, przeładowana funkcjami i niekiedy niespójna graficznie. Pod wieloma względami nakładka LG przypomina Samsunga, zwaną TouchWiz. Znalazło się nawet miejsce dla kilku funkcji znanych ze słuchawek wspomnianego producenta, takich jak możliwość wyświetlania dwóch aplikacji jednocześnie, śledzenie wzroku użytkownika czy opcja odebrania połączenia po przyłożeniu telefonu do ucha. Jest jednak sporo funkcji stworzonych przez LG, jak chociażby specyficzna obsługa uruchomionych programów, włączanie wyświetlacza podwójnym stuknięciem w ekran oraz obsługa kont użytkowników, dzięki której niepowołane osoby nie mają dostępu do poufnych informacji. Niestety, nadmiar funkcji i opcji personalizacji może przytłaczać, a praktyczność znacznej ich części jest dyskusyjna (tak samo jak fabrycznie zainstalowanych aplikacji, które trudno usunąć bez specjalistycznej wiedzy).

Wszystko to zmniejsza intuicyjność interfejsu, która wyraźnie odstaje od przejrzystych nakładek Sony lub HTC. Znacznie lepiej pod tym względem prezentują się również smartfony z iOS oraz Windows Phone. Nie zmienia to jednak faktu, że LG G2 działa bardzo szybko, interfejs jest płynny i żadne przycięcia nie mają miejsca. Z kolei Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier, które znacznie rozszerzają możliwości smartfona.

Wyświetlacz

Bezsprzecznie ekran 5.2 cala zamontowany w LG G2 jest jednym z najlepszych na rynku. Rozdzielczość Full HD (1080 x 1920 pikseli) zapewnia perfekcyjną ostrość obrazu, dzięki której nawet najdrobniejsze litery w przeglądarce są czytelne bez powiększania. Wyświetlacz przyciąga też wzrok bardzo rzeczywistymi, a jednocześnie nasyconymi kolorami, głęboką czernią i wysokim kontrastem. Ostatnie dwie cechy nieznacznie ustępują panelom AMOLED (np. Samsung Galaxy S4), ale LG G2 nadrabia to śnieżną bielą oraz nieprzesyconymi barwami. Niestety, czytelność w słońcu wykorzystanego wyświetlacza jest co najwyżej poprawna i mogą pojawić się sporadyczne problemy z korzystaniem z niego w ładną pogodę.

-~- Aparat -~-

Ma 13 Mpix i w dobrych warunkach oświetleniowych robi świetne, szczegółowe zdjęcia z dobrze odwzorowanymi kolorami. Nawet niewielkie, oddalone obiekty pozostają na nich czytelne. Telefon dobrze radzi sobie też ze skrajnie oświetlonymi ujęciami (dzięki dopracowanej funkcji HDR). Pomijalnymi mankamentami fotografii są niewielki, cyfrowy szum na jednokolorowych obszarach (np. niebie) oraz trochę zbyt ostre wyostrzanie krawędzi obiektów. Są to jednak szczegóły widoczne dopiero po znacznym powiększeniu fotografii.

Całkiem nieźle prezentują się zdjęcia zrobione w słabym oświetleniu. W takich warunkach pomaga optyczna stabilizacja obrazu, dzięki której fotografie częściej wychodzą ostre. Niestety, nawet z tą technologią spadek rejestrowanych detali oraz wzrost ilości cyfrowego szumu są znaczące. W efekcie, LG G2 wypada pod tym względem gorzej niż np. Nokia Lumia 925. Z kolei nocne krajobrazy nadają się tylko do oglądania bez jakiegokolwiek powiększania. W innym przypadku ich szczegółowość oraz ostrość są nieakceptowalne. Bronią się za to ponadprzeciętnej jakości zdjęcia zrobione z pomocą diody doświetlającej. Poza trochę nienaturalnymi kolorami są one pełne detali i niezbyt zaszumione. Szkoda tylko, że maksymalny zasięg lampy to ok. 3 metry.

Kamerka umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Filmiki charakteryzują się doskonałym kontrastem, wysoką szczegółowością i dobra płynnością. Niestety, telefon co chwila przestawia ostrość podczas rejestrowania ruchomych obiektów, co jest w stanie zrujnować całe filmiki. Zbyt czuły jest też system dopasowujący wartość ekspozycji, przez co kadr często robi się niedoświetlony lub prześwietlony.

