Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Microsoft Lumia 535: Nowy początek w Nowym Świecie

Pierwszym smartfonem Lumia z logo Microsoftu (a nie Nokii), jest budżetowa Lumia 535, będąca następczynią niezbyt udanej Nokia Lumia 530. Producent miał trudne zadanie – zatrzeć niesmak po poprzednim modelu i dorównać do poziomu świetnej Nokia Lumia 520, która przez wielu uważana jest za jeden z najlepszych budżetowych smartfonów. Jedno jest pewne, Lumia 535 pod niemal każdym względem przewyższa swoją o kilka miesięcy starszą siostrę, aczkolwiek jest też od niej wyraźnie droższa. Niektórych użytkowników na pewno też ucieszy, że również ten model jest dostępny wersji obsługującej dwie karty SIM jednocześnie (Microsoft Lumia 535 Dual).

specyfikacje-microsoft-lumia-535-~- Wykonanie i wygląd -~-
Tanie modele z serii Lumia charakteryzują się dosyć podobnym wyglądem od początku swojego istnienia i Microsoft raczej nie zamierza zrywać z tym trendem. Lumia 535 przypomina więc swoją starszą siostrę Nokia Lumia 530, aczkolwiek jest od niej zdecydowanie większa i trochę bardziej kanciasta. Widać to po pokrywie baterii, która została spłaszczona w porównaniu do poprzedniczki. Nie wpłynęło to jednak na komfort trzymania urządzenia, który można uznać za wysoki.
blankblankblankblankblank
Trzeba za to uważnie wybierać kolor słuchawki, gdyż pomarańczowy oraz zielony wariant wykonano z błyszczącego plastiku, natomiast pozostałe wersje (czarna, biała, niebieska) są matowe i milsze w dotyku. W pierwszym przypadku trzeba się więc liczyć z ewentualnymi rysami oraz widocznymi zabrudzeniami na pokrywie baterii. W razie potrzeby kolor obudowy można jednak zmienić, gdyż tylne panele są wymienne. Po ich zdjęciu użytkownik uzyskuje dostęp m.in. do baterii. Klapki zrobiono z niezłej jakości plastiku, aczkolwiek ich odporność na uszkodzenia w dużym stopniu zależy od faktury. Niestety, w porównaniu do poprzedniczki, Lumia 535 nie ma wytłoczonego logotypu, więc napis może się zetrzeć po pewnym czasie.
blankblankblankblankblank
Spasowanie elementów jest zgodne ze standardami Nokii / Microsoftu, czyli ponadprzeciętnie dobrze, więc w tej kwestii smartfonowi niczego nie można zarzucić. Co więcej, pomimo sporego rozmiaru, urządzenie da się w miarę wygodnie obsługiwać jedną ręką, głównie dzięki minimalistycznemu interfejsowi z dużymi kafelkami. Niemniej, pod względem poręczności, Microsoft Lumia 535 trochę ustępuje swojemu starszemu odpowiednikowi.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone 8.1 oferuje trochę więcej funkcji, niż starsza wersja oznaczona numerem 8. Aktualizacja wprowadza kilka nowych opcji m.in. pasek powiadomień wraz z przełącznikami (np. Wi-Fi) oraz rozszerzone funkcje zarządzania interaktywnymi kafelkami na ekranie głównym, które pełnią przeróżne funkcje i są częściowo przeźroczyste. Mogą one działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje wyświetlane na pulpicie), być skrótami do programów, kontaktami z książki adresowej lub nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).
blankblankblankblankblank
Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z grami i aplikacjami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Znalazło się też kilka programów stworzonych przez Nokię np. Lumia Storyteller oraz Lumia Camera. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele programów znanych z innych platform. Innymi jego mankamentami są ograniczenia systemu – nie ma np. możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs (w przeciwieństwie do urządzeń z Androidem).
blankblankblankblankblank
Poza zmianą ekranu blokady, ustawieniem tła i przestawianiu skrótów, jego personalizacja jest bardzo ograniczona. System nadrabia za to niezawodnym działaniem i niskimi wymaganiami sprzętowymi, o których Android może pomarzyć, więc przy wyborze urządzenia nie trzeba się aż tak bardzo kierować specyfikacją.
blankblankblankblankblankblankblankblankblankblank
Warto jeszcze wspomnieć o dodatkowych programach, na które natknąć się można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. MixRadio, czyli tematyczne radio internetowe połączone z odtwarzaczem muzyki. Natomiast zestaw map offline pozwala na zrobienie z telefonu nawigacji GPS (pieszej lub samochodowej). W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, do jej działania nie jest potrzebna łączność z Internetem, co może być szczególnie przydatne np. za granicą lub w miejscach ze słabym zasięgiem. Dzięki temu uniknąć można wysokich opłat w roamingu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z odbiornika GPS bez włączonego Internetu wydłuża czas potrzebny na ustalenie położenia smartfona.

