Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia 112

Tani, klasyczny telefon dla niewymagającego użytkownika. Nie oferuje on rozbudowanych funkcji internetowych (ma jednak dostęp do portali społecznościowych), systemu operacyjnego czy świetnego aparatu. Nadrabia to jednak rewelacyjnym czasem pracy na baterii i obsługą dwóch kart SIM jednocześnie.

Wykonanie i wygląd

Obudowę zrobiono z błyszczącego plastiku, który ma tendencję do wyślizgiwania się z dłoni. Jest też podatny na zarysowania i inne uszkodzenia. Szybka osłaniająca ekran jest plastikowa, ale fabrycznie pokryto ją z prawie niewidoczną folią ochronną, którą warto zostawić na swoim miejscu. Telefon wygląda bardzo klasycznie, jest poręczny i raczej nie zwróci niczyjej uwagi, co w przypadku starszych osób może być zaletą. Trzeba jednak wspomnieć, że słuchawka nie jest dostępna w tak młodzieżowych kolorach jak dość podobna Nokia 113.

Klawiatura sprawuje się nieźle, chociaż skok przycisków jest niezbyt wyraźny. Ciekawy jest za to ich wygląd. Klawisze w telefonach są zazwyczaj czarne, jednak w przypadku Nokii 112 są one dwukolorowe, dzięki czemu ich czytelność jest lepsza, a do tego całość wygląda bardzo oryginalnie.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z zamkniętego systemu Nokii, który działa płynnie i bez problemów. Jest też łatwy w obsłudze i ma duże, wyraźne ikonki, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób starszych. Znalazło się w nim nawet miejsce na sklep z aplikacjami Ovi, chociaż należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie jest to smartfon, a zasoby sklepu są raczej biedne. Telefon wyposażono w kilka podstawowych narzędzi, takich jak odtwarzacz muzyczny, książka adresowa, przeglądarka internetowa, kalendarz itd.

Wyświetlacz

Ten element pozwala cofnąć się w czasie o co najmniej 10 lat (w negatywnym tego stwierdzenia znaczeniu). Panele LCD 1.8 cala o rozdzielczości 128 x 160 pikseli były standardem w ówczesnych, tanich Nokiach i dokładnie taki wyświetlacz ma Nokia 112. Ostrość wyświetlanego obrazu pozostawia wiele do życzenia, tak samo jak czytelność w słońcu czy kontrast. Jest to jednak urządzenie z najniższej półki cenowej, które stworzono do komunikacji, a w tym zastosowaniu powyższy wyświetlacz sprawdza się bez zarzutu.

Aparat

Matryca 0,3 Mpix do niczego się nie nadaje. Byłoby lepiej, gdyby producent z niej zrezygnował i obniżył cenę słuchawki. Zrobione nią zdjęcia i nakręcone filmiki są po prostu beznadziejne (zwłaszcza w przypadku gorszych warunków oświetleniowych) i najlepiej w ogóle zapomnieć o istnieniu tej funkcji.

Multimedia i Internet

Nokia 112 ma przeglądarkę internetową, ale jej użyteczność ze względu na mały ekran jest znikoma. Brakuje też 3G oraz Wi-Fi, więc strony wczytują się bardzo powoli. O odtwarzaniu wideo można zapomnieć. W miarę sensowne jest tylko słuchanie muzyki, ale nie należy spodziewać się nadzwyczajnej jakości dźwięku w słuchawkach. Konieczne jest też zaopatrzenie się w kartę pamięci do 32 GB, bo wbudowane 16 MB pomieści raptem kilka piosenek.

Bateria

To druga (po funkcji dual-SIM) najważniejsza cecha tego telefonu. Słuchawka wytrzymuje co najmniej kilkanaście dni niezbyt intensywnego użytkowania przy wykorzystaniu dwóch kart SIM, a czas ten można dodatkowo wydłużyć o nawet tydzień, jeśli używa się tylko jednego numeru. Do tego świetnego rezultatu należy dodać możliwość prowadzenia rozmów przez prawie 14 godzin bez konieczności ładowania ogniwa, co plasuje Nokię 112 w ścisłej czołówce klasycznych telefonów.

Obsługa dwóch kart SIM

Czyli najciekawsza funkcja tego modelu. Słuchawka pozwala na jednoczesne używanie dwóch numerów. W ten sposób obniżyć można koszty komunikacji poprzez korzystanie z usług dwóch operatorów na raz. Menu telefonu umożliwia przypisanie różnych zadań (np. połączeń wychodzących, SMS-ów, transmisji danych) do poszczególnych kart. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy nieużywany numer zostaje odłączony od sieci i dodzwonienie się na niego staje się niemożliwe.

Podsumowanie

To świetny telefon dla osób, które nie potrzebują mieć w kieszeni multimedialnego kombajnu. Niewiele różni się on od komórek sprzed kilku lat, ale ma od nich sporo pojemniejszą baterię, nowocześniejszy wygląd oraz obsługuje dwie karty SIM jednocześnie. Niestety, kiepski ekran, bardzo ograniczone możliwości multimedialne i trochę tanie wykonanie mogą zniechęcić do tego modelu. Z kolei osoby, dla których priorytetem jest cena może zainteresować trochę mniej zaawansowana, ale też tańsza Nokia 100.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button