-~- Multimedia i Internet -~-

Podobnie do swoich konkurentów, LG G2 świetnie sprawdza się w przypadku Internetu i multimediów, co jest zasługą dużego ekranu oraz rewelacyjnych podzespołów. Doskonały wyświetlacz pozytywnie wpływa na wygląd odtwarzanych na nim filmów. Do tego telefon bez problemu radzi sobie ze wszystkimi popularnymi formatami plików, niezależnie od ich jakości i rozdzielczości. Jeśli jednak komuś nie będzie odpowiadał wbudowany odtwarzacz, to w Google Play znajdzie dla niego wiele zamienników.

Działanie przeglądarki internetowej również nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Program błyskawicznie wczytuje strony internetowe (m.in. dzięki szybkiemu procesorowi i obsłudze łączności 4G LTE) i pozwala na ich płynną obsługę. Również w tym przypadku świetnie sprawuje się ekran, który sprawia, ze nawet najmniejsze litery są czytelne bez konieczności ich powiększania. Przeglądarce brakuje jedynie obsługi elementów flash, więc niektóre mapki, gry i animacje nie są wyświetlane.

Jak nietrudno się domyśleć, również w przypadku odtwarzacza muzycznego i jakości dźwięku w słuchawkach nie może być mowy o kompromisach. Brzmienie jest czyste i pozbawione zniekształceń, a doskwierać może jedynie niezbyt wysoka głośność. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o jakości rozmów głosowych, która jest gorsza niż np. w iPhone 5S lub HTC One. Pewne zastrzeżenia można też mieć do ilości wbudowanej pamięci. Teoretycznie telefon oferowany jest w dwóch wariantach (16 i 32 GB), jednak na polskim rynku ten pojemniejszy jest niezmiernie rzadki. Z kolei mniejsza wersja oddaje do dyspozycji użytkownika zaledwie 11 GB przestrzeni (kilka tysięcy piosenek lub 5 filmów w rozdzielczości Full HD), której nie można rozszerzyć kartami microSD.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon korzysta z bardzo wydajnego, czterordzeniowego procesora Snapdragon 800 taktowanego 2.26 GHz. Ówcześnie była to najwydajniejsza jednostka montowana w urządzeniach mobilnych i nadal bez problemu radzi sobie ona ze wszystkimi dostępnymi na Androida grami i aplikacjami. Oczywiście, płynność interfejsu oraz działanie systemu są bez zarzutu. Całość uzupełniają 2 GB pamięci RAM, które umożliwiają korzystanie z wielu programów jednocześnie bez obaw, że telefon zacznie pracować niestabilnie lub cokolwiek zostanie automatycznie wyłączone ze względu na brak zasobów.

Bateria

Pomimo stosunkowo małej obudowy LG udało się umieścić w G2 baterię o satysfakcjonującej pojemności 3000 mAh. Pozawala ona na ponad 11 godzin odtwarzania wideo lub przeglądania stron internetowych, co uznać można za świetny rezultat. Równie dobrze prezentuje się czas rozmów wynoszący ok. 20 godzin. W ostatecznym rozrachunku smartfon wytrzymuje ok. 2 dni intensywnego użytkowania (Internet, komunikatory, multimedia), co w dzisiejszej dobie jest ponadprzeciętnym wynikiem. Niestety, zamontowaną na stałe baterię wymienić można tylko w serwisie.

Podsumowanie

Już modelem Swift G LG pokazało, że potrafi robić konkurencyjne urządzenia z najwyższej półki, które nie mają się czego wstydzić w stosunku do konkurencji. Tak samo jest w przypadku LG G2, który poza świetnym aparatem, wysoką wydajnością i doskonałym ekranem oferuje też nietypową obudowę z bardzo wąską ramką wokół wyświetlacza. Szkoda jednak, że do konstrukcji urządzenia wykorzystano przeciętnej jakości plastik, który znacząco ustępuje materiałom wykorzystanym w np. Sony Xperii Z2 lub HTC One M8. Dla wielu osób smartfon ten może też wydać się niezbyt intuicyjny w obsłudze, ale nadrabia to mnogością przeróżnych funkcji. Jeśli jednak prostota obsługi oraz wykonanie są dla kogoś priorytetowe, to warto się zastanowić nad iPhone’em 5S lub Nokia Lumią 925 z dobrym aparatem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button