Wyświetlacz

Ekran Nokii Lumii 530 był jej największą wadą. Charakteryzował się marną jakością obrazu oraz niską czytelnością. Microsoft w nowszym modelu zdecydował się jednak na większy, znacznie lepszy pięciocalowy wyświetlacz o trochę wyższej rozdzielczości (540 x 960 pikseli). Poskutkowało to tylko nieznacznym obniżeniem ostrości obrazu w zamian za wyraźnie powiększoną przestrzeń roboczą.
blankblankblankblankblank
Niemniej, często konieczne jest przybliżanie niewielkich liter (np. w przeglądarce internetowej), gdyż w innym przypadku są one nieczytelne. Znacznie poprawiono za to pozostałe cechy panelu. Kąty widoczności są o wiele szersze, kolory w miarę nasycone, czerń stosunkowo głęboka, a kontrast wysoki porównując do podobnych urządzeń. Większych zastrzeżeń nie można też mieć do jego czytelności w słońcu oraz jasności. Biorąc pod uwagę, że Microsoft Lumia 535 jest budżetowym smartonem, to jej ekran należy uznać za bardzo dobry.

-~- Aparat -~-

Zarówno Lumia 530, jak i Lumia 535 mają matryce o rozdzielczości 5 Mpix oraz bogate w dodatkowe ustawienia oprogramowanie, które przewyższa wiele droższych modeli (np. Motorolę Moto X). Jednak w Lumii stworzonej przez Microsoft użytkownik ma też do dyspozycji diodę doświetlającą LED oraz autofocus.
blankblankblankblank
blankblankblankblank
Mimo to, trudno powiedzieć, który z aparatów jest lepszy, gdyż każdy z nich ma swoje wady i zalety. W korzystnych warunkach oświetleniowych nowszy z modeli robi szczegółowe zdjęcia, które jednak mają zimne, trochę nienaturalne kolory i do tego są stosunkowo ciemne. Tego problemu nie ma w przypadku Lumii 530, która za to nie ma autofocusa, więc bliskie obiekty wychodzą nieostre. Niezależnie od urządzenia, na fotografiach widać bardzo mało cyfrowego szumu, a kontrast jest poprawny, co pozytywnie odbija się na czytelności ujęć. Niestety, podobnie jak Lumia 530, Lumia 535 nie ma fizycznego spustu migawki. Jest to tym dziwniejsze, ponieważ starsza o półtora roku Nokia Lumia 520, była w niego wyposażona.
blankblankblankblankblank
Lumia 535 pokazuje swoją wyższość nad poprzedniczką w przypadku zdjęć nocnych. Pomimo sporadycznych problemów z ustawieniem balansu bieli (niektóre zdjęcia mają delikatnie niebiski odcień), fotografie charakteryzują się znacznie wyższą szczegółowością niż w poprzedniku. Ta ostatnia rekompensuje natomiast dużą ilość cyfrowego szumu. Aparat wspiera bardzo mała, niezbyt mocna dioda doświetlająca, która ma strasznie mały zasięg, ale przydaje się np. podczas robienia bliskich zdjęć portretowych.
blankblankblankblankblank
Kamerka umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości 854 x 480 pikseli, czyli znacznie poniżej HD (720p). Trochę szkoda, biorąc pod uwagę, że starsza o prawie dwa lata Nokia Lumia 520 rejestruje obraz w tej rozdzielczości, ale trzeba pamiętać, że w dniu premiery była ona znacznie droższa niż jej młodsze siostry. Filmy tworzone Microsoft Lumia 535 są dosyć szczegółowe (biorąc pod uwagę ich stosunkowo niską rozdzielczość), ale też mocno zaszumione w gorszych warunkach oświetleniowych. Przeszkadzać może również brak cyfrowego zoomu, bez którego nie można przybliżać kadru. Plusem jest za to całkiem sprawny autofocus, który poprawnie i szybko dobiera ostrość w trakcie nagrywania.

Zachęcamy sprawdzić cztery przykładowe filmiki na naszym kanale YouTube: nagranie w ciągu dnia 1, nagranie w ciągu dnia 2, nagranie w ciągu nocy 1 i nagranie w ciągu nocy 2.

