Recenzja LG Swift L5

LG Swift L5

Jest to smartfon z dolnego pułapu średniej półki cenowej. Producent ze względu na niską cenę, musiał pójść podczas jego tworzenia na kilka kompromisów. Są one jednak na tyle znaczące, że lepiej zainteresować się sporo wydajniejszym i ciekawszym LG L5 II (E460).

Wykonanie i wygląd

Urządzenie niemal w całości zostało zrobione z plastiku. Niemal, ponieważ w przypadku L5 zdecydowano się na pokrycie ekranu szkłem (w przeciwieństwie do modelu LG Swift L3). Sam wygląd urządzenia może się podobać – jest stylowo, chociaż jakość użytych materiałów raczej nie zachwyca.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z Androida 4.1 wzbogaconego nakładką producenta. Ta, niestety, jest przeciętna i raczej kopiuje rozwiązania z konkurencyjnych interfejsów, niż wnosi coś nowego. Nie mniej, jest ona całkiem praktyczna i poza nadmierną „cukierkowością” nie ma większych wad. System działa nadspodziewanie szybko, pomimo słabych podzespołów. Animacje są płynne, a polecenia telefon wykonuje jedynie z niewielkim opóźnieniem.

Nie można powiedzieć tego samego o działaniu doinstalowanych aplikacji. Niestety, słaby procesor i niewielka ilość pamięci znacznie daje się we znaki. Szkoda, bo liczne programy i gry dostępne w sklepie Google, to jedna z największych zalet tego systemu.

Wyświetlacz

Czterocalowy ekran jest dużym mankamentem L5. Jego rozdzielczość (320×480 pikseli) jest niewystarczająca na takiej powierzchni, przez co przeglądanie Internetu jest prawdziwą mordęgą. Piksele są widoczne cały czas i wszystkie elementy obrazu są przez to lekko poszarpane. Nie tego można oczekiwać po smartfonie z 2012. rok. Ponadto, pozostałe parametry obrazu również pozostawiają nieco do życzenia.

Aparat

Ma 5 Mpix i w dzień robi całkiem przyzwoite zdjęcia. Niestety, w nocy ich jakość spada poniżej akceptowalnego poziomu. Jest to głównie spowodowane mechanizmem odszumiania fotografii (pozbywania się kolorowych plamek), który pozbywa się też detali. Z tego powodu warto ręcznie obniżać ISO (światłoczułość matrycy), ale to powoduje przyciemnienie zdjęć.

Kamerka pozwala na nagrywanie filmików w rozdzielczości 640×480 pikseli. Ich jakość prezentuje poziom telefonów sprzed kilku lat i zadowoli tylko niewymagających użytkowników.

Multimedia i Internet

Smartfon całkiem dobrze sprawdzałby się jako urządzenie multimedialne. Niestety, podobnie do LG L3, tutaj też przeszkadza we wszystkim ekran, który zniechęca do korzystania z telefonu, a w szczególności z przeglądarki internetowej. Niewielka rozdzielczość powoduje spadek detali w przypadku wideo. Gry odpadają ze względu na słabą wydajność. Jakość rozmów i muzyki również nie zachwyca…

W telefon wbudowano 4 GB pamięci, więc zmieści się na nim całkiem sporo multimediów. Można też skorzystaćz karty microSD do 32 GB.

Wydajność i bateria

Pod tym względem LG L5 wypada bardzo słabo. O ile nie widać tego w nieźle zoptymalizowanym interfejsie, tak doinstalowane gry i aplikacje działają po prostu słabo. Telefon często potrzebuje czasu, żeby wykonać jakieś polecenie, a gry 3D najczęściej w ogóle się nie uruchamiają.

Bateria

Wzorowo prezentuje się czas pracy na baterii, który wynosi około 2 dni przy całkiem częstym przeglądaniu Internetu i rozmowach.

Podsumowanie

Podobnie jak w przypadku mniejszego L3, ten model też byłby znacznie bardziej udany, gdyby wyposażono go w jakieś przyzwoite podzespoły i chociaż przeciętny ekran. Niestety, ze względu na ich brak znacznie lepiej zainteresować się np. LG L5 II, który ma wszystkie zalety poprzednika i jest pozbawiony jego wad.

Zalety

Świetny czas pracy na baterii, niespotykany w przypadku smartfonów z Androidem
Kompaktowe rozmiary pozwalają na wygodne używanie telefonu jedną ręką
Dobrze zoptymalizowany system, który działa płynnie pomimo słabych podzespołów
Niska cena
Wsparcie dla technologii NFC, która umożliwia płatności zbliżeniowe smartfonem
Większe możliwości personalizacji w porównaniu do Windows Phone i iOS
Android daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych aplikacji i gier

Wady

Tragiczny ekran, który ogranicza możliwości urządzenia
Niska wydajność uniemożliwia granie w rozbudowane gry 3D
Jakość wykonania obudowy mogłaby być lepsza
Zdarzają się spowolnienia animacji i przycinki interfejsu
Przeciętna jakość dźwięku na słuchawkach
Brak kamerki do wideorozmów
Kiepski aparat, który nie sprawdza się ani w przypadku zdjęć, ani nagrywania wideo
Mocno ingerująca w wygląd systemu nakładka producenta
Przeglądarka nie obsługuje elementów flash (np. reklam, mapek, gier)
W porównaniu do Windows Phone i iOS, Android jest mniej intuicyjny
Skuteczność weryfikacji jakości gier i aplikacji w Google Play jest zdecydowanie niższa niż w AppStore

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
42%

Ocena redakcji

? %

0 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze