Recenzja Nokia 206

nokianokia-206telefony
Ocena Teleguru: 31 /100

Prosty telefon dla osób, które od komórki wymagają funkcji dzwonienia, SMS-owania i niezawodności. Model ten nie oferuje wiele więcej, będąc przy tam tanim i łatwym w obsłudze. Na rynku znaleźć można też bliźniaczy telefon (206 Dual SIM), który pozwala na korzystanie z dwóch numerów jednocześnie.

Wykonanie i wygląd

Jest poprawne i raczej trudno się do czegoś przyczepić. Elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy. Warto wspomnieć, że słuchawka dostępna jest w wielu różnych, jaskrawych kolorach – łatwo ją poznać. Dobrze wypada wyspowa klawiatura, w której klawisze są od siebie oddzielone, co znacząco wpływa na komfort pisania.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z zamkniętego systemu Nokii, który działa płynnie i bez problemów. Jest też łatwy w obsłudze, co jest ważne w przypadku dzieci oraz mało technicznych osób. Znalazło się w nim nawet miejsce na sklep z aplikacjami Ovi, chociaż należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie jest to smartfon, a zasoby sklepu są raczej biedne. Telefon wyposażono w kilka podstawowych narzędzi, takich jak odtwarzacz muzyczny, książka adresowa, przeglądarka internetowa, kalendarz itd.

Wyświetlacz

Ma 2,4 cala i widać po nim, że telefon należy do najniższej półki cenowej. Jego rozdzielczość zapewnia akceptowalną ostrość obrazu, gorzej wypada odwzorowanie kolorów, czytelność w słońcu i kąty widoczności.

Aparat

Ma 1,3 Mpix i jest beznadziejny. Zrobienie nim ładnego zdjęcia graniczy z cudem, a niska rozdzielczość i tak zniweczy osiągnięty efekt po zgraniu zdjęcia na komputer. O nagrywaniu filmików lepiej nie wspominać, bo ich jakość jest zupełnie nieakceptowana. Rozdzielczość 176 x 144 pikseli powoduje, że obraz jest zupełnie nieczytelny, a do tego brakuje mu płynności (jedynie 10 klatek na sekundę).

Multimedia i Internet

To nie jest sprzęt multimedialny. Mały ekran nie sprzyja oglądaniu filmów i przeglądaniu Internetu. Słuchawka nie ma też Wi-Fi i 3G, więc o szybkim wczytywaniu stron i pobieraniu danych można zapomnieć. Niezła jest za to jakość dźwięku na słuchawkach, więc z telefonu można zrobić przenośny odtwarzacz muzyczny. Niestety, konieczne jest zaopatrzenie się w kartę microSD, bo wbudowanej pamięci jest tylko 10 MB (czyli ok. 2 pliki MP3). Dużą niedogodnością jest też brak gniazda micro USB, przez co przesyłanie danych na telefon przy użyciu kabla jest niemożliwe. Pozostaje korzystanie z czytnika kart pamięci lub wysyłanie plików przez Bluetooth.

Bateria

To jedna z największych zalet tego prostego urządzenia. Ogniwo bez problemu wytrzymuje ponad tydzień bez ładowania, a w stanie czuwania może spokojnie przeleżeć kilka tygodni.

Podsumowanie

To udany, niedrogi telefon, który wyróżnia się długim czasem pracy na baterii, wytrzymałą obudową i wysoką jakością połączeń głosowych. Nie nadaje się on jednak do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy siedzenia na Facebooku, dlatego szukając urządzenia tego typu lepiej sprawdzi się np. tania Nokia 700 z Symbianem lub Sony Xperia E z Androidem.

Zalety

Bardzo niska cena
Świetny czas pracy na baterii
Nieźle wykonana, dostępna w kilku kolorach obudowa
Odporność na upadki
Dobra jakość rozmów, szczególnie ważna w tak prostym urządzeniu
Wygodna klawiatura, na której bez problemu można pisać bezwzrokowo
Łatwy w obsłudze interfejs
Niezła jakość dźwięku w słuchawkach i głośniku

Wady

Tragiczny aparat, którego równie dobrze mogłoby nie być
Niska wydajność daje o sobie w niemal każdym miejscu systemu
Brak gniazda micro USB utrudnia transfer plików z komputera
Konieczność ładowania urządzenia ładowarką Nokii
Strasznie mała ilość pamięci wymusza korzystanie z kart microSD
Mały ekran utrudnia korzystanie z multimediów
Brak 3G negatywnie wpływa na szybkość wczytywania stron
Nieobecność Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnego Internetu mobilnego
Zamknięty system operacyjny, na który jest niewiele aplikacji i gier

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
31%

Ocena redakcji

? %

99 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Don't miss out!

Stay groovy and sign up for our newsletter, free gems of information, and only 2 calories.

Top