-~- Multimedia i Internet -~-

Pięciocalowy ekran całkiem nieźle nadaje się do oglądania na nim filmów, a do tego cieszy obsługa materiałów w rozdzielczości HD. Nie bez znaczenia jest też sporo wyższa jakość wyświetlanego obrazu niż w przypadku Nokii Lumii 530. Niestety, irytować może wbudowany odtwarzacz wideo, którego funkcje ograniczają się jedynie do przewijania oraz odtwarzania. Dobrze chociaż, że program odtwarza popularne formaty DivX oraz XviD.
blank
W kwestii funkcji internetowych, Windows Phone stoi w miejscu od dłuższego czasu. Fabryczna przeglądarka (Internet Explorer) jest prosta w obsłudze i niezawodna, ale oferuje niewiele dodatkowych funkcji i ustawień. Niestety, na ten system operacyjny nie ma zbyt wielu alternatywnych aplikacji tego typu, więc użytkownik nie ma wielkiego wyboru. Co gorsza, żadna z przeglądarek nie obsługuje elementów flash, więc niektóre witryny wyświetlają się bez dodatkowych mapek, animacji i gier. Zawiedzeni mogą też być zwolennicy szybkiego Internetu w smartfonie, gdyż Microsoft Lumia 535 nie obsługuje łączności LTE i konieczne jest korzystanie ze starszych, wolniejszych standardów 3G.
blankblankblankblank
Możliwości muzyczne Lumii 535 wypadają bardzo dobrze. Dźwięk w słuchawkach jest czysty i głośny. Nie zachwyca za to wbudowany odtwarzacz muzyczny, który oferuje tylko podstawową funkcjonalność (odtwarzanie, tworzenie list utworów, przewijanie). Cieszy za to obecność radia (zarówno FM, jak i internetowego), o którym wielu producentów zapomina nawet we flagowych modelach np. Samsung Galaxy S5. Głośnik zewnętrzny gra całkiem czysto jednak niezbyt głośno, a do tego wydobywający się z niego dźwięk nie ma basu.
blankblankblankblank
Sporą zaletą Lumii 535 nad swoją poprzedniczką jest obecność 8 GB wbudowanej pamięci, z której użytkownik ma do dyspozycji ok. 3.5 GB. To nadal niewiele, ale powinno wystarczyć do zainstalowania na telefonie kilku gier i aplikacji, zapisania ok. 700 piosenek albo przechowywania 3 filmów w rozdzielczości HD. W razie potrzeby można też skorzystać z karty microSD (do aż 128 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Pod względem specyfikacji technicznej Nokia Lumia 530 i Microsoft Lumia 535 są bardzo podobne, co oznacza, że są mniej wydajne niż Nokia Lumia 520. Zastosowany w nich czterordzeniowy procesor Snapdragon 200 wspiera niezbyt szybki układ graficzny Adreno 302, który nie radzi sobie zbyt dobrze z zaawansowanymi graficznie grami. W efekcie, sprzęt ten raczej nie zadowoli zapalonych graczy (największy bezpośredni konkurent Samsung Galaxy Ace 4 może okazać się znacznie lepszym wyborem), aczkolwiek większość tytułów dostępnych na Windows Phone nie sprawia mu większych problemów. Oczywiście, sam system oraz aplikacje działają bez zarzutu, ale to standard w przypadku tej platformy. Nowością w budżetowych Lumiach jest za to 1 GB RAM-u, dzięki któremu telefon nie ma problemu z instalacją nawet najbardziej wymagających gier i aplikacji.
blankblank

Bateria

Pomimo niezbyt energożernego procesora, Microsoft Lumia 535 nie imponuje pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu. Duży, pięciocalowy wyświetlacz połączony z niezbyt pojemnym ogniwem 1905 mAh powoduje, że smartfon bez ładowarki wytrzymuje od jednego do półtora dnia pracy. Jak na budżetowy sprzęt to za mało. Co gorsza, intensywne korzystanie z urządzenia może je rozładować w kilka godzin. Np. odtwarzanie filmu HD jest możliwe przez ok. 5 godzin, grając trzeba liczyć się z jeszcze gorszym wynikiem.

Nokia Lumia 530

Podsumowanie

Po niezbyt udanej (ale bardzo taniej) Nokii Lumii 530 przyszedł czas na przywrócenie blasku tej serii urządzeń. Jest to pierwszy telefon Microsoftu (nie licząc prehistorycznego Kina), więc oczekiwania były spore. Amerykański gigant odrobił pracę domową i tworząc Lumię 535 poprawił niemal wszystkie błędy znane z poprzedniczki. Marny ekran zastąpiono znacznie lepszym, a do tego większym panelem IPS LCD. Pojawiły się dioda doświetlająca LED oraz autofocus, a także przednia kamerka do wideorozmów. Cieszy też dostępność aż 1 GB RAM, który w przypadku Windows Phone umożliwia uruchomienie wszystkich dostępnych na tę platformę aplikacji i gier. Niestety, w bezpośrednim porównaniu z jeszcze starszą Lumią 520, nowsze modele z serii 500 nadal wypadają przeciętnie. Z wyjątkiem RAM-u, starszy o dwa lata sprzęt dorównuje, a czasem nawet przewyższa model stworzony przez Microsofta (np. wydajnością).

Z tych powodów warto zastanowić się nad wyborem starszego modelu zwłaszcza, że cena Lumii 520 często przemawia na jej korzyść. Można również rozważyć trochę mniej intuicyjne w obsłudze, ale znacznie bardziej funkcjonalne smartfony z Androidem np. Motorolę Moto E ze świetnym stosunkiem jakości do ceny lub LG F60, znany z reklam Plush Mix. Dają one dostęp do szerszej gamy dodatkowych aplikacji oraz gier niż w przypadku Windows Phone. Jednak najlepszą opcją wydaje się nieznacznie droższy, jednak wydajniejszy i lepiej wykonany Samsung Galaxy Ace 4, który został wybrany jako „Najsensowniejszy wybór roku” przez redakcję oraz czytelników Teleguru (więcej informacji).

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
25 października 2019 16:31

Hej dzięki za wpis !

Back to top button