Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test myPhone Cube: Duży ekran za rozsądne pieniądze

Jedną z największych zalet Androida jest jego ogólnodostępność. Tak naprawdę każdy, nawet najmniejszy producent może stworzyć działające na nim urządzenie. O ile kilka lat temu tego typu konstrukcje nie kojarzyły się zbyt dobrze, tak dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przykładem na to jest właśnie myPhone Cube, czyli smartfony stworzony przez niewielką, polską firmę, który w sprzedaży pojawił się w 2014 roku.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon został wykonany z matowego, niezłej jakości plastiku oraz tafli wzmacnianego szkła chroniącego ekran. Co jednak ważne, elementy są dobrze spasowane, dzięki czemu urządzenie jest zwarte i solidne. Na pochwałę zasługuje też fakt, że wraz ze smartfonem użytkownik otrzymuje dodatkową pokrywę baterii w drugim kolorze (czarna lub biała), a także rozkładane etui, które może pełnić rolę podstawki po rozłożeniu. Niestety, pod względem wizualnym myPhone Cube niczym się nie wyróżnia na tle innych niszowych konstrukcji. Z kolei smukła obudowa (8 mm) powoduje, że obiektyw aparatu odstaje i jest przez to narażony na uszkodzenia.

Samo urządzenie nie waży zbyt dużo (146 g) i dobrze leży w dłoni, aczkolwiek jego rozmiar utrudnia wygodne korzystanie z niego jedną ręką. Dobrze więc, że ramka wokół ekranu jest dosyć wąska, co chociaż trochę zmniejsza gabaryty słuchawki.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Jedną z największych zalet opisywanego modelu jest świeża wersja Androida, czyli 4.4 KitKat. Daje to nadzieję, że upłynie sporo czasu, zanim sprzęt stanie się niekompatybilny z nowszymi grami i aplikacjami. Trzeba jednak pamiętać, że niszowy producent może nie zapewnić odpowiedniego wsparcia aktualizacyjnego, więc myPhone Cube najprawdopodobniej nie doczeka się nowszych wersji oprogramowania. Sam system to standardowy Android bez znaczących modyfikacji. Dotyczy to zarówno wyglądu interfejsu, jak i zainstalowanych w nim narzędzi. Oznacza to, że użytkownik ma do czynienia z przeglądarką internetową, sklepem z aplikacjami, klientem poczty elektronicznej, programem do obsługi Youtube i kilkoma innymi. Jeśli jednak ktoś potrzebuje dodatkowych narzędzi, to musi się w nie zaopatrzyć samodzielnie (np. we wspomnianym sklepie).

Na pochwałę zasługuje płynność działania systemu, której nie można wiele zarzucić (jak na sprzęt za znacznie poniżej 1000 zł). Smartfon radzi sobie też z dostępnymi na Androida aplikacjami i większością gier, aczkolwiek w drugim przypadku mogą pojawić się problemy. Nie można jednak zapominać, że pod względem intuicyjności interfejsu znacznie lepiej wypadają urządzenia z Windows Phone oraz iOS.

Wyświetlacz

Smartfon został wyposażony w spory, pięciocalowy ekran o niezbyt wysokiej rozdzielczości 540 x 960 pikseli. Konsekwencją takich parametrów jest przeciętna ostrość wyświetlanego obrazu i widoczne poszarpanie np. czcionek w przeglądarce. Jeśli jednak wziąć pod uwagę cenę telefonu, to trudno narzekać, gdyż jego pozostałe parametry rekompensują powyższy brak. Na szczególną pochwałę zasługują nasycone kolory, akceptowalny kontrast oraz zadowalająca czytelność w słońcu, dzięki której korzystanie ze smartfona nawet w słoneczne dni jest bezproblemowe.

-~- Aparat -~-

Ten element jest słabą stroną wielu niszowych konstrukcji i podobnie jest w tym przypadku. Pomimo zapowiedzi producenta, że telefon korzysta z nowoczesnych elementów optyki i stosunkowo wysokiej rozdzielczości, zdjęcia okazują się niespecjalne. W oczy rzuca się niski poziom szczegółowości oraz spora ilość kolorowego szumu, z pozbywaniem którego niezbyt dobrze radzi sobie oprogramowanie aparatu. Zastrzeżenia można mieć też do dynamiki fotografii, co objawia się jasnymi łunami przy silnych źródłach światła. Na plus aparatu trzeba jednak zaliczyć, że całkiem dobrze odwzorowuje kolory i najczęściej poprawnie ustawia balans bieli. Niestety, jakość zdjęć znacznie spada w gorszych warunkach oświetleniowych (nawet domowych) – wzrasta wtedy ilość cyfrowego szumu i obniża się szczegółowość. Dobrze chociaż, że smartfon został wyposażony w diodę doświetlającą, która przydaje się podczas oświetlaniu bliskich obiektów. Szkoda jednak, że (podobnie do wielu budżetowych modeli) telefon nie został wyposażony w sprzętowy spust migawki, co przy takim rozmiarze sprzętu wyraźnie utrudnia fotografowanie.

