Test Maxcom MM820plus

Firma Maxcom tworzy urządzenie przeznaczone głównie dla osób starszych. Jednak w przypadku modelu MM820 Plus użytkownik ma do czynienia ze słuchawkową typu clamshell (muszelka), która bardziej przypomina zwykły, tani telefon.

Wykonanie i wygląd

Słuchawkę wykonano z kiepskiej jakości, matowego plastiku. Najgorzej wyglądają srebrne wstawki, które kiepsko się prezentują. Nie mniej, telefon jest wytrzymały na uderzenia. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie matowych klawiszy, po których palce by się ślizgały mniej. Są one jednak duże i wygodne w użyciu. Charakterystycznym elementem obudowy jest też czteroczęściowa dioda LED, która informuje o nieodebranych połączeniach, niski poziom naładowania baterii czy zbliżających się alarmach. Z tyłu telefonu znalazło się też miejsce na duży przycisk SOS, którego naciśnięcie łączy z wcześniej wybranym numerem. Na krawędziach znajdują się z kolei skróty do np. latarki.

Menu i aplikacje

Jest to jedno z bardziej rozbudowanych urządzeń producenta, chociaż w porównaniu do funkcji innych telefonów i tak wypada słabo. Menu jest proste w obsłudze, ale osobom starszym może wydać się skomplikowane (przypomina interfejs starych telefonów Motoroli). W oprogramowaniu znalazło się miejsce dla galerii zdjęć, odtwarzacz muzycznego (nie otwiera plików MP3), radia FM (wymaga słuchawek w roli anteny), listy kontaktów czy dostępu do Internetu przez WAP. Z jednej strony funkcji nadal jest mało, a z drugiej na tyle dużo, że senior może się pogubić. Przeszkadzać mogą też mniejsze niż w modelu MM460 nagłówki w menu.

Wyświetlacz

Producent zdecydował się na zastosowanie kolorowego wyświetlacza, co jednak można uznać na wadę. Jest on mniej czytelny od swoich monochromatycznych odpowiedników, co może być kluczowe dla osób starszych. Jakość obrazu jest niska i prezentuje poziom sprzed wielu lat, panel jest jednak większy niż w przypadku poprzedników (2.4 cala).

Aparat

Urządzenie wyposażono w matrycę 0.3 Mpix. Robienie nią zdjęć mija się z celem, jednak można wykorzystać ją jako lupę. Ciekawostką jest obsługa kart pamięci o pojemności do 16 GB, co przekłada się na niemal milion zrobionych telefonem zdjęć.

Wydajność i bateria

Wytrzymałość baterii pozostawia sporo do życzenia. Telefon może czuwać przez niecałe 5 dni, co jak na tak proste urządzenie jest słabym wynikiem. Jeszcze gorzej prezentuje się czas rozmów, wynoszący według producenta tylko 4 godziny.

Podsumowanie

Trudno określić odbiorcę tego telefonu. Dla osób starszych może się on wydać zbyt skomplikowany i nieprzejrzysty. Za to trochę bardziej zaawansowani użytkownicy (np. dzieci) będą niezadowoleni z niewielkiej liczby jego funkcji (brak wsparcia dla plików MP3, brak klasycznej przeglądarki internetowej itd.). Dlatego, w obu przypadkach warto poszukać jakiegoś innego urządzenia (np. Nokii 100 lub Emporia Talk Comfort).

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top