Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG Swift Vu

LG Swift Vu był swego czasu smartfonem z wysokiej półki cenowej, który wyróżnia się wielkim (nawet jak na obecne standardy) ekranem o nietypowych proporcjach 4:3. Jest to urządzenie niszowe, będące niejako odpowiedzią na podobnych rozmiarów Samsung Galaxy Note`a.

Wykonanie i wygląd

Obudowa została wykonana z niezłej jakości plastiku, a ekran przykryto hartowanym szkłem. Patrząc na słuchawkę w oczy rzuca się jej „kwadratowy” kształt, który znacznie różni się od proporcji stosowanych w innych smartfonach. Rozwiązanie to ma swoje plusy (wygodne pisanie na wirtualnej klawiaturze, brak konieczności skalowania stron internetowych), jednak uniemożliwia obsługę telefonu jedną ręką. Ponadto, mając słuchawkę w kieszeni spodni może ona przeszkadzać.

Menu i aplikacje

LG zdecydowało się na wykorzystanie Androida 4.0 i przykrycie go brzydką nakładką. Efekt końcowy jest daleki od udanego i nie grzeszy urodą, a jego funkcje, to kopie rozwiązań konkurencji. Dobrze, ze chociaż interfejs jest przystosowany do tak dużego ekranu i pozwala na robienie np. szybkich, odręcznych notatek za pomocą rysika (o którym później). Do tego producent dodał sporo aplikacji (najczęściej zbędnych).

Wyświetlacz

Pięciocalowy ekran o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli jest świetny i stanowi największą zaletę tego urządzenia. Wyświetla nasycone, naturalne kolory, ma niezłe kąty widoczności, a wysoka jasność zapewnia dobrą czytelność w słońcu. Niestety, przez nietypowe proporcje jest on bardzo nieporęczny.

Aparat

Matryca ma 8 Mpix i w dobrych warunkach (słonecznych) robi ładne zdjęcia. Niestety, wewnątrz budynków czy po zmroku na fotografiach pojawia sie dużo kolorowego szumu. Z tego powodu nie nadaje się on do pstrykania fotek na np. imprezach.

Kamerka umożliwia nagrywanie niezłej jakości wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Jakość nagrań nie jest na poziomie najnowszych, flagowych smartfonów, ale nawet bardziej wymagający użytkownicy powinni być usatysfakcjonowani.

Multimedia i Internet

Czyli coś, do czego Vu został stworzony i jednocześnie nie do końca sobie z tym radzi. Wielki ekran powinien świetnie sprawdzać się podczas grania czy oglądania filmów. Niestety, tak nie jest. Jego nietypowe proporcje powodują, że wideo albo musi zostać nienaturalnie przeskalowane, albo konieczne sąszerokie czarne pasy u dołu i góry wyświetlacza. Problemem są też dodatkowe aplikacje i gry, które nie zawsze wyświetlają się prawidłowo ze względu na nietypowe proporcje ekranu. Niezbyt dobrze brzmi również zewnętrzny głośnik, który jest cichy i spłaszcza dźwięk. Dla odmiany, ekran świetnie sprawdza się podczas przeglądania Internetu bądź pisania wiadomości.

Telefon ma aż 32 GB wbudowanej pamięci, ale za to nie można jej rozbudować.

Wydajność

Smartfon korzysta z pięciordzeniowego procesora Tegra 3 (4 wydajnie rdzenie i jeden energooszczędny) taktowanego 1,5 Ghz. Został on zoptymalizowany pod rozbudowane graficznie gry i często pozwala w nich na odblokowanie dodatkowego poziomu detali, niedostępnego dla innych układów. Procesor wspiera 1 GB pamięci RAM, którego czasami brakuje. Objawia się to koniecznością zamykania przez system aplikacji działających w tle.

Bateria

Duży ekran i prądożerny procesor szybko rozładowuje baterię. Z tego powodu, trzeba być gotowym na jej codzienne ładowanie, chyba że nie korzysta się z multimedialnych możliwości urządzenia. Wtedy spodziewać się można kilku dni bez konieczności ładowania ogniwa.

Rysik

Jego obecność znacznie rozszerza możliwości Vu, który szybko zmienić się może w np. notatnik. Niestety, ma on trzy, spore wady. Pierwszą jest opóźnienie między ruchem użytkownika, a pojawieniem się jego efektów na ekranie. Drugą, niezbyt wysoka czułość. Można się do tego jednak przyzwyczaić. Trzecia, najgorsza to brak kieszeni w obudowie, która umożliwiałaby schowanie gadżetu. Bez tego rysik łatwo zgubić bądź o nim zapomnieć.

Podsumowanie

Jest to specyficzne urządzenie, skierowane do wąskiego grona odbiorców. Trzeba mieć na uwadze, że całkiem dobra wydajność i świetny ekran przeciwstawić trzeba sporej nieporęczności, która utrudnia używanie smartfona jedną ręką. Nietypowy ekran jest też często problemem podczas korzystania z doinstalowanych aplikacji, dlatego szukając tak dużego urządzenia warto zastanowić się nad słuchawkami innych producentów (np. Xperia Z1, Samsung Galaxy Note II, LG G2).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button