Niewiele lepiej prezentują się nagrywane smartfonem filmiki w rozdzielczości Full HD (1080p). Brakuje im często ostrości, co negatywnie odbija się też na ich szczegółowości. W efekcie, obraz jest rozmazany i nie prezentuje się zbyt dobrze. Dobrze chociaż, że ich płynność oraz kolorystyka są akceptowalne, dzięki czemu na ekranie smartfona wyglądają znośnie.

-~- Multimedia i Internet -~-

W tego typu zastosowaniach myPhone Cube sprawdza się przyzwoicie. Oglądanie filmów na pięciu calach jest dosyć komfortowe, a wsparcie dla materiałów Full HD jest dodatkową zaletą. Do tego należy pamiętać, że jeśli komuś nie przypadnie do gustu fabryczny odtwarzacz, to na Androida dostępnych jest wiele alternatywnych aplikacji tego typu.

Bez zarzutu sprawuje się też przeglądarka internetowa, która całkiem szybko wczytuje strony i płynnie je obsługuje. Duża w tym zasługa czterordzeniowego procesora. Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na ekran HD, który znacznie podniósłby czytelność wyświetlanych treści. Z drugiej zaś strony, większość użytkowników nie powinna narzekać na ten aspekt. Odnotować trzeba też, że myPhone Cube niestety nie wspiera łączności 4G LTE, która od dłuższego czasu jest mocno promowana przez polskich operatorów i znacznie przyspiesza transmisję danych.

Osoby chcące zrobić ze smartfona przenośny odtwarzacz muzyczny nie powinny być zawiedzione. Jakość dźwięku w słuchawkach jest poprawna, a wbudowany odtwarzacz daje dostęp do korektora graficznego, którym zmodyfikować można brzmienie. Jedynie głośnik zewnętrzny mógłby być odrobinę głośniejszy, gdyż w hałasie staje się on niezbyt słyszalny. Olbrzymi minus myPhone Cube ma też za ilość wbudowanej pamięci, której są zaledwie 4 GB. Do tego ok. połowa jest niedostępna dla użytkownika, co oznacza, że na smartfonie zmieści się ok. 400 piosenek lub 2 filmy HD. Na szczęście, urządzenie obsługuje kart microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Budżetowy, czterordzeniowy procesor taktowany 1.3 GHz oraz 1 GB pamięci RAM, to podzespoły, które zapewniają sprawną pracę systemu oraz aplikacji. W tym drugim przypadku pozwolić sobie można na korzystanie z kilku programów w tym samym czasie, aczkolwiek sporadycznie może to spowolniać pracę urządzenia. Niestety, sprawa nie wygląda tak różowo w przypadku zaawansowanych graficznie gier, z których spora część może się przycinać lub wyglądać gorzej, niż na wydajniejszych urządzeniach.

Bateria

Czas pracy na baterii w przypadku tego modelu nie jest żadnym zaskoczeniem (jak na smartfona) i wynosi ok. jednego dnia. Oczywiście, wynik ten da się poprawić ograniczając korzystanie z przeglądarki internetowej lub gier, ale raczej nie po to kupuje się smartfona.

Obsługa dwóch kart SIM

Miłym dodatkiem myPhone Cube jest możliwość korzystania z dwóch numerów w tym samym czasie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić.

Podsumowanie

Pomimo kilku wad, model ten jest tanią i ciekawą propozycją dla osób, które poszukują dobrze wykonanego, sporego smartfona za niewielkie pieniądze. Decydując się na ten sprzęt użytkownik otrzymuje obsługę dwóch kart SIM, świeżą wersję Androida, satysfakcjonującą wydajność oraz całkiem sporo dodatków w pudełku. Z drugiej zaś strony trzeba pamiętać o nieimponującej baterii, niskiej rozdzielczości wyświetlacza oraz kiepskim aparacie. Dlatego osoby, dla których wady te są nie do zaakceptowania, powinny zainteresować się np. trochę większym, znacznie starszym, ale nadal interesującym Samsungiem Galaxy Note z rysikiem lub odrobinę mniejszą, ale też prostszą w obsłudze Nokią Lumią 625.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button