Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia 1800

Budżetowy, klasyczny telefon z 2010 roku. Model ten jest bliźniaczo podobny do Nokii 1616, jednak sprzedawany jest w zestawie ze słuchawkami. Poza tym jednak oba urządzenia mają identyczną specyfikację i bardzo podobne obudowy.

Wykonanie i wygląd

Niestety, pod tym względem Nokia 1800 wypada bardzo słabo. Słuchawka wykonana jest z kiepskiej jakości plastiku, który jest dosyć podatny na zarysowania. Szkoda też, że producent zrezygnował z gumy pokrywającej klawiaturę, przez co palce nie leżą na niej tak dobrze, jak w przypadku Nokii 1616 . Nie pomaga również brak wyraźnych granic między klawiszami, przez co pisanie bezwzrokowe wymaga praktyki. Problematyczne potrafią być również przyciski systemowe połączone z czerwoną i zieloną słuchawką. Ze względu na ich mały rozmiar, pisząc SMS-a w łatwy sposób przez przypadek wyjść z edytora naciskając niepożądany klawisz.

Wizualnie telefon prezentuje się bardzo przeciętnie. Trudno doszukać się w nim charakterystycznych elementów, a całość sugeruje niską klasę cenową słuchawki. Nie można jej za to odmówić poręczności, co dla wielu osób może być kluczowe. Urządzenie jest też całkiem odporne na uderzenia, co w dzisiejszych czasach staje się coraz rzadszą cechą.

Sporym problemem jest za to wykorzystanie przez producenta tylko jednego głośnika, który służy zarówno do rozmów, jak i np. odtwarzania dzwonków. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że po ustawieniu wyższej głośności podczas konwersacji, głos wydobywający się z telefonu słyszy również najbliższe otoczenie.

Menu i aplikacje

System jest tak okrojony, jak się tylko dało, ale dzięki temu działa sprawnie i niezawodnie. Zrezygnowano nawet z funkcji obsługi najprostszych programów i gier w języku Java. Interfejs jest jednak bardzo prosty w obsłudze, co stanowi jego niewątpliwą zaletą. Urządzenie wyposażono w radio FM, latarkę, kalkulator, arkusz kalkulacyjny i kilka innych narzędzi i prostych gier.

Całkiem nieźle prezentuje się jakość rozmów, która jest przyzwoita. Niestety, brak obsługi plików MP3 i bardzo ograniczona ilość wbudowanej pamięci uniemożliwiają zrobienie z telefonu przenośnego odtwarzacza muzycznego.

Wyświetlacz

Ma 1.8 cala i jest dokładnie taki sam, jak w Nokii 1616. Niestety, trudno uznać to za zaletę. Nawet na tak małej powierzchni rozdzielczość 128 x 160 nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonującej ostrości obrazu, przez co wszystko jest poszarpane i niezbyt czytelne. Z drugiej jednak strony, litery np. podczas czytania SMS-ów lub sprawdzania kontaktów są w miarę wyraźne, co w tego typu urządzeniu jest najważniejsze.

Bateria

Również pod tym względem Nokia 1800 prezentuje poziom Nokii 1616. Ten sam ekran, taka sama pojemność baterii i identyczne podzespoły skutkują takimi samymi przebiegami na jednym ładowaniu. Telefon umożliwia rozmawianie przez ok. 8 godzin lub ponad 2 tygodnie działania w stanie czuwania. W praktyce przekłada się to na możliwość pracy na jednym ładowaniu przez ok. 3 – 4 dni, w zależności od użytkowania. To znośny wynik, który jednak nie dorównuje np. Nokii 100.

Podsumowanie

Ówcześnie Nokia specjalizowała się w tworzeniu tanich, niezawodnych telefonów dla niezbyt wymagających użytkowników. Z tego powodu Nokia 1800 może być świetną propozycją dla osób poszukujących zapasowej słuchawki lub urządzenia do obsługi drugiego numeru. Niestety, brak aparatu, funkcji internetowych i multimedia ograniczone do radia FM mogą być dla wielu użytkowników dużym problemem. Nie zachwyca też wygląd tego modelu oraz jakość wykonania jego obudowy. Z tych względów warto rozważyć zakup np. stylowej Nokii 515 lub działającej długo na jednym ładowaniu Nokii 112.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button