Test LG Spirit 4G LTE: Odświeżony duch azjatyckiego giganta

recenzja-lg-spirit-4glte

Nowy telefon marki LG to sprzęt, który ma, jak nazwa sugeruje, być duchem innowacji. Pod wieloma względami przypomina LG G3 s, ale ma lepsze podzespoły, najnowszego Androida 5.0 oraz charakterystyczny, lekko zagięty wyświetlacz HD. Czy to wystarczy, aby zainteresować się najnowszą propozycją południowokoreańskiej firmy?

LG Spirit 4G LTE swoim wyglądem nawiązuje do znacznie droższych modeli takich jak LG G3 i LG G3 s. Stylizowane na aluminium tworzywo sztuczne wygląda całkiem atrakcyjnie, ale jest gorszej jakości niż materiał zastosowany w LG G3. Tylny panel urządzenia jest więc bardziej podatny na zarysowania, a do tego łatwiej zbiera odciski palców i inne zabrudzenia. Cieszyć może za to fakt, że tylny panel obudowy jest wymienny – w przypadku ewentualnych zniszczeń można po prostu sięgnąć po nowy. Takie rozwiązanie zapewnia też dostęp do baterii, którą bez problemu będzie można wymienić w domowych warunkach.

Promując ten model, LG skupiło się na wygięciu ekranu urządzenia, co przekłada się również na całą konstrukcję. Rozwiązanie to ma sprawić, że Spirit będzie lepiej dopasowany do dłoni użytkownika. Nie jest to może tak zaawansowana technologia i aż tak widoczne jak w przypadku LG G Flex czy LG G Flex 2, ale faktycznie smartfon bardzo przyjemnie spoczywa w dłoni. Szkoda jedynie, że faktura pokrywy baterii jest dość śliska, przez co chwyt nie jest zbyt pewny i telefon może łatwo wyślizgnąć się z dłoni.


Przód smartfona prawie w całości wypełnia 4.7-calowy wyświetlacz, dzięki czemu LG Spirit prezentuje się niezwykle elegancko. Wąskie przestrzenie pomiędzy ekranem a krawędziami telefonu zostały odpowiednio wykorzystane. Na górnej – na samym środku – znajduje się kratka głośnika, a po jej prawej stronie obiektyw przedniego aparatu. Na dolnej na samym środku znajduje się logo marki LG. Producent nie zdecydował się na zastosowanie fizycznych przycisków funkcyjnych – użytkownicy mają do dyspozycji tylko ich ekranowe odpowiedniki – powrót, pulpit i przełącznik włączonych aplikacji. Brakuje również diody powiadomień, więc bez wybudzania smartfona nie ma możliwości sprawdzenia czy pojawiły się nowe wiadomości/komunikaty. Kolejnym irytującym mankamentem jest brak czujnika światła co oznacza, że użytkownik musi sam regulować jasność ekranu.

W smartfonach marki LG powoli standardem staje się nietypowe umiejscowienie fizycznych przycisków funkcyjnych. Większość producentów umieszcza klawisze odpowiadające za regulację głośności oraz wygaszanie ekranu/włączenie smartfona na bocznych ramkach urządzenia. W przypadku LG Spirit 4G LTE owe przyciski umieszczono z tyłu. Dzięki temu boki wolne są od udziwnień – prezentuje się to bardzo elegancko. Jest to rozwiązanie znane z topowych modeli LG, ale wprowadzono je również w tańszych modelach, jak w LG L Fino. Może ono sprawiać sporo problemów użytkownikom, którzy po raz pierwszy się z nim zetknęli, ale trzeba się do niego po prostu przyzwyczaić. Po nabraniu wprawy sytuacje, w których odblokowując smartfona odruchowo sięga się do bocznej krawędzi, będą rzadkością. Jednak rozwiązanie nie każdemu przypadnie do gustu. Ponadto, korzystanie z klawiszy np. w orientacji poziomej jest przez to utrudnione. Łatwo też ubrudzić przez to obiektyw aparatu, co zmusza do jego częstego czyszczenia. Brak diody powiadomień i przycisków po bokach może powodować inny, banalny problem. Sprawdzenie godziny lub czy nie dostało się np. nowej wiadomości nie jest możliwe bez podniesienia telefonu do ręki jeśli się nie korzysta z Knock Code (szybkie podwójne stuknięcie w wyświetlacz żeby wybudzić telefon). Oczywiście, nie będzie to problem dla zwolenników tej funkcji, jednak sporo osób też nie przepada za nią.


Chociaż boczne krawędzie pozostały wolne od przycisków i portów, to pozostałe w pełni wykorzystano. Na górnej – z prawej strony znalazło się wejście słuchawkowe, a pośrodku dolnej ulokowano port microUSB. Rozwiązanie to nie musi się wszystkim podobać, gdyż wymaga obracania telefonu po wyjęciu go z kieszeni, gdy w podróży słuchało się muzyki na słuchawkach.

Tył smartfona może się podobać – imitacja aluminium wygląda bardzo atrakcyjnie. Jak już jednak wspomnieliśmy powierzchnia pokrywy jest wyjątkowo śliska i mało odporna na zarysowania i zabrudzenia. W jej górnej części znajduje się obiektyw głównego aparatu, a obok niego (po prawej) dioda doświetlająca LED. Poniżej umieszczono wspominane klawisze funkcyjne – przycisk odpowiadający za podwyższenie głośności, włącznik i najniżej przycisk przyciszenia głośności, który jest jednocześnie fizycznym spustem migawki aparatu. Sama konstrukcja również może się podobać. Poszczególne elementy obudowy pewnie przylegają do siebie i nic nie skrzypi. Pewne zastrzeżenia budzą co prawda wykorzystane materiały, ale telefon i tak prezentuje się bardzo elegancko, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego cenę.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
5 / 10
Wyświetlacz:
6 / 10
Komunikacja:
6 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
6 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
6 / 10
Płynność i wydajność:
6 / 10
Aparat:
6 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
8 / 10
Codzienne użytkowanie:
6 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

992 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top