Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Mikrotik hEX S

Niedrogi router bez Wi-Fi, z zaawansowanymi funkcjami

Każdy kiedyś staje przed wyborem nowego routera do domu. Stare urządzenie, może okazać się niewystarczający do szybkiego Internetu. Powodów do wymiany urządzenia może być wiele. Mimo, że porty LAN są gigabitowe, to port WAN działa z prędkością tylko do 100 Mb/s, a nasze łącze to np. 300 Mb/s lub 600 Mb/s. Wi-Fi nie spełnia najnowszych standardów. Producent porzucił już dawno aktualizacje oprogramowania. Rozwiązaniem może być niedrogi, łatwy w konfiguracji router Mikrotik hEX S.

blank
hEX S zapakowany w ekonomiczne pudełko

W dużej ilości przypadków, router dostajemy od operatora wraz z usługą Internetu. A co jeśli szukamy urządzenia na własną rękę. Wybór może przyprawić o ból głowy. Chciałbym Wam przedstawić niedrogi router do szybkiego Internetu. hEX S od Mikrotika to idealny wybór, lecz nie do każdej sieci, ponieważ nie posiada Wi-Fi. O ile ta niedogodność nie jest niedogodnością, to dobrze trafiłeś, trafiłaś.

Specyfikacja techniczna hEX S

 • Dwurdzeniowy procesor Mediatek MT7621A 880 Mhz
 • 256 MB pamięci RAM
 • Pięć gigabitowych portów Ethernet
 • Port SFP
 • Możliwość zasilania routera przez port pierwszy PoE In
 • Port piąty, PoE Out do zasilania kamery lub punktu Wi-Fi
 • Obsługa kart pamięci microSD
 • USB 2.0
 • System RouterOS 4, który daje praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracji.
 • Działanie w temperaturze otoczenia od – 40° do + 70°
 • 24 V, 1,2 A zasilacz w zestawie.
blank

hEX S konfiguracja

Na pierwszy rzut oka konfiguracja może wydać się trudna. Do połączenia się z routerem wykorzystujemy aplikacją WinBox, która dostępna jest na stronie producenta. Niezbędne podstawowe ustawienia znajdziemy w pierwszej zakładce Quick Set. To tu ustalamy tryb pracy routera (router / bridge), podajemy adres IP, maskę, bramę. To na początek wystarczy.

Podstawową konfigurację zabezpieczeń dokładni pokazuje ten film:

Mikrotik hEX S dla kogo?

Możliwości konfiguracji routera hEX S są ogromne. VPN, V-LAN nie stanowi dla niego problemu. Za pomocą łącza SFP i modułu SFP 1,25Gb MM 850nm 550m LC połączymy router światłowodem, ze switchem np. Mikrotik RB260GS wyposażonym w identyczny moduł SFP. W ten sposób rozszerzając możliwości naszej sieci. Złącze PoE umożliwi podłączenie i zasilenia Hotspot-a lub kamer IP.

Router Mikrotik hEX S jest dla użytkownika, który chce mieć możliwość zaawansowanej konfiguracje swojej sieci. Jest solidną podstawową do rozbudowanej domowej sieci.

Dla niektórych minusem może być brak Wi-Fi oraz rozbudowany interfejs konfiguracja. Oczywiście obie dolegliwości można rozwiązać. Dokupując dodatkowy AP point. W serwisie YouTube oraz Google jest dużo materiałów, dzięki którym można uzupełnić swoją wiedzę przy okazji konfigurując swój sprzęt.

Najważniejsze, że router działa bez problemu z szybki Internetem. Przetestowany na łączu 600 Mb/s download i 600 Mb/s upload, bez problemu osiąga docelową prędkość.

Cena routera Mikrotik hEX S w zależności od sklepu, to ok. 260 zł.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button